t 3 Amsterdam Arena heet bijna Johan Cruijff 10 Al 125 voetbalclubs in actie tegen 'gevaarlijk' kunstgras, rest wacht op rapport I «WK «vc ssïaji 'Zonder kunstgras ligt de club op z'n gat' 'De keepers trainen nu op natuurgras' 'Even helemaal niet meer op kunstgras' Eis: 3,5 jaar voor amputatie Van de 125 clubs koos een dertigtal volgens de voetbalbond voor de meest verstrekkende maatregel: kunstgras helemaal vermijden. Dat betekent dat er werd uitgewe ken naar andere velden en dat te genstanders het verzoek kregen wedstrijden op natuurgras in te plannen. Andere clubs namen iets min der vergaande maatregelen, zoals F'jes niet meer op kunstgras laten spelen, keepers niet op kunstgras laten trainen of kinderen van be zorgde ouders met andere elftallen op gras laten spelen. De commotie over de mogelijk giftige rubberkorrels na een uit zending van Zembla begin okto ber heeft volgens de KNVB deze herfst niet voor chaos of extra af gelastingen gezorgd bij de teams die de bond volgt. Woordvoerder Chris van Nijnatten: „We hebben in vergelijking met andere jaren juist weinig afgelastingen gehad, vanwege het goede najaarsweer." Gevaar Het leeuwendeel van de 1.400 Ne derlandse voetbalclubs dat over één of meer kunstgrasvelden be schikt, wacht met het nemen van maatregelen op het rapport van het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM) vol gende week. Dat rapport, waar minister Schippers (Sport) in ok tober met spoed om heeft ge vraagd, moet duidelijk maken of de rubberen korrels direct gevaar voor de volksgezondheid opleve ren. De KNVB houdt rekening met WELSPELEN [VfALTERNATIEVEN drie scenario's: dat kunstgrasvel den veilig worden verklaard, dat er beperkte maatregelen genomen moeten worden, en - het ingrij pendste scenario - dat alle velden onveilig blijken. In dat laatste geval doemt een groot probleem op. Op de 1.800 kunstgrasvelden kan dan per di rect niet meer worden gespeeld en alle velden moeten zo snel moge lijk worden 'opgeschoond'. Dat kost zo'n 60.000 tot 80.000 euro per mat. Wie dat moet betalen, is onduidelijk. Mogelijk moeten clubs met eigen velden dat bedrag zelf ophoesten. Of als de gemeente de velden verhuurt, moet die de kosten betalen. In de Zembla-documentaire Ge vaarlijk Spel werd aangetoond dat er nooit goed onderzoek is gedaan naar de mogelijke gevaren van kunstgras. Duidelijk is dat er in rubberen korrels, meestal gemaakt van gerecyclede autobanden, kan kerverwekkende stoffen zitten. Of die de 'veilige' norm overschrijden, is onduidelijk. LEEUWARDEN Tegen de 28- jarige Hassan H. is gisteren in de rechtbank in Leeuwarden 42 maanden cel geëist, waar van 18 voorwaardelijk voor het ernstig verwonden van een buurtgenoot. H. hakte afgelopen zomer tij dens een feestje in Drachten twee vingers af van de 33-ja- rige Daniël Jaasma. Het Openbaar Ministerie ziet dit als poging doodslag. De man is verminderd toerekenings vatbaar. Hij ging waarschijn lijk door het lint na overmatig drankgebruik. Zelf zei Hassan H. dat hij zich bedreigd voelde. Na een periode van rouw zijn de erven-Cruijff enkele maanden ge leden met de verschillende andere betrokkenen in gesprek gegaan. Bij de gemeente Amsterdam en Ajax was direct de bereidheid de Arena de naam van Cruijff te geven. Er moet nog één, niet onbelang rijk obstakel uit de weg worden ge ruimd. De familie van Cruijff ziet liever niet dat het stadion naast de naam van Johan Cruijff óók die van een grote sponsor draagt, om zijn naam en nagedachtenis niet met een willekeurige onderneming in verband te brengen. Steeds meer stadions van clubs krijgen de naam mee van hun hoofdsponsor of het bedrijf dat de kosten van de renovatie of nieuw bouw