Reorganisatie bij Roosevelt Study Center Ruim één miljoen voor vier monumenten De risico's in Nederland Geld om vijfde ster binnen te halen 8 STRALINGSONGEVAL KERNCENTRALE De kans is klein, maar wat als er een ernstig stralingsongeval gebeurt in de kerncentrale van Borssele? De minister liet een scenario op papier zetten. De toekomst van het instituut voor Amerikanistiek, gevestigd in de Abdij in Middelburg, stond al langere tijd onder druk. Vijfjaar geleden viel de financiële onder steuning van de Koninklijke Ne derlandse Akademie van Weten schappen weg. De subsidies van provincie en ministerie zijn niet Het was financieel niet haalbaar om Kees van Minnen te behouden meer voldoende om alle activitei ten te kunnen bekostigen. Een ingrijpende oplossing was daarom noodzakelijk. Dankzij een samenwerking met Universiteit Leiden kan op t januari 2017 een doorstart worden gemaakt. Beide partijen tekenen komende vrijdag een overeenkomst. Het RSC gaat verder als Roos evelt Institute for American Stu dies (RIAS). Dat wordt geleid door een bestuur, met hoogleraar Ro bert Mason als uitvoerend be stuurder. Ook zijn collega Gilles Scott-Smith wordt als deeltijd hoogleraar verbonden aan het RIAS. De ontwikkelingen betekenen het vertrek van Kees van Minnen, die sinds de oprichting in 1986 het boegbeeld van het RSC was. Om meer geld vrij te maken voor acti viteiten - het overgrote deel van het budget gaat nu zitten in de or ganisatie zelf - bleek dat onver mijdelijk. „Het was financieel niet haalbaar om hem te behouden", zegt Wim van den Doel, voorzitter van de raad van toezicht. Recent maakte adjunct-direc teur Hans Krabbendam al zijn vertrek bekend. „De overige twee personeelsleden blijven", aldus Van den Doel. „De vacature voor een derde medewerker stellen we binnenkort open." Het RIAS wil doorlopend vier tot vijf promovendi de gelegen heid bieden in Middelburg hun onderzoek te doen. Van den Doel: „Dat zou betekenen dat er uitein delijk meer mensen werkzaam zijn dan nu het geval is." Verder wil het instituut cursussen voor bachelor- en masterstudenten gaan organiseren, verzorgd door een gasthoogleraar. Er is nadrukkelijk gekozen voor een naamsverandering. „Instituut klinkt wat ambitieuzer dan stu diecentrum. Die ambitie en het feit dat we echt een nieuwe start maken, willen me met de naam markeren." De Maria Hemelvaartskerk of Cuyperskerk in Sas van Gent krijgt een restauratiesubsidie van 750.000 euro van de provincie. La gere bedragen zijn toegekend aan de Westerkerk in Goes, een mo numentale boerderij in Kruinin- gen en de Stoomtrein Goes-Bor- sele. Voor de vier restauraties trekt het dagelijks provinciebestuur in totaal ruim 1,3 miljoen euro uit. Jaarlijks stort het Rijk 20 miljoen euro in het Provinciefonds voor de restauratie van rijksmonumenten in Nederland. Zeeland krijgt daar van 1,3 miljoen. Voor de subsidie ronde 2017 kreeg de provincie ne gen aanvragen binnen. Daarvan zijn er vijf niet gehonoreerd. De restauratie van de Maria He melvaartskerk begint in maart en gaat een jaar duren. De totale kos ten zijn geraamd op ruim 1,1 mil joen euro. Daarvan neemt de pro vincie bijna driekwart voor haar rekening. Naar een boerderij in de Sint Pieterspolder in Kruiningen gaat 277.441 euro. De Westerkerk in Goes krijgt 153.930 euro. De Stoomtrein Goes-Borsele kan 155.666 euro tegemoetzien. Vol gens gedeputeerde Ben de Reu (PvdA, cultuur) is bij de toeken ning rekening gehouden met de regionale spreiding. Belangrijk is ook dat de monumenten toegan kelijk zijn voor het publiek. Speer punten zijn voor de provincie re ligieuze en agrarische monumen ten, omdat die kenmerkend zijn voor Zeeland. Gedeputeerde Staten hebben gisteren wel gesproken over de Oostkerk in Middelburg, maar daar nog geen geld voor uitgetrok ken. Omdat het daar geen restau ratie betreft, kon er geen geld uit dit potje naartoe. Het provincie bestuur is wel geneigd een half miljoen uit te trekken voor de Oostkerk, maar weet nog niet waar dat geld vandaan moet ko men. De Nicolaaskerk in Kortgene, de Heilige Henricuskerk in Clinge, een boerderij in Kloetinge, de kerktoren van 's-Heer Hendriks kinderen en de Kademuur in Sluis krijgen geen subsidie. De dag begint wat druilerig, met vanuit het zuiden kans op stevige buien in het hele land. Geen dag om er gezellig op uit te trekken, maar iedereen die in de buurt van Borssele woont moet de deur uit. De autoriteiten hebben alarm geslagen omdat het broeit in de kerncentrale. Er dreigt een radioactieve wolk uit de vertrouwde reactorbol te ontsnappen. De Westerschelde- tunnel, die vlak bij de kerncentrale ligt, is afgesloten. Mensen krijgen te horen dat ze de jodiumpillen bij de hand moeten houden. Wat de autoriteiten