rif Dit is het tijdperk van de mens Panasonic heeft beste zoomcamera <D O -;f 2 ROLAND DUONG Elektronicatops en -flops Elk jaar vraagt de site besteproduet.nl veertig kenners naar de beste en slechtste smartphones, tablets, drones, televisies, game consoles en VR-brillen. Dit zijn de winnaars van dit jaar. Column Aan het einde van het jaar nog één onheils boodschap. Deze wil ik u niet onthouden want het is de moeder van alle onheilstij dingen. We staan op het punt om in een nieuw tijdperk te belanden. Het Antropoceen. Het Antro- po-wattes? Het tijdperk van de mens. Dat klinkt mooi. Maar het is een ramp. Tenmin ste, als we een club wetenschappers moeten gelo ven. Ik sprak professor Jan Zalasiewicz, geoloog aan de universiteit van Leicester. Hij is voorzitter van de commissie die onderzoekt of we in een nieuw geologisch tijdperk leven. Ik vroeg hem op wat voor manier ons koopgedrag sporen nalaat op onze planeet. Van het antwoord kreeg ik rillingen. een kuiltje graaft op de bodem van de Stille Zuid zee, of een handje sneeuw pakt op de Zuidpool; je zal er resten van plastic in aantreffen. Koolstofdi oxide en andere broeikasgassen zijn overal in de at mosfeer terug te vinden. Er is geen onbezoedeld stukje aarde meer over. Dit is het Antropoceen, het tijdperk van de mens. Ons consumptiepatroon heeft alles te maken met het Antropoceen. We pro duceren genoeg aluminiumfolie om heel de Ver enigde Staten mee af te dekken. Er is genoeg plasticfolie om de hele aarde in te verpakken. De auto, de centrale verwarming, onze vleesconsumptie, ze vreten energie. Van de vrijkomende gassen warmt de aarde in hoog tempo op. Het veront rustende is dat de staat van de planeet erg lijkt op de toestand van de aarde in tijden van enorme dierensterfte. De huidige staat van de aarde doet sterk denken aan het einde van het Krijt-tijdperk toen de dinosaurus van de aard bodem verdween. Volgens de wetenschap wijst al les erop dat we aan de vooravond staan van het uit sterven van heel veel diersoorten. We maken genoeg aluminiumfolie om de VS mee af te dekken Ik vroeg professor Jan of het voortbestaan van de mens ook op het spel stond. Hij antwoordde dat hij als geoloog regelmatig op diersoorten stuitte die heel snel enorm succesvol waren en ver volgens heel snel uitstierven. Hij kon niet uitslui ten dat de mens hetzelfde lot was beschoren. Maar hij was niet pessimistisch. De mens is slim. We hebben enorme denkkracht die waanzinnige in novaties kan voortbrengen. Ik ben het met hem eens. Maar we gaan niet wachten op één of andere super-ingewikkelde uitvinding om de wereld te redden. We beginnen vandaag met een stukje folie. Bee's wrap. Het is een vormbare folie die je over je potjes, pannetjes en taartjes heen kan vouwen. Ge maakt van biologisch katoen en bijenwas. Een mooi alternatief voor de plasticfolie die onze keu kens domineert. De warmte van je handen maakt de folie plooibaar. De wrap is afwasbaar, maar als je het netjes gebruikt, hoeft dat niet zo vaak. Ik heb er goede ervaringen mee. Het heeft de plasticfolie in mijn keuken niet uitgebannen, maar het gebruik ervan wel teruggebracht. PRIJSPEIL €33,11 TEST 1,2,3 Nu kopiëren fabrikanten juist de ontwerpen van Samsung e BesteProductA- ward 2016 gaat dit jaar naar een smartphone, de Samsung Galaxy S7/S7 Edge. „Een prachtig scherm, uitstekende camera en prima specifi caties", oordeelt de jury. Samsung won al drie keer eerder de BesteProductAward en daarmee is het tijd voor een nieuw imago voor Samsung, meent de jury: die van ver meende 'namaker' naar 'trendsetter'. „Nadat fabrikanten jarenlang Apple kopieerden, zien we nu dat fabrikan ten juist de ontwerpen van Samsung onder het kopieerapparaat leggen", zegt Martijn Rodenboog (Nieuwe- Mobiel.nl). Indruk Samsung kan met deze uil slingers ophangen, maar n lijk ook met de billen bloo drijf wint nóg twee awards, namelijk die voor slechtste merk en die voor slechtste product, dankzij de ont ploffende smartphone Note 7. „Het is een uit slag om nooit te ver geten. Het debacle met deze Galaxy Note 7 heeft duidelijk een diepe indruk achtergelaten bij de vakpers", aldus Tom Haze van vergelijkingsstite Be- steproduct.nl, de organisatie van de verkiezing. Arnoud Wokke (Tweakers.net) oordeelt over Samsung: „Als elke vliegtuigmaatschappij tientallen ke ren per dag passagiers moet wijzen op hun gevaarlijke telefoons, dan heb je een slecht jaar." Samsung noemt 2016 een jaar met hoogte- en dieptepunten. „Natuurlijk had de Galaxy Note 7 hét product van 2016 moeten wor den. Pijnlijk dat dat niet is woensdag 14 december 2016 Roland Duong, de nieuwsgierigste man van Nederland, proeft en test producten. Het komt erop neer dat je overal op aarde res ten van onze consumptie tegenkomt. Of je nu Reageren? roland.duong@persgroep.nl Zo langzamer hand mogen we wel in de stem ming komen. Nordmann 150-175 cm Hornbach €24,95 Intratuin €24,99 Kerstboom.nl €49,95 Elho standaard 39 cm Hornbach €14,95 Groenrijk €19,95 Intratuin €19,99 Konstsmide ijsregensnoer 5m Bol.com €32,00 Leenbakker Fonq.nl €35,95 Ook last van keuzestress tijdens je zoektocht langs internetwarenhuizen en prijsstunters? Geld&Goed helpt een handje, met deze week een vergelijkend warenonderzoek van jaszakcamera's. Kleine zoomcamera's, je ziet ze nauwelijks meer nu bijna iedereen een smartphone heeft. Maar toch mis je wat als je al leen nog maar fotogra feert met je telefoon. In zoomen op je hockey ende (klein)kind bijvoor beeld of op die mooie hoge oude gevel. Dat kan met je smartphone, maar in feite komt dat neer op het bijsnijden van de foto. De lens zelf zoomt niet. De zoom lens van een fotoca- GO mera doet dat wel. Na deel van een zoomca mera is dat ie niet in je broekzak past. Gelukkig passen de meeste wel in een jaszak of hand tas. De Consumenten bond testte een aantal camera's met meer dan 10 keer zoom. De fotokwaliteit telt bij de beoordeling het zwaarst mee. Het dyna misch bereik, het gebied tussen licht en donker dat de camera kan vast leggen, is hierbij heel Samsung is de beste en de slechtste ■o o O 44 Martijn Rodenboog (NieuweMobiel.nl)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 43