n "'LAST M J J JL 5 Kapitein rampschip krijgt 18 jaar cel wandel- en langlai annen die ruim vier jaar oorlog hebben over- I leefd, verdwijnen voor eeuwig. Syrische soldaten en buitenlandse militieleden schie ten hun wapens leeg op burgers in schuilkelders. Voor de zoveel ste keer is Aleppo het afvoer put je van de beschaving waar alle respect, voor de dood en het leven, wegspoelt. Francesca Borri (36) kent de duistere kant van de stad. Zij werkte er een paar jaar, aan en achter de frontlinie. Maanden lang aan een stuk, tot ook zij, de laatste oorlogsjournaliste, het niet meer aandurfde nog langer te blijven. „Op de grond was het front nog een beetje te overzien maar het grootste gevaar kwam uit de lucht", zegt Borri, die haar ervarin gen heeft gebun deld in haar boek Onze vrouw in Aleppo. Bombarderen Daarin schrijft ze: „Voorheen kwam er twee, drie keer per week een vlieg tuig over dat bommen wierp. Nu komen er twee, drie keer per uur heli kopters over die zonder waarschuwing bombarderen. Doodgaan is het enige dat je kunt doen in Aleppo. Verder niets. Je wacht en je sterft." „In Aleppo was ik constant in gevaar. Er was altijd de dreiging van een ontvoering, van een ver nietigende luchtaanval. Ik nam risico's voor verhalen die de bui tenwereld absoluut moest horen. Bijvoorbeeld over de vatbom- men. President Basher al-Assad zweerde bij hoog en laag dat hij die niet gebruikte. Borri zag de waanzin van de vatbommen, olievaten volgestopt met explo sieven en ander materiaal. „Zo'n inslag is verschrikkelijk. Mensen hebben geen schijn van kans. Ze worden uiteengereten. Het is een afschuwelijk wapen. Als je dat afwerpt, voer je geen oorlog tegen een tegenstander maar te gen heel de bevolking", zegt de Italiaanse. Zij sluit even haar ogen en voegt er met zachte stem aan toe: „Dan voer je een oorlog tegen ie dereen die in leven wil blijven." Het was tijd om te ver trekken. „Ik kon er niet meer werken. Dat zou pure zelfmoord zijn. Als er iets bij je knakt, moet je daar dok naar luisteren. Bovendien kon ik er niet meer met vertrouwen over schrijven. In totale chaos weet je niet meer wat er gebeurt." De doodsstrijd van opstandig oost-Aleppo grijpt haar erg aan. „Dit zijn heel emotionele dagen voor me. Ik ken er een hoop mensen met wie ik samen pro beerde te overleven. Met sommi gen heb ik vannacht nog gespro ken", zegt Borri. Haar blik glijdt kort naar buiten, over de gracht in Amsterdam. „Ik voel me schuldig, omdat ik niet daar ben. Het doet me pijn omdat de el lende er niet ophoudt. Met de val van Aleppo is de oorlog niet over." Oorlogen Borri hamert erop dat in Syrië verschillende oorlogen woeden. „De oorlog van Assad is nu ook een oorlog van Vladimir Poetin, van Recep Tayyip Erdogan, van Hezbollah, van de Koerden. Het is een oorlog van en tegen Isla mitische Staat. Het probleem is dat niemand een oorlog voor Sy rië voert", aldus Borri. Zij is ervan overtuigd dat Syrië geen vrede zal kennen zolang Assad aan de macht is. „Linksom of rechtsom, hij moet plaatsma ken om Syrië weer een toekomst te geven. Hij is alleen aan de winnende hand dankzij buiten landse steun. Zonder Rusland, Iran en Hezbollah gaat hij kopje onder. Onder hem kan het land ook nooit worden opgebouwd. De middenklasse die daar een hoofdrol in speelt, zit niet in Sy rië maar hier in Europa." De kapitein van