8 De leider, de kieslijst, de strategie, waar is binnen de SP eigenlijk geen kritiek op? Voor Roemer ziet het er niet goed uit. POLITIEK MUITERIJ BINNEN DE SP „Nade verkiezingen wordt hij geslachtofferd." Het rommelt binnen de Socialistische Partij. De aanhou dend slechte pei lingen en de on wrikbare koers van de top zaaien ver deeldheid bij het partijkader en bin nen de Tweede Kamerfractie. Meer dere Kamerleden betwijfelen of Roe mer wel moet aanblijven als lijsttrek ker. Hun vrees is dat de verkiezingen voor de SP weer zullen uitdraaien op een fiasco. De onvrede is blijkbaar zo hoog op gelopen dat verschillende SP-Kamer- leden op eigen initiatief contact zoe ken met deze krant. De richtingen strijd gaat er mede over dat alles wordt gefocust op het Nationaal Zorgfonds, een plan om één grote zorgverzekeraar op te zetten en het eigen risico af te schaffen. Er is een groep SP-Kamerleden die deze stra tegie slecht vindt. Andere onderwer pen zoals integratie en veiligheid zijn ook belangrijk voor een potentieel nieuwe achterban, vinden zij. Die onderwerpen komen nu nauwelijks voor het voetlicht. „Het broeit omdat er dingen te lang Ik snap het ongeduld van partijgenoten, die zichtbaar willen zijn. Help dan! zijn blijven liggen", zegt een Kamer lid op voorwaarde van anonimiteit. „Conflicten worden niet opgelost. Roemer heeft sinds zijn aantreden nooit onderhoud gepleegd. Want Emile duikt. Hij kan geen fractie lei den, laat staan Nederland. Eigenlijk is het mensonterend. Roemer is een aardige vent en iedereen om hem heen weet dat hij het niet gaat red den. Na de verkiezingen wordt hij ge woon geslachtofferd." Elk mens kan zien dat het helemaal niet goed gaat met de Socialistische Partij, geeft een andere parlementa riër aan. „ledereen hoopt op nieuw elan. Het gaat fan-tas-tisch en fan- tas-tischl", beschrijft deze SP'er de zelfopgelegde sfeer in de top. „Er wordt gehoopt dat we de betrouw baarheid van Roemer electoraal kun nen verzilveren. Ik heb niet de in druk dat er iets is veranderd aan het weinig zelfkritische vermogen wat er in 2012 voor zorgde dat Roemer bleef zitten." Tweedeling Ondertussen klagen SP'ers verder over de tweedeling binnen de Ka merfractie en over Roemer, die zich tijdens grote debatten geen daad krachtig leider zou tonen. Elders bin nen de partij zijn geluiden te horen over de onevenwichtige kieslijst. De vrees is dat de SP bij de stembus gang in maart niet verder komt dan tien zetels, misschien nog wel min der. „En er zitten maar een paar men sen van kwaliteit bij de eerste tien." De rest zouden 'vriendjes' zijn van voorzitter Ron Meyer, mokken deze critici. Dat andere partijen de afschaffing van het eigen risico ook omarmen, sterkt voorzitter Meyer alleen maar in het vertrouwen dat hij op de goede weg is met het Nationaal Zorg fonds. Tegenvallers, zoals de slechte score bij de tussentijdse gemeenteraads verkiezingen in Meierij stad, zouden achteloos terzijde worden geschoven. De top voert geen koerswijzing door, en blijft campagne voeren met één stokpaardje: de zorg. Roemer maakte daar zelfs een breekpunt van bij een toekomstige formatie. „Ron Meyer denkt dat ons niet on derbouwde zorgfonds de verkiezin gen gaat winnen." Daar is volgens meerdere betrokkenen intern veel discussie over", meldt een ander. „Dat verdeelt de partij. Het is heel zorgelijk." De klagende SP'ers laten zonder uitzondering weten het jam mer te vinden dat 'mensen zo tegen over elkaar zijn komen te staan'. Partijvoorzitter Ron Meyer ver werpt de kritiek. Natuurlijk is zorg woensdag 14 december 2016 Roemer staan Edwin van der Aa Jan Hoedeman Den Haag —Ron Meyer, partijvoorzitter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8