Besluit over te stappen valt vaak laat 6 IRENE WEET RAAD Tips December is een dure maand. Maar er valt rond de jaarwisseling gelukkig ook genoeg te besparen. Plan je uitgaven slim en maak optimaal gebruik van gunstige regelingen. Zorgverzekering 2017 De laatste dagen van het jaar staan voor de deur en daar mee ook de laatste dagen dat je nog kan beslissen of je weer een jaar bij je huidige zorgverzekeraar blijft of dat je op de valreep een nieuwe kiest. En al blijf je trouw aan je zorgverzekeraar dan nog kan je er voor kiezen om je aanvullende pak ket aan te passen of om toch te swit chen naar een andere basisverzeke ring. Deze mogelijkheden zorgen ervoor dat bij de Consumentenbond dage lijks een stroom vragen binnenkomt. Eén van de meest gestelde is ook di rect een lastigste, namelijk: 'Zit ik nog goed?' Dat is natuurlijk volledig afhankelijk van de persoonlijke wen sen en situatie van iemand. Wel pro beert ons Zorgteam, die alle vragen beantwoordt, iedereen op weg te hel pen door te vragen naar de voorkeu ren en samen onze Zorgvergelijker te doorlopen. Aan het aantal telefoontjes en het bezoek op onze website is te merken dat nog meer dan vorig jaar mensen geneigd zijn om kritisch naar hun zorgverzekering te kijken en infor matie te vergaren. Waarschijnlijk omdat veel mensen - ikzelf ook - ge schrokken zijn van de premiestijgin gen. Niet alleen de basisverzekerin gen zijn over het algemeen fors duur der geworden, maar ook voor veel aanvullende verzekeringen ga je vol gend jaar meer betalen. Laatste week Die hogere bezoekcijfers beloven nog wat voor het einde van het jaar, uit ervaring weet ik dat velen met het re gelen van hun zorgverzekering wachten tot de laatste week van het jaar. Vorig jaar sloot de helft van de mensen in de week na kerst hun nieuwe verzekering af en een kwart deed dat op één van de twee laatste dagen van het jaar. Mijn laatste advies is dan ook: wacht niet tot de laatste dag, want misschien heb je toch ineens een vraag, zijn er onduidelijkheden of word je voor jouw aanvullende ver zekering niet zomaar geaccepteerd. Dan is het prettiger dat je nog twee weken de tijd hebt in plaats van twee uur. En dan de laatste tip: weet je het echt nog niet, zeg dan alvast uiterlijk 31 december je verzekering op. Dan heb je nog de hele maand januari om een keuze te ma ken. Die nieuwe verzekering gaat vervolgens met terugwerkende kracht vanaf 1 ja nuari in. Geld Fijn om het nieuwe jaar te beginnen met een administratie die op orde is. Lig je ver achter met je belastingaan giftes, dan is het zeker slim om de boeken nog even bij te werken. Tot en met 31 december 2016 kun je nog belasting terugvragen voor het belas tingjaar 2011 en later. Dat kan bijvoor beeld als je weinig inkomen hebt ge had, zoals vakantiewerkers of jonge ren met een bijbaantje. Ben je van plan een nieuwe bolide te kopen of de badkamer te verbouwen, doe dat dan nog in december. Voor het berekenen van de vermogensbe lasting gaat de Belastingdienst name lijk uit van de peildatum 1 januari. Het is dus handig als je op die dag weinig geld op je spaarrekening hebt staan als je boven de belastingvrije voet uitkomt. Die bedraagt voor 2016 €24.437,- (voor fiscale partners het dubbele). De peildatum voor de aangifte over 2016 is 1 januari 2016. Nu geld uitge ven maakt voor de aangifte over 2016 dus niet uit, maar volgend jaar pluk je er voor de aangifte over 2017 wel de vruchten van. Vanaf 2017 gaat de vermogensbe lasting (nu 1,2 procent) trouwens op de schop. Er komen drie verschil lende tarieven, die onder meer af hangen van de rentestand. Voor 2017 VRAGEN REACTIES moeten ze nog definitief worden vastgesteld. Globaal zal het tarief tot 100.000 euro circa 0,87 procent be dragen, tussen een ton en 1 miljoen euro ca. 1,41 procent en daarboven ca. 1,65 procent. Huis Ben je op huizenjacht, dan kan het slim zijn daar vaart achter te zetten. Volgend jaar kun je namelijk weer iets minder lenen. Banken lenen dit jaar 102 procent van de marktwaarde