Huisarrest voor aso-asielzoeker Wandelen op Madeira Twintig jaar was dorp tevreden met azc, onruststokers verpesten het nu 3 Al sinds de jaren 90 heeft het Overijsselse Schalkhaar een asielzoekerscentrum. Tot tevredenheid. Maar nu gaat het mis. Jongemannen misdragen zich. Op de toonbank in de kadowinkel van Odile Küper staan een spuitbusje en een sleutelhanger met een pluizig bolletje. „Dat is een vrouwenalarm en dat is een inktspuitbus", zegt Kü per. „Dat loopt als een tierelier." De onderneemster is niet de enige Schalkhaarse die zich de laatste tijd onveilig voelt. „We betrappen nu elke week één of twee winkeldieven op heterdaad", zegt André Fahner, ei genaar van de Plus supermarkt in Schalkhaar. „Die krijgen een winkel verbod, maar er blijven maar nieuwe komen. En dan heb ik het nog niet over de dieven die we niet op heter daad betrappen." Volgens Fahner gaat het 'in 70 pro cent' van de gevallen om asielzoe kers. Ook de drogisterij en het PostNl-verkooppunt hebben naar ei gen zeggen veel last van de stelende vreemdelingen. Noord-Afrika en Balkan De winkeliers kenschetsen de dieven als jongemannen van Noord-Afri kaanse en Balkan-afkomst. Bij de drogisterij is op klaarlichte dag een partij shag uit de schappen gehaald ter waarde van 600 tot 700 euro. De politie kan de afkomst van de win keldieven niet bevestigen. Onderneemster Odile Küper zegt door drie verschillende daders te zijn bestolen, beroofd en mishandeld. Dat laatste kwam uit het niets. Een kerel sloeg haar met de stok van een duweend, een van de cadeau-artike len die ze verkoopt. „Ik werd bont en blauw geslagen. Ik zie nog de haat in zijn ogen, terwijl ik hem niets mis daan had. Ik baalde vooral dat hij de eend op mij kapotsloeg." Om potentiële dieven in de gaten te houden hangen er sinds enkele maanden twee beveiligingscamera's in de winkel en er één voor de in gang. Küper blijkt nuchter en niet snel bang. Daar kwamen onlangs ook de twee mannen achter die een greep in haar kassa deden. „Ze pakten geld, dat ik snel terugpakte. Ze gingen er vandoor en ik was zo kwaad dat ik ze achterna ging." Iets verderop, voor de Aldi, kreeg ze de twee te pakken. „Ik sprong bovenop ze. Tot mijn verba zing kwam niemand me helpen, maar gelukkig was de politie er wel snel bij. Die hebben er eentje kunnen arresteren." Ook in dit geval ging het om asiel zoekers, stelt Küper. De politie be vestigt het voorval. „Plet ging om een man van buitenlandse afkomst al weet ik niet of hij in het azc woonde", aldus politiechef Gert Tel- man. Meer blauw op straat In Schalkhaar is al sinds begin jaren 90 een azc. In het dorp hoefje ze niet te vertellen wat een asielzoeker is. „Veruit de meeste bewoners van het azc zijn goede en beleefde mensen, laat ik dat voorop stellen", zegt Kü per. „Maar de afgelopen maanden is het wel anders. Er lopen groepen jonge mannen rond die we eerder hier niet zagen. En die gedragen zich niet." Het vrouwenalarm en het inkt- spuitbusje oftewel een x-marker ('de inkt krijg je drie dagen niet van de huid') helpen maar een klein beetje. „Mijn dochter is 7 jaar, maar ze mag niet alleen van school naar hier ko men als het donker is of schemert. Ja, ook al is het maar 200 meter. De groepen jonge mannen fluiten en roepen, ook naar jonge meisjes. Ik vertrouw het niet meer. En dat hoor ik van meer vrouwen." De Schalkhaarse ondernemers wil len meer 'blauw' op straat, hoewel ze geen klagen hebben over de snelheid waarmee de politie ter plaatse komt. Het zou hun gevoel van veiligheid vergroten, zegt André Fahner, tevens voorzitter van de ondernemersver eniging. „Het mogen ook stadswach ten zijn, als er maar handhavers rondlopen. Dat schrikt ze af, tenmin ste meer dan dat er niemand is." Het Centraal Orgaan opvang asiel zoekers (COA) bevestigt dat het ook in het azc Schalkhaar gaat om asielzoe kers van Noord-Afrikaanse en Balkan- afkomst. „Het zijn asielzoekers uit vei lige landen die eigenlijk niet in de op vang thuishoren", aldus woordvoer der Jan-Willem Anholts. Hij kan niet zeggen hoe groot de groep is. Lastige asielzoekers kunnen huis arrest krijgen op het azc. Dat moet voorkomen dat ze tijdens feestda gen als oud en nieuw voor onrust zorgen. Ook kunnen ze een ge- biedsverbod krijgen voor een ge meente. En het toepassen van snelrecht op criminele asielzoe kers neemt een flinke vaart: sinds 1 november hebben 22 asielzoekers uit Marokko en Algerije 4 tot 28 weken cel gekregen voor onder meer winkeldiefstal. Dat staat in een brief die staats secretaris Dijkhoff (Asiel, VVD) gisteren aan de Tweede Kamer stuurde. De Kamer wilde ophelde ring over de maatregelen die zijn genomen om de overlast van asiel zoekers uit Noord-Afrika aan te pakken. Asielzoekers uit die 'vei lige' landen maken vrijwel geen kans op een asielvergunning. Wel zorgden ze de afgelopen maanden voor veel overlast op en om azc's. In oktober vroegen 389 Marok kanen en 270 Algerijnen asiel aan, in november iets minder. Het gaat om een kleine groep op het totaal van bijna 28.000 asielverzoeken in Nederland. Veel Marokkanen heb ben eerder asiel aangevraagd in Duitsland, maar werden afgewe zen. Vliegreizen Portugal woensdag 14 december 2016 Schalkhaar is overlast van asielzoekers helemaal beu Harry Hekkert Schalkhaar Odile Küper greep eigenhandig twee kassadieven in de kraag. Een van hen werd gearresteerd. FOTO RONALD HISSINK Asielzoekers uit veilige landen die voor overlast zorgen, wor den aangepakt met gebiedsver- boden, huisarrest en snelrecht, meldt staatssecretaris Dijkhoff. Een speciaal aso-azc is voor hen niet in beeld. Cyril Rosman Den Haag Beleef Madeira, een bijna subtropische eiland met een ruige kust, uitbundige bloemenpracht en schitterende vergezichten. Tochten vanuit één hotel of wandel van hotel naar hotel Incl. vliegreis, transfers, bagagetransport en NL-talige routes Kras.nl/wandelen-madeira of bei 0900-9697 70 cpg f Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds Klantbeoordeling 8,0 8 dagen al v.a.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3