van het stadion heeft bekos tigd. Atlético Madrid is het meest recente voorbeeld: het nieuwe sta dion gaat Wanda Metropolitano heten, deels naar de Chinese spon sor die voor 20 procent clubeige naar is. Bayern München (Allianz Arena) en Arsenal (Emirates Sta dium) zijn andere gevallen. De aandeelhouders van de Arena willen niet bij voorbaat de kans op een gesponsord stadion en daar mee een forse bron aan inkomsten volledig blokkeren. Behalve de ge meente, dat voor 48 procent eige naar van de Arena is, en Ajax (13 procent) zijn privé-investeerders die in 1996 de bouw bekostigden aandeelhouders. Er wordt al enkele jaren gesproken over de mogelijk heid dat Ajax zelf een meerder heidsbelang in de Arena neemt. Ajax, Amsterdam en de Arena zijn in ieder geval verder dan FC Barcelona. Dat heeft de familie Cruijff drie voorstellen gedaan om Johan te eren: zijn naam aan het nieuwe Ministadion te geven dat op het trainingscomplex buiten de stad wordt gebouwd, een memori- almuur voor het Camp Nou of een standbeeld bij het stadion, dat vol gend jaar grondig gerenoveerd zal worden en waarschijnlijk de naam krijgt van het bedrijf dat die ver bouwing bekostigt. De Cruijff-er- ven hebben nog niet gereageerd. donderdag 15 december 2016 GO Wat als velden onveilig zijn? Zo'n 125 voetbalclubs hebben maatregelen genomen tegen het mogelijke gevaar van rubbe ren korrels op kunstgrasvelden. Dat blijkt uit de lijst die de KNVB de afgelopen maanden heeft bij gehouden. De clubs lopen daar mee vooruit op het RIVM-kunst- grasrapport volgende week. Eefje Oomen Zeist FU: - 'i i A(\ Martin Seltenrijch, voorzitter BW Barendrecht (Zuid-Hol land). Circa 2.240 leden (waar van bijna 900 jeugdleden); 5 kunstgrasvelden, 4 grasvelden „Zo'n grote club als de onze, met zóveel kunstgrasvelden: zomaar zeggen 'we spelen niet meer op kunstgras' gaat gewoon niet. Dan ligt de hele club op zijn gat. En brengen we onze tegenstanders ook in de problemen. Dus zeggen wij: we wachten eerst eens af wat er in dat RIVM-rapport staat. Uit geen enkel onderzoek tot nu toe blijkt namelijk dat er iets mis is. Natuurlijk was er ook bij onze club discussie, maar niet zoveel als je zou verwachten." Bert Geerts, voorzitter FC En gelen (Brabant). Circa 850 leden (waarvan 650 jeugdleden); 2 grasvelden, 1,5 kunstgrasveld „Het heeft in onze club tot be hoorlijk wat discussie geleid. Is er nou gevaar of niet? We hebben ervoor gekozen om, in afwachting van dat rapport, op kunstgras door te spelen. We zijn wel tege moet gekomen aan de zorgen van ouders. Zo zijn alle keeperstrai ningen naar natuurgras verplaatst: keepers komen méér met die kor rels in aanraking. En een kind uit F1 dat op kunstgras traint, kon meedoen met F3 op natuurgras. Het was best wat gedoe, maar de ouders stelden het erg op prijs." Jody Kohier, bestuurslid 'PAX' Hengelo (Gelderland). Circa 740 leden (waarvan 350 jeugdleden); 5 grasvelden (3 officiële/2 trainingsvelden) „We hebben twee jaar geleden een hele discussie gehad of we een kunstgrasveld moesten hebben. Het was uiteindelijk te duur en dat vinden we nu niet zo erg. Wij hebben na de Zembla- uitzending direct gezegd: zo lang niet onomstotelijk vaststaat dat die korrels veilig zijn laten we onze leden er bij tegenstan ders niet op spelen. Dus bellen onze leiders de tegenstanders er steeds van tevoren over. En, nee, niemand vindt dat overdre ven." De familie van Johan Cruijff en de leiding van de Amsterdam Arena zijn dichtbij een akkoord om het stadion naar de op 24 maart overleden oud-Ajacied te noemen. Er moet nog één hob- beltje worden genomen. Edwin Winkels Barcelona Johan Cruijff. foto pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10