vrezen ge beurt. De wind staat in eerste in stantie oost-zuid-oost, waardoor de radioactieve wolk regelrecht op Vlissingen en Middelburg afkoerst. Ruim negentigduizend mensen wonen binnen een straal van pak weg tien kilometer van de kerncen trale. Gelukkig hebben de autoritei ten 24 uur de tijd gehad om de be volking te waarschuwen voor het gevaar en is de evacuatie in gang ge zet. Voor de rest van Nederland is de Wie blieft nog tomaten of kaas uit Holland? Wie wil er nog op vakantie? windrichting in eerste instantie nog gunstig, doordat de wolk - wel iswaar over Walcheren - richting Noordzee trekt. Maar de wind draait naar het zuidwesten en waait richting Rotterdamse haven en ver der. Het gebied dat gevaar loopt wordt hierdoor vele malen groter. De gevolgen zijn ernstig. Bron nen voor de voorziening van drink water lopen gevaar. Het luchtruim boven Nederland wordt gesloten. Schiphol gaat enkele dagen op slot en ook in de haven van Rotterdam komt al het werk stil te liggen. De landbouwsector krijgt de zware klappen want hun producten wor den onverkoopbaar door de kans op blootstelling aan radioactieve stof fen. Deuk Het imago van Nederland heeft voor lange tijd een gevoelige deuk opgelopen. Wie wil er nog op va kantie naar een land waar een ra dioactieve wolk over heeft getrok ken? Wie blieft nog tomaten of kaas uit Holland? Naar schatting tienduizend geë vacueerde Zeeuwen uit de onmid dellijke omgeving van de centrale zullen lange tijd niet naar huis kun nen terugkeren. „Hoe lang het gaat duren?" Minstens een halfjaar, is het antwoord. DEN HAAG Met het gegeven van een groot stralings ongeval in de kerncentrale van Borssele zijn de scena rio-schrijvers van het ministerie van Veiligheid en Jus titie aan het werk gegaan. Hoewel een dergelijk inci dent 'zeer onwaarschijnlijk' wordt geacht, staat Bors sele in het Nationaal Veiligheidsprofiel 2016 (NVP) omdat de gevolgen van een kernramp 'zeer ernstig' zijn. Minister Ard van der Steur heeft het NVP deze week naar de Tweede Kamer gestuurd. Het is een overzicht van de risico's van verschillende rampen, dreigingen en crises die de Nederlandse samenleving kunnen ont wrichten. De risico's lopen uiteen van een aanslag door een eenling tot het breken van de zeeweringen. Van elk risico zijn de kans en de gevolgen bepaald. Een risico valt op: een ernstige grieppandemie is 'waarschijnlijk' en zal 'zeer ernstige gevolgen hebben'. Ernstiger nog dan een stralingsongeval. Een grote over stroming staat met stip op één en is de enige die het la bel catastrofaal heeft gekregen. De kans hierop is ge lukkig 'zeer onwaarschijnlijk'. Extremisme, ondermij ning vanuit het buitenland en dierziektes zijn (zeer) waarschijnlijk, de gevolgen variëren van beperkt tot aanzienlijk. Het grootste gedeelte van dat geld moet door partners worden ver dubbeld. Gemeenten of onderne mers kunnen voor in totaal 193.000 aan vouchers aanvragen. Voor waarde is dat ze het bedrag dat ze krijgen verdubbelen. En ze moeten het geld steken in fiets-opstappun- ten (gericht op dagtoeristen), in spiratiesteigers binnen het net werk van de Zeeuwse pontjes, op- laadpunten voor e-bikes en over zichtspanelen op de fietsknoop- punten. Als alle vouchers worden uitgegeven, is daarvoor in het totaal dus 386.000 euro beschikbaar. De De erkenning. Want we zijn natuurlijk al een f ietsprovincie met vijf sterren overige 25.000 euro steekt de pro vincie ook in het fietsroutenet werk. Zeeland scoort al drie jaar achter elkaar vier sterren in de kwaliteits monitor van het Landelijke Fiets- platform. Volgend jaar wil de pro vincie per se de vijfde ster binnen halen. „De erkenning", zegt gede puteerde Carla Schönknecht, „want we zijn natuurlijk al een vijf- sterrenfietsprovincie." Voor de monitor is belangrijk hoe fietsers het landschap beleven. „Het landschap kunnen we niet veranderen", aldus Gedeputeerde Staten. „Wat we wel kunnen ver anderen is de loop en de ligging van fietspaden." Vorig jaar zijn er veel buiten dijkse fietspaden bijgekomen. Met deze subsidie moeten de voorzie ningen nog worden verbeterd. woensdag 14 december 2016 PC Het Roosevelt Study Center (RSC) verdwijnt in zijn huidige vorm. Het maakt een doorstart onder de hoede van Universi teit Leiden. Directeur Kees van Minnen vertrekt. Rolf Bosboom Middelburg -Wim van den Doel Ernst Jan Rozendaal Middelburg Kleine kans, groot gevolg Theo Giele Borssele De fietsvoorzieningen in Zee land moeten beter. Alleen op die manier kan de provincie vijf sterren krijgen in de landelijke fietsmonitor. Het dagelijks pro vinciebestuur heeft er 218.000 euro voor over. Ernst Jan Rozendaal Middelburg -Carla Schönknecht Ligging

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36