van de woning; dat wordt in 2017101 procent. Dit percentage wordt nog verder afgebouwd naar 100 procent in 2018. Je moet dus een steeds groter deel van de bijkomende kosten - zo als hypotheekadvieskosten, taxatie kosten en makelaarskosten - zelf op hoesten. Wel kunnen tweeverdieners met ingang van 2017 in veel gevallen juist iets meer lenen. Nu telt het laagste salaris van tweeverdieners nog voor de helft mee bij het berekenen van de Geef nu spaargeld uit om onder de belasting vrije voet te komen maximale hypotheek. Volgend jaar wordt dat 60 procent. Omdat de huizenprijzen zijn geste gen, gaat de bovengrens voor de Na tionale Hypotheek Garantie (NHG) ook omhoog. Ie komt volgend jaar in aanmerking voor de NHG als je niet meer dan 245.000 euro uitgeeft aan je nieuwe woning. Dit jaar is dat nog 231.132 euro. Kom je in aanmerking voor de NHG, dan is het meestal slim om daarvan gebruik te maken. De NHG keert uit als je huis onbetaalbaar wordt door bijvoorbeeld arbeidson geschiktheid, werkloosheid, echt scheiding of het overlijden van je partner. Je ontvangt een bedrag om de hypotheek weer betaalbaar te ma ken. Óf de NHG scheldt de restschuld kwijt als blijkt dat verkoop de enige optie is. Voor de verzekering betaal je een eenmalig bedrag dat je kunt meefi- nancieren in de hypotheek. In ruil daarvoor krijgt je een rentekorting. Auto Mag je binnenkort een nieuwe auto uitzoeken van de baas, dan kan het lonen om dat nog voor de jaarwisse ling te doen. Tenminste, als het gaat om een milieuvriendelijke bolide. Per 1 januari vervalt de lage bijtelling voor de hybride auto's. Alleen voor honderd procent elektrische auto's blijft een laag bijtellingspercentage gelden van 4 procent. Voor de overige auto's wordt de bijtelling 22 procent. Wie in december nog een nieuwe leaseauto uitzoekt, heeft te maken met de bijtellingspercentages van 2016. En die blijven nog maximaal vijfjaar gelden vanaf de dag waarop het kenteken voor het eerst op naam is gesteld. Alternatief voor 'oudere jongere' Geregistreerd partnerschap woensdag 14 december 2016 Deze weken overspoelen de verze keraars ons met aanbiedingen van hun zorgverzekeringen voor ko mend jaar. Wat moet je ermee? Sandra Mul geeft advies. Sandra Mul is expert Geld Verzekering bij de Consumen tenbond Slim het nieuwe jaar in Breng je administratie op orde Laat de centen rollen Sluit nog snel een hypotheek af... 44 of wacht op verhoging van de NHG Kies een nieuwe leaseauto uit Als je snel bent, kun je dit jaar nog profite ren van gunstige regelin gen. ILLUSTRATIE VIJSELAAR ENSIXMA Vorige week schreef Irene van den Berg over intrekken in het koophuis van je geliefde. Hierbij enkele lezersreacties. Trudie Hendriks wijst op een alternatieve constructie als je bij je lief intrekt. 'Er zijn te genwoordig ook veel 'oudere jongeren' met een nieuwe lief en voor hen ligt het vaak an ders.' Ze geeft er zelf een voorbeeld bij: 'Maaike, 62 en weduwe, heeft een kapitaal eigen huis waar nog weinig hypotheek op rust. Joris wil bij haar intrekken. Hoeveel moet Joris betalen? Niet de helft van de hypo theek, toch? Want waarom zou Joris profijt moeten heb ben van het feit dat Maaike en haar overleden man veel afge lost hebben? Stel officieel via de gemeente de huurprijs vast. Joris mag hiervan de helft betalen. Daar komen vaste lasten (gas, licht, water, boodschappen, etcetera) bo venop. De kosten en onder houd van het huis zijn voor Maaike, omdat zij verhuurder is.' Theo Rietdijk vraagt zich af hoe hij een geregistreerd partnerschap moet regelen. 'Hoe en waar dient dat geregeld te worden, bij de gemeente of bij de nota ris? Ik heb een lat-relatie. Beiden hebben wij een woning.' Antwoord: Voor een geregis treerd partnerschap kun je, net als voor een huwelijk, te recht bij je gemeente. Voor meer informatie over de pro cedure kun je het best de website van de gemeente raadplegen. Het belangrijkste verschil tus sen een huwelijk en een gere-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 47