BUITEN Ermerinsop de slikken 11 Het miezert dinsdag ochtend. Over het land bij Hoek hangt een grauwsluier. Een beetje buitenmens trekt zich daar toch niets van aan. Elk weer is mooi weer. De bestemming is natuur gebied Braakman- Noord. Onderweg er naartoe vliegt een groep ganzen op. Op de ver nieuwde N6i vanaf Hoek is het rustig met verkeer. De Braakmankreek ligt er even stil bij. Hoe je vervolgens in de Braakman- Noord moet komen, wijst zichzelf. Staatsbosbeheer heeft voor goede be wegwijzering gezorgd. De Braak- manweg die naar het natuurgebied leidt, is sinds een jaar of acht afgeslo ten voor doorgaand verkeer. Het was lang een drukke (sluip)route naar het Waarschu wing, pasop voor grazend vee, houd 25 meter afstand Dow-fabrieksterrein. Nog net voor de Staatsbosbeheer-boerderij aan de Braakmanweg begint de wandel route. Iets meer dan 6,5 kilometer lang is die. Uitnodigend staat op een bordje 'Vrij wandelen, fietsen en rui- teren'. Uit de tekst eronder blijkt dat fietsers en ruiters zich niet buiten de aangegeven paden mogen bewegen. Het is maar gezegd. Op een weiland vlakbij lopen twee Zeeuwse trekpaarden. Ze herinneren aan de landbouwbestemming die een groot deel van de Braakman- Noord tientallen jaren had. De Braak man, een zeearm van de Wester- schelde, stroomde hier tot de afslui ting in 1952. Achteraf gelukkig maar, wordt veel beweerd, want stel je voor dat de Braakman bij de watersnoodramp van 1953 nog open was geweest. Het land was dan tot ver achter Philip pine overstroomd. Een andere theo rie is dat er verderop de Wester- schelde minder dijkdoorbraken wa ren geweest bij een open Braakman. Het water had dan immers zijn weg via de Braakman kunnen vinden. Wie zal het zeggen? Het weer zit al lopend niet mee. Het blijft licht regenen. Een lange be tonnen gluurmuur biedt onbekom merd uitzicht over de Braakman kreek. Veel vogels zijn er niet te zien. Zouden zij zich ook schuil houden? Veel kleur is er dit jaargetijde in de natuur ook niet te bekennen, alhoe wel. Een struik met rode vruchten verrast. Navraag bij boswachter Jos Kint leert dat het om de kardinaals muts gaat. Het lijkt nog spannend te worden. Wandelaars worden gewaarschuwd voor grazende Schotse Hooglanders. Je moet op 25 meter afstand blijven. Helaas, verse plakken koeienpoep lig gen er wel, maar er is nergens een Schotse Hooglander te bekennen. Een enkel konijn schiet weg. Ze moe ten hier massaal zitten. Het pad langs de kreek is aan alle kanten ondergra ven. Zo'n beetje halverwege de tocht doemt het bedrijfsterrein van Dow op, met de grote opslagsilo's van Ka toennatie. Het lopen wordt een stuk gemakkelijker. De route gaat verder over fietspaden, waar deze dinsdag ochtend ook geen hond te bekennen is. Een flink stuk fietspad is verhard met een soort leem. Het nattige spul blijft aan je schoenen kleven. Heb je nog wat te doen thuis. UIT DE ZEEUWSE KLEI Reimerswaal, één van Ne derlands beroemdste ver dronken steden, werd na een kwakkelende doodsstrijd van een eeuw in 1631 door zijn laatste inwoners verlaten. De eerste 'seri euze' publicatie met waarnemin gen op het verdronken Reimers waal stamt uit 1788 en is van de hand van de Veerse regent en kro niekschrijver Jacobus Ermerins (1725-1795). Ermerins verwon derde zich erover dat een stad die door 'Koophandel, Zeevaard en Neering' eens zo bekend was, ge heel en al bij de nazaat onbekend was geraakt. In juni 1776 begaf Er merins zich met een hengst (een Zeeuws platbodemschip) vanuit Tholen naar de verdronken stad. Hij 'doorwandelde de Slikken, waar deze eertyds oude Stad gele gen was geweest, vond nog veel grondslagen van huizen, ook van Stads buiten muren en toorens'. Ook kon hij de plaats van de kerk nog goed onderscheiden. Het kerkhof was ooit met vele bomen beplant, getuige de 'veele uitstee- kende wortelen, die zelfs nog de ordre aanwezen zoo als dezelve ge plant waren'. Voorts zag Ermerins de restanten van straten; van de haven waren nog 'overblyfsels van ryshoofden en stompen van palen' te zien. Ermerins betreurde het dat zijn beschrijving niet vergezeld ging van een deugdelijke 'Grond- teekening'. De later opgedoken stadsplattegronden van Jacob van Deventer uit het derde kwart van de zestiende eeuw kende hij niet. Ermerins was uiteraard een kind van zijn tijd. Zijn 'veldwerk' op Reimerswaal leverde ongeveer één bladzijde tekst op in een boekdeel van 235 pagina's. Toch is Ermerins' verhandeling over Rommerswale uiterst lezenswaardig, mede om dat hij de lezer ook persoonlijke ontboezemingen niet onthoudt. Zo had hij - patriottisch regent - bij de orangistische rellen van 1787 persoonlijk kennisgemaakt met geweld tegen zijn persoon; zelfs was hij korte tijd gevangengezet. Braakman-Noord Braakmankreek woensdag 14 december 2016 Toen nog wat kleur Harmen van der Werf Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag: natuurgebied Braakman-Noord, tussen Hoek en Biervliet. Tweewekelijkse rubriek over ar cheologische vondsten in Zee land door Stichting Cultureel Erf goed Zeeland (SCEZ). Jan J.B. Kuipers Portret van Jacobus Ermerins. Kopergravure door R. Vinkeles. Wandelaars worden gewaarschuwd voor Schotse Hooglanders, de enige runderen die we tegenkomen zijn roodbonte knewin A De gluurmuur foto's camile schelstraete Kardinaalsmuts

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 38