Toch echt een kind van Bobby Jk,J 44 7 WAARVAN AKTE (TO Kinderen Voor ouders die aan hun kinderen willen schenken, geldt een jaarlijkse vrijstelling. Voor hen is het slim om hier gebruik van te maken voordat de kurken knallen. In 2016 is de vrijstel ling voor kinderen 5.304 euro. Maar wil je je kinderen helpen bij de aanschaf van een woning, dan kun je beter tot volgend jaar wachten. Dit jaar mag een ouder zijn kind eenma lig maximaal 53.016 euro belasting vrij schenken om te investeren in zijn woning. Deze grens wordt vol gend jaar verhoogd naar een ton. Bo vendien mogen de gulle gevers ook schenken aan andere familieleden of een goede vriend. De ontvanger moet tussen de 18 en 40 jaar zijn. De schenking mag gespreid over drie jaar worden gedaan (2017,2018,2019). Ouders die kinderalimentatie beta len, kunnen die in de aangifte in komstenbelasting 2016 voor de laat ste keer opvoeren als schuld in box 3. Deze regeling vervalt per 1 januari 2017. Dit heeft alleen zin als je zoveel vermogen hebt dat je er belasting over betaalt (24.437 euro in 2016). Het is overigens een behoorlijk ingewik kelde regeling. Het bedrag dat je mag aftrekken is namelijk niet gelijk aan de werkelijke alimentatie die je hebt betaald. Het gaat om het bedrag dat op dit moment nodig is om alle toe komstige kinderalimentatiebetalin gen te kunnen doen. Op de site van de Belastingdienst staat een uitleg plus verschillende rekenvoorbeelden. Zorg De prijsverschillen tussen de zorg verzekeringen zijn groot. Online vind je allerlei zorgvergelijkers om te kijken welke verzekering bij jou past. Gekort op AOW De notaris Met tien kinderen waren ze. Een drukke bedoening, maar een warm nest. Feestjes, uitstapjes, spelletjes, logeerpartijtjes. Helaas is hun geliefde broer Bobby vroeg overleden. Nu is, vele jaren na haar man, moeder op hoge leeftijd gestorven en moet de erfenis worden verdeeld. Aan mijn bureau hebben zich de negen broers en zusters verzameld. De verklaring van erfrecht ligt klaar. Ze gaan goed met elkaar om en ik verwacht dat de afhandeling van de erfe nis geen problemen zal opleveren. Dat blijkt een misrekening, maar anders dan gedacht. Deze kinderen zijn niet uit op méér geld. Ze nemen juist genoegen met minder, omdat ze ook hun nichtje Jane een deel van de erfenis - een koophuis en wat spaargeld - gunnen. Jane is het dochtertje van Bobby en diens toenmalige vriendin. Vroeger kwam ze bijna dagelijks bij hen over de vloer, gewoon een lid van de familie. Dat contact is geleidelijk verwa terd, maar ze is en blijft Bobby's dochter en heeft dus recht op diens deel van de erfe nis, vinden de andere kinderen. Ik ben ver baasd over het bestaan van Jane, uit mijn rou- tineonderzoek is ze niet naar voren geko men. Dat kan kloppen: Jane is geboren voor 1965, het jaar waarin de Burgerlijke Stand is geautomatiseerd. Bij het overzetten van de gegevens is veel mis gegaan. Het is dus niet heel erg verwonderlijk dat zij kennelijk in de Burgerlijke Stand alleen vermeld is op de per soonskaart van haar moeder. Het komt vaker voor dat kinderen ontbreken. Hier blijkt echter geen sprake te zijn van een foutje, want Jane is nooit officieel door haarvader erkend. Misschien omdat hij en haar moeder, met wie de familie geen contact on derhoudt, al voor haar geboorte uit elkaar wa ren. Omdat haar vader haar nooit heeft erkend, heeft hij officieel geen nabestaanden en is Jane dus ook geen erfgenaam. Te gek voor woorden, vinden de broers en zusters. „Zij heeft gewoon recht op Bobby's deel." Is daar niks aan te doen? Jawel. Jane kan bij de rechter een gerechte lijke vaststelling vaderschap aanvragen, waar mee ze alsnog officieel als dochter van Bobby wordt erkend. En zo gebeurt het. Dna van Bobby is er niet, dus stelt de rechter het vader schap vast op basis van documenten, foto's en de verklaringen van de broers en zusters. Op basis van de rechterlijke uitspraak maak ik een nieuwe verklaring van erfrecht op, waarin Jane het erfdeel van haar overleden vader krijgt toe bedeeld. Een groot bedrag is het niet. Maar het geld kan Jane eigenlijk niet schelen. Voor haar én haar ooms en tantes is belangrijker dat ze nu ook officieel Bobby's dochter is. Broer Bobby heeft Jane nooit als dochter erkend woensdag 14 december 2016 GO Financieel journalist Irene van den Berg gaat in op nijpende geldkwesties Wacht met schenken voor huis Zet alimentatieschuld in box 3 Wissel van zorgverzekering Dit was de laatste bijdrage van Irene van den Berg op deze plek. Ze schrijft nu elke donderdag een column op de pagina Economie. gistreerd partnerschap is dat een partnerschap bui ten de rechter om kan ein digen als er geen kinderen in het spel zijn. Voor de ontbinding van een huwe lijk moet je altijd naar de rechter. Bij de notaris kun je terecht voor een samenlevings contract. Hierin kun je re gelen wat aan geld en goe deren van jullie samen is. Ook kun je erin vastleggen wat er met de woningen en jullie pensioen gebeurt als jullie onverhoopt uit elkaar gaan. Petra Ockhuijzen wil an dere lezers waarschuwen dat een huwelijk invloed kan hebben op de AOW. 'Ik ben een paar jaar gele den gescheiden. Gelukkig heb ik ruim twee jaar gele den weer een relatie ge kregen. Wij besloten al snel een aantal zaken vast te laten leggen, voor nu en voor de toekomst, en zijn getrouwd onder huwelijkse voorwaarden. Mijn man heeft 1,5 jaar ge leden zijn huis te koop gezet met de bedoeling om in mijn woonplaats samen een nieuw huis te kopen. Ik zit na verkoop van mijn huis tijdelijk in een huurhuis. Ik werk fulltime en ben daarom economisch ge bonden aan mijn woon plaats. Mijn man is wat ouder en is al gepensio neerd. Wij wonen 80 kilo meter bij elkaar vandaan. Omdat mijn mans huis nog niet is verkocht, hebben we een weekendrelatie. Maar al snel na registratie van ons huwelijk werd mijn man gekort op zijn AOW omdat hij nu gehuwd is. Dat scheelt hem 350 euro per maand. Terwijl wij ieder on veranderd een zelfstandig huishouden hebben.' Een waargebeurd voorval uit een notarispraktijk —Johan Nebbeling Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 48