Minder Turken en Marokkanen worden Nederlander v 'Verzet was heerlijke tijd' 9 Ik vind het zorgelijk dat we de rijen naar buiten toe niet meer gesloten houden niet het enige wat we doen, onze Ka merleden hebben volop de ruimte om actie te voeren en te winnen. Ik snap dus niets van deze anonieme meningen. We hebben juist een samenhangende visie als socialisten. Ik snap wél het ongeduld van partijgenoten, die steeds zichtbaar willen zijn. Help dan! In plaats van naar buiten toe de discussie aan te gaan." Emile Roemer zegt desgevraagd: „Ik ga hier niet op reageren. Ik kan niets met anonieme kritiek." Campagne Pas echt belangrijk zijn de prestaties tijdens de landelijke verkiezingen, klinkt het in de top, en de campagne daarvoor moet nog beginnen. In 2012 stond de SP richting de verkiezingen op 38 zetels, maar dat werden er uit eindelijk 15. De verslagenheid was destijds groot. Momenteel tonen de peilingen een neergaande lijn ten opzichte van die uitslag: 11 zetels afgelopen zondag bij Maurice de Hond. Bij IPSOS een week eerder 12 zetels. Leo de Kleijn, fractievoorzitter in Rotterdam, wil op de negende plek op de kandidatenlijst. Nu heeft hij geen plaatsje op de lijst. Hij zegt: „Ik vind dat de stijl en de manier van op treden van onze fractie en onze partij scherper, minder voorzichtig en meer recht voor zijn raap moet. Meer straatvechters in de fractie. Meer mensen die het aandurven om 'dwars' te denken als dat nodig is." De Kleijn ziet ook bij het kader een richtingenstrijd. „We zijn de partij tegen de elite en voor de radicale ver andering. Dat is waar ik voor sta en wat ik meer wil terug zien in de lan delijke fractie. Ik weet dat dit leeft onder veel leden en kaderleden in onze partij. Ik weet ook dat een flink deel van de partij dat juist niet met mij eens is." Lekken Renske Leijten, de nummer twee op de kandidatenijst, betreurt het dat interne koersdiscussies naar bui ten lekken. „We hadden als partij altijd het gebruik dat we intern snoeihard zijn met kritiek, maar naar buiten toe de rijen gesloten houden. Ik vind het zorgelijk dat we dat niet meer doen. Mensen die ano niem kritiek uiten in de krant, een beetje zitten te lullen, moeten op staan als er een lijsttrekkersverkie- zing is." In 2015 werden iets meer dan 22.000 buitenlanders door naturalisatie Nederlander, in 2014 waren dat er nog 27.000. Dat blijkt uit cijfers die het CBS vandaag voorafgaand aan de Nationale Naturalisatiedag pu bliceert. Vooral de afname van aanvragen voor Nederlandse paspoorten bij Marokkanen en Turken is opval lend. 1.700 Marokkanen en 900 T\ir- ken werden vorig jaar Nederlander, dat waren er een jaar eerder respec tievelijk 2.500 en 1.400. Het CBS vermoedt dat dat komt omdat de meeste mensen met een Turkse of Marokkaanse achter grond in Nederland inmiddels al Nederlander zijn. „Dat geldt voor 80 procent van de Turken en voor 89 procent van de Marokkanen", stelt CBS-onderzoeker Jan Latten. Wie Nederlander wil worden, moet minstens vijfjaar in Neder land wonen mét een geldige ver blijfsvergunning. Die termijn is drie jaar voor wie met een Neder lander getrouwd is. Ook moet ie mand die voor een Nederlands pas poort in aanmerking wil komen, de examens van de inburgeringscur- sus hebben gehaald. Wie zover komt, wordt op een naturalisatiece remonie in het gemeentehuis offi cieel Nederlander verklaard. Soms met een pak stroopwafels als wel komstgeschenk. Die inburgeringsexamens