Nergens gaat de opwarming sneller II 14 Noordpool Statoil Feiten en cijfers De hoeveelheid ijs op de Noordpool kan van jaar tot jaar sterk verschillen. Maar in november meldden wetenschappers dat de oppervlakte ijs in veertig jaar met bijna veertig procent is afgenomen. Deze zomer werd ruim 4 miljoen vierkante kilometer ijs gemeten. Dat is minder dan in de 'slechtste' jaren 2007 en 2012. Milieu organisatie Greenpeace sleepte in oktober de Noorse regering voor de rechter. Noorwe gen wil toestaan om meer olie op te pompen in de Ba- rentszzee. Boringen in het Noordpoolgebied zijn omstreden. Nooit eerder gleed een cruiseschip tussen de ijsschotsen in het uiter ste noorden van Canada. Dit jaar bracht de Crys tal Serenity duizend vakantiegangers via het hoge noorden van Alaska naar New York. Een route die altijd onbe gaanbaar is geweest vanwege het zee-ijs. Maar dat ijs is nu verdwenen en snel ook. Nergens op de wereld gaat de op warming zo snel als op de Noord pool. Het is er gemiddeld 2,8 graden warmer dan een eeuw geleden. Waar de Zuidpool grotendeels uit land bestaat, is de Noordpool een stuk bevroren zee. Normaal groeit het ijs aan zodra de zon in oktober voor een halfjaar onder gaat. Maar er is dit jaar nog geen millimeter bijge komen, verzuchtte de Amerikaanse De zomers komen laat op gang en ook de winters beginnen later Nationale Beleidsorganisatie voor Oceaan en Atmosfeer (NOAA) giste ren. De dienst noemt 2016 'het meest extreme jaar voor de Noordpool dat we ooit hebben meegemaakt.' De krimpende ijsmassa leidt tot nogal wat problemen. De zeespiegel stijgt door al het smeltwater. Ook werkt de Noordpool als een soort air conditioner van de wereld. Als die kapot is, kan dat het weer in de war schoppen. Hevige stormen en slagre gens beuken in op de kusten. En om dat de bodem niet meer permanent bevroren is, komen uit de grond gas sen vrij. Die hopen zich op in de at mosfeer, wat er weer toe leidt dat de aarde nog meer opwarmt. Dieren zijn als eerste de klos. Zo verdwijnt in de komende veertig jaar een derde van alle ijsberen, waar schuwden wetenschappers deze maand in het tijdschrift Biology Let ters. Ijsberen - de naam zegt het al - zijn voor hun voedsel afhankelijk van ijs. Vanaf de schotsen jagen ze op zeehonden. Deze week verscheen ook een on derzoek waaruit blijkt dat rendieren in het poolgebied in twintig jaar tijd gemiddeld zeven kilo lichter zijn ge worden. In de winter valt er minder sneeuw en meer regen. Dat regenwa ter bevriest en vormt een ijslaag op het mos dat de rendieren eten. Veel kuddes kunnen zo niet genoeg voedsel vinden. Natuurbeschermers schreeuwen dan ook moord en brand over de problemen op de Noordpool. Terecht, zegt pool- onderzoeker Louwrens Hacquebord van de Rijksuniversiteit Groningen. „Ik kom al sinds 1979 in de poolge bieden en zie die met mijn eigen ogen achteruit gaan. Er ligt minder sneeuw. De zomers komen laat op gang en ook de winters beginnen la ter. Alles lijkt van slag." Olievelden De landen rond de Noordpool zien ook voordelen. Onder het ijs liggen uitgestrekte olie- en gasvelden. Tot dusverre waren die voorraden onbe reikbaar. Nu steeds meer ijs ver dwijnt, worden de velden opeens bereikbaar. Maar lekkages of scheepsongelukken komen hard aan in het kwetsbare gebied. Het is de kraamkamer van veel voedsel in de zee. Olie breekt slecht afin koud wa ter en is moeilijk op te ruimen in een regio waar het vaak stormt en het de helft van het jaar donker blijft. Rusland, Canada, de Verenigde Staten, Noorwegen en Denemarken maken allemaal aanspraak op de zeebodem in de poolregio. De Rus sen plantten een Russische vlag op grote diepte. Denemarken, Canada, en de Verenigde Staten troeven el kaar af met ijsbrekers. Groenland opent de deur voor Aziatische mijn- bouwbedrijven omdat de grond on der de ijskap vol metalen en minera len zit die nodig zijn voor het maken van telefoons en computers. „Op de Noordpool wemelt het opeens van de geologische expedities. Onder tussen nemen de spanningen tussen natuur- en milieuorganisaties toe", zegt Hacquebord. Ondertussen vaart de Crystal Se renity ook in 2017 weer 'om de noord'. Een van de laatste ongerepte landschappen op aarde is toeganke lijk geworden voor toeristen. Na tuurorganisaties waarschuwen dat zulke cruises de rust van de ijsberen, walvissen en walrussen verstoren. Hacquebord denkt dat het wel mee valt. „Al is het maar omdat de strenge regels voor de poolgebieden aardig worden nageleefd en de gid sen goed zijn opgeleid. Natuurorga nisaties moeten ook niet vergeten dat het er zo mooi is dat iedereen die terugkeert van een reis naar de Noordpool met een een ambassadeur is voor het be houd ervan." donderdag 15 december 2016 GO Olie breekt slecht af in koud water en moeilijk op te ruimen in de regio waar het weer onbe stendig is en het de helft van het jaar donker blijft. Louwrens Hacquebord

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14