Mozart yes!, Heavy metal no! tQ95 STABAT MATER Pergolesi Vivaldi vanaf Erik Scherder ONTDEK KLASSIEKE CONCERTEN PZC.NL/KLASSIEK I 7 Erik Scherder, hoogleraar in de klinische neuropsychologie, zou het liefst alle kinderen in Nederland richting muziek dirigeren. "Je ziet de netwerken in de hersenen opbloeien..." "Klassiek is van toepassing op ontelbare muziekstijlen en voor ieder wat wils" The Boch Choir Orchestra of the Netherlands, Olgo Zinovieva, sopraan Sytse Buwalda, countertenor Met zijn laatste krachten Vivaldi's Gloria 19.30 uur 15.00 uur 14.15 uur Bestel nu op PZC.NL/klassiek Op het podium van het Concertgebouw schoof professor Erik Scherder laatst aan op de pianokruk van de 9-jarige winnares van een concours voor solisten. "Na afloop van haar schitterende concert heb ik de bezoekers even laten zien hoeveel actieve dendrieten, dat zijn de uit lopers van de zenuwcellen in de hersenen, je er zo bij krijgt. Dat is echt waanzinnig veel." Hij zou het wel van de daken willen schreeuwen hoe belangrijk het is dat kinderen in aanraking komen met muziek. Mozart, Rachmaninov... Nou ja, Jantje Smit en K3 mogen natuurlijk ook, zolang het maar muziek is die ze leuk vinden. Want dat laatste is nou net heel belangrijk: "Je ziet de netwerken in de hersens opbloeien als je naar iets luistert dat je mooi vindt." Kijk, dat werkt zo: "Muziek is in staat emoties op te roepen. En die emoties zijn getinkt aan netwerken in ons brein. Bij iets dat je raakt, zie je veel netwerken actief worden. Maar bij verdriet komt weer een ander netwerk in actie dan dat je terugdenkt aan bijvoorbeeld een jaar geleden toen je het heel leuk had met oma en opa. Maar als je die netwerken allemaal bij elkaar neemt, dan hebben we het over een verrijkte omge ving. Puur enrichment." Dus daarom alle kinderen op muziek? "Er zijn maar weinig andere dingen in het dagelijks leven zo sterk in het oproepen van emoties. Vreugde, droefheid, verwondering, verbazing, nostalgie, verrukking. Dat is wat muziek laat voelen. Emoties die belangrijk zijn voor de rest van je leven. Natuurlijk, als je het fijn vindt om te hockeyen doet dat ook iets in je hersens. Daar zien we heus wel een overloopje van netwerken in het brein, maar je hebt er niet een twee drie de vertedering of nostalgie." Gottfried Schlaub, zo legt de professor uit, toonde al eens aan wat muziek doet met het kinderbrein. Hij volgde twee groepen leerlingen, een die wel aan muziek deed en een niet. Wat bleek? Na een jaar muziek bleken her- senvolumes in bepaalde delen groter geworden. "De hersenbalk, dat is het deel dat onze beide hersenhelften aan elkaar verbindt, werd bijvoorbeeld groter. Met name in de achterkant, bij het splenium, en in de orbitofrontale cortex, die een grote rol speelt bij allerlei functies waaronder empathie en het remmend vermogen waar je impulsen kunt controleren. Datje bijvoorbeeld niet meteen uitje dak gaat bij de eerste de beste aanleiding." Muziek moet dus. Maar laat kinderen ook gewoon naar muziek luisteren of spelen die ze leuk vinden, hamert de professor. Eén maar: liever géén heavy metal. "Zodra je die hoort ontstaat er een situatie die overeenkomt met iemand die lijft aan chronische stress. De bloeddruk gaat omhoog en de hartslag naar beneden. Dus doe maar liever iets moois, bijvoorbeeld uit de klassieke muziek. Laagfrequentie, zachte tonen... dat is de meest ontspannende muziek." Uit overleveringen is bekend dat Pergolesi in 1736 met zijn laatste levenskrachten zijn Stabat Mater componeerde. Zijn compositie over het verdriet van Maria onder het kruis van haar zoon Jezus werd bij de herontdekking in 1950 direct herkend als een absoluut meesterwerk. Hoewel vele componisten ook Stabat Maters schreven, blijft het Stabat Mater van Pergolesi wereldwijd de nummer één. Countertenor Sytse Buwalda is met recht een specialist te noemen in zijn uitvoering van het Stabat Mater van Vivaldi. Zo ontroerend en met zoveel gevoel weet hij de luisteraar helemaal mee te nemen in dit zuivere werk. vr 20 januari za 21 januari zo 22 januari Marekerk Janskerk Concertgebouw* Leiden Utrecht Amsterdam In de pers: "De stemmen van Olga Zinovieva en Sytse Buwalda kleuren in de vele duetten op een bijzonder wijze. Bij hun vertolking van Pergolesi's Stabat Mater ontstaat een breed spectrum van menselijke emoties die de ziel van iedere luisteraar zal raken." The Bach Choir Orchestra of the Netherlands schittert in het Gloria in D, wat werd geschreven door een andere Italiaanse grootheid uit de achttiende eeuw: Antonio Vivaldi. Het Gloria in D heeft een feestelijk en opgewekt karakter wat een meeslepend effect creëert. Dirigent Pieter Jan Leusink zal met zijn unieke barokgezelschap een grootse apotheose tot stand brengen tijdens deze unieke concerten. *Alle vermelde prijzen zijn exclusief transactie- en servicekosten. Concertgebouwtoeslag €7. Incl. consumpties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 60