over de Nederlandse taal en samenle ving zijn de reden dat het aantal na turalisaties sinds begin deze eeuw sowieso flink is gedaald. „Hoe meer drempels er worden opgeworpen, hoe moeilijker het wordt om Ne derlander te worden", weet Latten. Daar komt nog een drempel bij: de Tweede Kamer besloot deze zo mer dat vreemdelingen niet na vijf, maar pas na zeven jaar mogen vra gen of ze Nederlander kunnen wor- den. Volgens de Kamer zijn ze te gen die tijd meer vertrouwd met de Nederlandse normen en waarden. Latten: „In het algemeen geldt: hoe langer je op iets moet wachten, hoe meer mensen tussentijds afhaken. Een huwelijk krijgt bijvoorbeeld langer de kans om uit te lopen op een scheiding." Maar ze zijn bij het CBS wel be nieuwd wat er over een jaar of vier met de cijfers gebeurt. Dan komt de grote groep Syriërs (70.000) die de afgelopen jaren naar Nederland is gekomen, mogelijk in aanmerking voor een Nederlandse pas. Als het tenminste nog steeds oorlog is in Syrië en Nederland ze asiel blijft verlenen. Die asielinvloeden zijn nu ook al te zien in het dalende aantal Afgha- nen en Irakezen dat Nederlander wordt. Zij krijgen ook minder vaak asiel. Een van de weinige groepen waarin het aantal naturalisaties nog wel toeneemt zijn de Chinezen. Vorig jaar werden 700 van hen Ne derlander. Zelf moest Kohlbrugge niets heb ben van het woord verzetsstrijd ster. „Ik deed gewoon wat er moest gebeuren", zei ze in september nog in een interview met deze krant. „Mensen denken altijd dat ik in een vreselijke tijd heb geleefd. Maar in het verzet waren we con tinu bezig. Je stond voor iets. Het was ook een heerlijke tijd." Hebe Charlotte Kohlbrugge 1914-2016 Kohlbrugge behoorde tot de hoogst gedecoreerde verzetsstrij ders van Nederland. In 1940 sloot zij zich aan bij het verzet. In april 1944 liep ze tegen de lamp en be landde in concentratiekamp Ra- vensbrück. Na de oorlog ver plaatste Kohlbrugge haar werkter rein naar kerken achter het IJzeren Gordijn. Ze bezocht predikanten die vervolgd werden en maakte smokkel van bijbels en medicijnen mogelijk. Het leverde haar later hoge onderscheidingen op. woensdag 14 december 2016 SD 5 maart 2010 volgt Roemer Agnes Kant op als lijsttrekker. Hij verliest dat jaar 10 van de 25 zetels RTL-verkiezingsdebat met Rutte en Roemer in 2012. Roemer laat zich overbluffen, de SP gaat van 38 zetels in peilingen naar 15. Algemene Politieke Beschouwin gen van 2014 worden een drama voor Roemer. Hij ziet alle hoeken van de Tweede Kamer. SP-lijsttrekker Roemer opent in 2016 de verkiezingscampagne van zijn partij met een dreun tegen een boksbal. Renske Leijten, Tweede Kamerlid Emile Roemer ligt onder vuur binnen zijn partij. „Ik ga hier niet op reageren. Ik kan niets met ano nieme kritiek, fotoremko de waal/anp In 2015 zijn veel minder mensen Nederlander geworden dan een jaar eerder. Vooral Marokkanen en Turken dienden minder vaak een verzoek tot naturalisatie in. Cyril Rosman Den Haag Naturalisaties sinds 2000 0 q 4 0 MB oegóslavië "3*1 ■333 mi mei Meest genaturaliseerd Marokkaans 7T>1 Turks Voorm. Sovjet Unie Iraaks Chinees Indiaas Voorm. Jc Afghaans Ghanees lraans PT1 Hebe Charlotte Kohlbrugge streed haar leven lang tegen on derdrukking. De theologe be hoorde tot de harde kern van het verzet tijdens de Tweede We reldoorlog. Gisteren overleed zij op 102-jarige leeftijd. Gerben van 't Hof Utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9