het rampschip dat in april vorig jaar kapseisde op de Middellandse Zee, is door een Italiaanse rechtbank ver oordeeld tot 18 jaar cel en een geldboete van 9 miljoen euro. Bij het drama kwamen bijna 700 mensen om. De man, een Tunesiër, ontkent dat hij kapitein was. Volgens hem had hij net als alle ande ren geld betaald voor de over tocht, maar de rechtbank ge looft dat niet. De bijna 700 vluchtelingen wa ren op een te kleine vissersboot gepropt. Nadat de bemanning een noodsignaal had verstuurd, ging een Portugees koopvaar dijschip er op af. Toen het vlakbij de vissersboot was gekomen, verplaatsten te veel vluchtelingen zich naar dezelfde kant, waarna de boot omsloeg. Slechts 28 mensen konden worden gered. Onder de overlevenden was ook een Syrisch bemannings lid. Hij is veroordeeld voor het meewerken aan een illegale overtocht en moet vijfjaar de cel in. Ook kreeg de man een boete opgelegd van 9 miljoen euro. Er bestaat helemaal geen quick fixMOor een beteren gelukkiger leven Jihad-ganger aangehouden Een 40-jarige man uit Utrecht die terugkeerde uit IS-gebied is door de Koninklijke Mare chaussee aangehouden op luchthaven Schiphol. De man blijft nog minimaal twee we ken vast zitten en wordt ervan verdacht te hebben deelgeno men aan een terroristische or ganisatie. De man was waar schijnlijk in Syrië of Irak, waar hij sinds oktober 2015 verbleef. In die periode vertrokken van uit Utrecht in totaal zes men sen richting IS-gebied, waar onder een compleet gezin met drie jonge kinderen. Tractor blijft kentekenloos Maarten als ambassadeur Staking treft Eiffeltoren 389 gegarandeerd vertrek va 399 479 woensdag 14 december 2016 GO 'Doodgaan is het enige dat je hier kunt doen' In Aleppo houdt de oorlog nooit op. Na de val van het op standige, oostelijke stadsdeel woedt er alweer een nieuwe: bijltjesdag. -4 Francesa Borri. FOTO RV ITALIË Ernst Bohlmeijer, hoogleraar mental health, over de zelfhulpbestsellers die als warme broodjes over de toonbank gaan. UTRECHT DEN HAAG In 2013 nam de Tweede Kamer een motie aan waarin het kabinet werd ge vraagd om voor tractors die op de openbare weg willen een kentekenplicht in te voeren. Maar gisteren schoot die zelfde Kamer het wetsvoorstel hiertoe af. De voertuigen zouden te weinig op de openbare weg rij den. 6 ROTTERDAM Olympisch zwem- kampioen Maarten van der Weijden is volgend jaar de am bassadeur van de Week van Zorg en Welzijn (13 tot en met 18 maart). PARUS Toeristen die de Eif feltoren wilden be zoeken, stonden gisteren voor een gesloten deur. Het personeel bleek het werk te hebben neergelegd van wege een arbeids conflict. De organi satie kon niet zeg gen of de staking de komende dagen doorgaat. Gemid deld zijn er dagelijks 8000 bezoekers. Tiroler gezelligheid Nassereith, Oostenrijk gegarandeerd vertrek 8 dagen oad.nl/BAAT25 Mieminger Plateau Wildermieming, Oostenrijk 8 dagen oad.nl/BAAT2l Door het mooie Alpbachtal Brandenberg, Oostenrijk gegarandeerd vertrek va. 8 dagen oad.nl/BAAT06 Kitzbüheler Alpen Hollersbach, Oostenrijk gegarandeerd vertrek 8 dagen oad.nl/BAAT81 Boek nu op oad.nl/pzc C 0547 28 44 88 (ma-za) of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. kijk op oad.nl/Voorwaarden ®@t®i Inwoners van Aleppo zoeken na de hevige gevechten een veiliger heenkomen, fotoafp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5