u Arrestatie casinobaas Corallo op Sint-Maarten voor witwassen 7 Nabestaanden van Pim Fortuyn zijn blij met besluit van OM Vaker opnieuw in de fout Al sinds zijn vrijlating tartte Volkert van der Graaf justitie door de voorwaarden PROEFTIJD van zijn vrijlating aan te vechten. Nu is de maat vol en stapt het OM naar de rechter: „Hij moet terug de cel in." Zijn vervroegde vrijlating lag al ge voelig genoeg, maar de moordenaar van Pim Fortuyn deed er weinig aan om de volkswoede te temperen. In de maanden na mei 20t4 stapte hij geregeld naar de rechter om on der de voorwaarden van zijn vrijla ting uit te komen. Het leidde ook tot politieke ophef. Een heimelijk genomen persfoto bracht zelfs mi nister Ard van der Steur (Veilig heid) in de problemen. Nu is de maat vol voor justitie. Van der Graaf zou volgens zijn ad vocaat te weinig 'constructief zijn geweest in gesprekken met de re classering. Reden genoeg voor het Openbaar Ministerie om naar de rechter te stappen en te vragen hem alsnog een jaar vast te zetten. „We zullen op de zitting uitleggen wat er exact is gebeurd en waarom we op een jaar zijn uitgekomen", zegt woordvoerster Thea Tjeerdema. 'Losse flodders' De nabestaanden van Fortuyn zijn blij met het besluit. Al is Hans Smolders, de chauffeur van Pim Fortuyn, er niet gerust op. Hij hoopt 'dat het geen stunt is'. „Zo vlak voor de verkiezingen. En dat het OM dan met een slap verhaal bij de rechter komt. Met losse flodders is al genoeg geschoten", zegt Smol ders, die het de rechters nog steeds kwalijk neemt dat Van der Graaf geen levenslang kreeg. Hem staat op het netvlies hoe hij Van der Graaf achtervolgde na de aanslag op de politicus. „Het ging al mis bij zijn veroordeling in eerste aanleg, toen de rechter stelde dat het de mocratisch proces niet verstoord was. Daardoor kon hij na twaalf jaar naar buiten lopen en iedereen uit lachen. Volkert pakt gewoon de ruimte die hem wordt gegeven." Ook voor het OM moet het voe len als gerechtigheid, want dat zag verbeten toe hoe Van der Graaf de afgelopen twee jaar één voor één de voorwaarden voor zijn vervroegde vrijlating aanvocht. Nog geen drie maanden uit de gevangenis wist Volkert zijn eerste juridische succes te behalen. Zijn toenmalig advocaat Stijn We zullen uitleggen wat er is gebeurd en waarom we op een jaar zijn uitgekomen Franken sprak van 'Volkertje pes ten' over de zes voorwaarden die Van der Graaf opgelegd kreeg. En inderdaad: in de eerste de beste rechtszaak die door hem werd aan gespannen oordeelde de rechter dat Van der Graaf zijn enkelband mocht afdoen en zich aan een inge wikkeld locatieverbod om bijvoor beeld Rotterdam te mijden niet hoefde te houden. Knabbelen Toen uit geheime opnames van Brandpunt Reporter bleek dat Van der Graaf expres 'paparazzi-achtige' foto's van zijn vrijlating had laten maken, om jagende journalisten voor te zijn, leek het tij even te ke ren. Al snel kwam echter aan het licht dat hij dit samen met het Openbaar Ministerie had bekok stoofd. De kwestie zette wel nog meer kwaad bloed, want de kers verse minister van Veiligheid Ard van der Steur had de Tweede Kamer er onjuist over geïnformeerd en die overleefde maar ternauwernood de zware storm die volgde. Van der Graaf ging onderwijl door met het knabbelen aan de voor waarden. Hij vocht met succes het verplichte bezoek aan de psycho loog aan. Toch bleef één voorwaarde waar van Van der Graaf gruwde over eind: zijn verplichte bezoekjes aan de Reclassering. Volkert had die be zoeken tot een minimum beperkt. De juridische fijnslijper nam het woord 'meldplicht' heel letterlijk. Hij kwam op bezoek, zei 'hoi' en 'doei' en liep het pand weer uit. Het Hof oordeelde dit jaar dat Volkert wel degelijk verplicht is mee te werken aan de gesprekken met Re classering. Dat Van der Graaf die uitspraak in de wind sloeg, lijkt hem nu te nekken. Ook zijn boekhouder, de 50-jarige Nederlander Rudolf B., zit vast. Ze zijn betrokken bij het witwassen van zo'n 300 miljoen euro, zegt justitie in Italië. Corallo kwam eerder in opspraak vanwege de omkoping van oud premier van Curagao Gerrit Schotte. Hij zou hem via Scholtes buitenechtelijke vriendin meer dan een miljoen dollar hebben toege stopt. De aanhouding van Corallo was onderdeel van een internationale actie van justitie in Italië, Sint Maarten en in Nederland. De poli tie heeft verschillende panden doorzocht, waaronder een bedrijfs pand in Amsterdam. De internationale actie is gericht tegen grensoverschrijdende cor- ruptie en fraude, ook wel onder mijning genoemd. Het speciale Team Bestrijding Ondermijning (TBO) houdt zich bezig met de be strijding daarvan. Ook Italië verdenkt hem van wit wassen. Voormalig premier Gerrit Schotte zou in 2010 geld hebben aangenomen van Corallo in ruil voor politieke invloed. De oud-pre mier is eerder dit jaar veroordeeld tot drie jaar cel wegens onder meer ambtelijke omkoping. Het OM verwacht dat Italië om de uitlevering van Corallo zal vra gen. Hij zal worden vervolgd voor belastingfraude en omkoping van meerdere politici. De Siciliaan Francesco Corallo ontkent banden te hebben met de Italiaanse maffia. Zijn vader Gaetano Corallo deed voorheen zaken met Nitto Santa- paola, een maffiabaas uit Catania. Op de vlucht voor justitie gaf Gae tano in de jaren tachtig zijn zaken in handen van zijn zoon. Nu hij te rug is op het eiland, wilde Fran cesco het gokimperium niet meer afstaan. Een rechtszaak tussen va der en zoon leek in de maak. woensdag 14 december 2016 GO Volkert heeft het nu echt te bont gemaakt Tobias den Hartog Koen Voskuil Den Haag Volkert van der Graaf ten tijde van zijn proces in 2003. fotomarcelantonisse/anp —Thea Tjeerdema, OM Gedetineerden die minimaal één jaar vastzitten, kunnen eerder vrij komen. Dit kan al leen onder bepaalde voor waarden. Zo moeten ze zich gedragen in de gevangenis en mogen ze tijdens hun proeftijd niet opnieuw een strafbaar pleit plegen. Doen zij dat wel, dan kan de vervroegde vrijla ting worden teruggedraaid. Ook kunnen er bijzondere voorwaarden worden gesteld aan de vrijlating, zoals het dragen van een enkelband. In 2015 vroeg het Openbaar Mi nisterie 178 keer om intrek king van de vervroegde vrijla ting, omdat bijzondere voor waarden waren overtreden. Dat was 25 keer meer dan in 2014. Vorig jaar gingen 172 criminelen opnieuw in de fout tijdens hun vervroegde vrijla ting, waardoor ze de rest van hun gevangenisstraf moeten uitzitten. Die straf wordt dan opgeteld bij de nieuwe. Een Nederlands politieteam heeft gisterochtend op Sint Maarten de 56-jarige Italiaanse casinobaas Francesco Corallo gearresteerd. Koen Voskuil Philipsburg De arrestatie van Corallo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7