Glazen Huis brengt dorpelingen nader tot elkaar Middelburg en Vlissingen verschillen stevig van mening 10 ZE Dorpelingen zullen zich volgende week realiseren hoe fijn Koudekerke is. Na het Glazen Huis is de verbondenheid groter dan ooit. woensdag 14 december 2016 Anne Kaijser, Koen Kempe, Peter de Lange en Daan Rijckborst (vlnr) wachten op bezoekers van het glazen huis. foto lex de meester Koudekerke Koudekerke is tot kerst avond in de greep van Seri ous Request. Met hulp van veel lokale sponsors proberen de dorpelingen een topbedrag bij el kaar te krijgen om longontsteking in ontwikkelingslanden te be strijden. Anne Kaijser twijfelt er geen moment aan dat de acties voor Se rious Request een succes gaan worden. Niet dat ze tevoren roept dat opbrengsten van de vorige vier jaren, met 122 mille als top, worden overtroffen. „Vorig jaar zaten de dj's tijdens de kerstva kantie in het Glazen Huis. Nu is het nog geen vakantie. En het weer zal ook een belangrijke rol spelen. Maar als de sfeer goed is, mensen samen sterk staan voor één doel en geïnspireerd door die gedachten de kerstdagen in gaan, is het voor het dorp en voor ons als organisatie geslaagd." Haar woorden zijn helemaal in lijn met de ideeën van Hans Burgs, de initiator van de Veerse pendant van het Glazen Huis van Serious Request. Nadat hij vijfjaar terug eens achter de schermen meekeek bij een landelijk evene ment wilde hij die sfeer van saamhorigheid overbrengen naar het Zeeuwse platteland. Burgs: „Samen wat doen, het totale dorp en omgeving in bewe ging krijgen voor een goed doel." De voorbereidingen op het Dorpsplein in Koudekerke zijn in volle gang. Het Glazen Huis staat tegen galerie De Pastorie vastge plakt. De feesttent pronkt van avond (woensdag) in volle glorie in de schaduw van de kerk en het plaatselijke tuincentrum zorgt dat het hart van Koudekerke aan het eind van de week meer in kerstsfeer is dan ooit. Het programma rondom de 'se rieuze verzoekjes' draaiende dj's Sander Willemse, Jeroen van Goethem (beiden uit Goes) en Ik kijk uit naar Heel Koudekerke Bakt op woensdagmiddag -Anne Kaijser, woordvoerster Yorben Weststrate (Koude kerke) staat eveneens als een huis. RoMiCage, JP Seager Session Band, Juke Joints en Hobbyisten (die de themasong Frisse Start bij sluiting en opening van het Gla zen Huis spelen) staan onder meer op het podium. En het trio dj's ontvangt een hele reeks dag en nachtgasten, die een uur wor den geïnterviewd. Onder hen winnaar van de Kustmarathon Tim Pleijte, Zeeuwse Sien en ge deputeerde Jo-Annes de Bat. Allen zullen onder meer vertel len wat het goede doel van dit jaar, bestrijden van levensbedrei gende longontsteking bij kinde ren in ontwikkelingslanden, hen doet. Voor dat goede doel zijn ove rigens niet alleen mensen in Kou dekerke in touw. De winst van de winterfair in Oostkapelle komt naar Koudekerke, evenals de op brengst van een muziekdienst in de Sint Jacobskerk en een reeks activiteiten in het Vlissingse pro- testantste centrum De Herberg. Het programma van een hele week Serious Request Koude kerke is te bekijken op koudeker- kesr.nl De ruzie tussen Middelburg en Vlissingen over plannen voor woningbouw verhardt. Ook over de aanleg van bedrijventerrei nen botsen de buren stevig. Maurits Sep Middelburg Het gaat hard tegen hard, bevestigt de Middelburgse wethouder Chris Dekker, verantwoordelijk voor bouwen en wonen en het grondbe drijf. „Daar zit ik wel mee in mijn maag, want we komen zo niet ver der." Zijn Vlissingse collega Sem Stroosnijder spreekt over 'pittige gesprekken'. „Want er ligt een fikse opgave." De drie Walcherse ge meenten moeten het eens worden over hoeveel huizen ze de komende jaren samen gaan bouwen en hoe veel bedrijfsgrond nodig is. De pro vincie eist dat het aanbod niet gro ter is dan de behoefte, zegt Dekker. „Het probleem is dat vraag en aan bod in Middelburg wel precies bij elkaar passen. Het zijn vooral Vlis singen en in mindere mate Veere waar te veel huizen zijn gepland." Middelburg is daarom niet bereid zelf in te leveren, ook al dringt vooral Vlissingen daar zwaar op aan. Zo verzet Vlissingen zich tegen de bouw van de nieuwe wijk Essen- velt, tussen Middelburg en Oost- Souburg, omdat Vlissingen zelf in Souburg-Noord nog woningen wil bouwen. „Wij hebben inmiddels de planning voor Essenvelt aange past. We bouwen minder snel", zegt Dekker. „Maar dan willen we ook dat de zienswijze van Vlissingen van tafel gaat. Die wordt nu gebruikt als breekijzer in de discussie over de woningbouwafspraken." Het is juist Middelburg zelf dat met het bestemmingsplan Essen- velt een voorschot neemt op die af spraken, reageert Stroosnijder. „Zonder dat bestemmingsplan zou er geen zienswijze van ons liggen. Wie kaatst kan de bal verwachten." Bovendien heeft de provincie de grondexploitaties van Vlissingen al goedgekeurd. Daarin staat hoeveel huizen gebouwd moeten worden om voldoende geld terug te verdie nen op grondaankopen. Vlissingen kan dus niet zomaar besluiten minder huizen te bou wen, erkent Stroosnijder. „Wij zit ten in de unieke situatie dat we een artikel-12-gemeente zijn. De pro vincie kijkt dan met ons mee." Ook over bedrijventerreinen zijn de spanningen flink opgelopen. Dat komt bijvoorbeeld door het plan van Middelburg om aan de Trekdijk langs de A58 bij Nieuw- en Sint Joosland een nieuw terrein aan te leggen. Terwijl Vlissingen bedrijfs grond heeft langs de A58 bij Oost- Souburg. Binnenkort zitten de wethouders weer aan tafel. „We willen in een open sfeer praten", merkt Stroos nijder op. „Maar wij zijn ook bezig met het Scheldekwartier. Elke ge meente heeft gronden die geld moeten opleveren." Dekker beseft dat: „Het wordt erg lastig." René Hoonhorst Burenruzie over bouw verhardt Saamhorigheid in Koudekerke groeit door Serious Request

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 80