P Hoera! Konijn Blacky is weer terug 4 ANBESTEDING B0RSSELE3 EN 4 Twee kavels van windpark Borssele bouwen voor een spotprijs? Directeur offshore wind Ruben Dijkstra van Eneco legt uit hoe dat kan. Blacky is heel rustig en laat zich graag aaien, foto lex de meester m- Het consortium van Shell, Eneco, Van Oord en Mit subishi won de aanbeste ding van windpark Borssele 3 en 4, zo'n 22 kilometer uit de kust van Vlissingen. Bij elkaar zo'n 760 Me gawatt aan vermogen. De bijna honderd windmolens kunnen 825.000 huishoudens van stroom voorzien. Het consortium zet bo vendien een Nederlands prijsre- cord neer: er hoeft maar 300 mil joen euro aan subsidie bij, terwijl minister Kamp van Economische Zaken rekening hield met 5 mil jard. Nog even en windenergie op zee bedruipt zichzelf. Ruben Dijk stra, directeur offshore wind bij Eneco, licht toe hoe dat kan. Dijkstra: „Dat is op een optelsom. De rente is laag en de olie- en gas- industrie draait minder, waardoor bedrijven graag windparken op zee willen aanleggen. Het is nu voorde lig te financieren. Maar, dat is niet alles. De offshore-windmarkt is ge professionaliseerd. Turbines wor den steeds groter en leveren meer vermogen. In Borssele 3 en 4 is dat 8 megawatt per molen. Ook zijn er steeds meer gespecialiseerde be drijven zoals, in ons consortium, Van Oord. Dat bezit speciale sche pen - de Aeolus en bij Damen ge bouwde Nexus - voor de bouw van windparken op zee." Vanuit Vlissingen ben je sneller bij het windpark dan vanuit Rotterdam „De enorme omvang van die windparken is voordelig. Hoe gro ter het park, des te lager je kosten per windmolen. Vergeleken bij ons vorig jaar opgeleverde windpark Luchterduinen is Borssele 3 en 4 drie keer zo groot, terwijl de instal- latiekosten per molen weinig ver schillen. Groot is dus gunstig." „Minister Kamp voorspelt over ruim zeven jaar. Dat is sterk afhan kelijk van de energieprijs. Die stijgt momenteel, maar het is afwachten of de prijs omhoog blijft gaan. Ik kan niet in een glazen bol kijken." „Zeeland gooit door zijn ligging hoge ogen, zeker als het gaat om on derhoud van de windmolens. Van uit de haven van Vlissingen ben je sneller bij het windpark dan vanuit Rotterdam. Door de kortere vaar- tijd kun je per dag langer onder houdswerk doen. Daarnaast zitten in de haven van Vlissingen al veel bedrijven die in offshore-windin- dustrie actief zijn." „Duurzame energieproductie op zee kost veel geld. We moeten elk dubbeltje omdraaien. Ik kan dus niks beloven. Aan de andere kant staat maatschappelijk verantwoord ondernemen hoog in het vaandel van Eneco. Wij willen graag dat er Zeeuws draagvlak is voor onze ac tiviteiten, ook al vinden die vooral op zee plaats. We voelen het appèl dat op ons wordt gedaan." WINDENERGIE „Duurzame energie is onze mis sie en dus zullen we waar mogelijk blijven investeren in wind op zee. Het is ook nodig in de omslag naar hernieuwbare energie. Tegelijker tijd zien we kansen voor combina ties met bijvoorbeeld natuur en vis- kweek. Een zeewierfarm realiseren bij een windpark? Ik sluit het niet uit. Of we weer zo'n slag slaan als nu met Borssele 3 en 4 is lastig te voorspellen. Er wordt scherp inge schreven op windprojecten. Niette min, de Noordzee blijft ons jacht gebied." Een paar dagen lang stond de Middelburgse Kinder boerderij De Klepperhoeve op zijn kop. Therapiekonijn Blacky was vermist. Volgens beheerder Milly Kooger kon het niet anders dan dat-ie gestolen was. Ze plaatste een boos bericht op Facebook en wonder boven won der werd het zwarte hangoortje dinsdag teruggebracht. Toen een medewerker van de kinderboerderij zon dagmiddag een controleronde liep langs alle dieren, bleek Blacky niet meer in zijn hok te zitten. „Het kon bijna niet dat hij ontsnapt was. Als ze het hok al uit kunnen, lopen de konijnen bijna nooit de stal uit. Laat staan dat hij het terrein af gaat", vertelt Kooger. Was hij gestolen dan? Het zou niet de eerste keer zijn dat zoiets gebeurt, volgens de beheerster. Maar meestal brengt ze dat niet naar buiten. „Bij Blacky wel, omdat het een speciaal therapiekonijn is, dat wordt ingezet bij ouderen en mensen met een beperking. Hij is heel erg rustig en laat zich graag aaien", legt Kooger uit. „Ze zouden erg verdrietig zijn als hij niet meer op bezoek kon komen." Ze zette in al haar frustratie een bericht op de Face- bookpagina van De Klepperhoeve. „Ik vind het zó res pectloos dat iemand moedwillig een dier van ons mee neemt. Daar was ik even heel pissig om", zegt ze. Maar de dierenliefhebber had nooit verwacht dat het zo breed uitgemeten zou worden. Het bericht werd ruim 250 keer gedeeld. Dinsdag kwam iemand met een doos het terrein op. 'Ik heb een zwart konijn gevonden in de wijk en be greep dat jullie er zo een kwijt waren', had de man ge zegd. De beheerster gaat ervan uit dat het konijn is ge dumpt, omdat het wat te heet werd onder de dief zijn voeten. Om te voorkomen dat het in de toekomst nog eens gebeurt, gaat de kinderboerderij sparen voor camera's. woensdag 14 december 2016 'Zeeland profiteert van windpark' Frank Balkenende Vlissingen Dong Energy bouwt Borssele 1 en 2 voor 7,27 cent subsidie per kilowattuur. Jullie doen het nu voor de spotprijs 5,45 cent? Waarom is de bouw van een windpark op zee binnen één jaar zoveel goedkoper geworden? -Ruben Dijkstra (Eneco) Nederland heeft drie grote wind- gebieden op de Noordzee aange wezen: Borssele, Hollandse Kust (zuid, na bij Noordwijk) en Hol landse Kust (noord) voor de kust van Noord-Holland. Dat zijn enorme kavels. Drukt schaalver groting de prijs? Wanneer wordt wind op zee ren dabel, ofwel kan de subsidie eraf? Zal Zeeland profiteren van de bouw van Borssele 3 en 4? Eneco heeft recent de wind- en zonactiviteiten van energiebe drijf Delta gekocht. De elf mede werkers kunnen in Zeeland blij ven. In hoeverre zijn jullie als partner in het consortium bereid om hier banen te scheppen? Wil Eneco cum suis straks ook de windgebieden Hollandse Kust veroveren? Het kabinet wil met nieuwe windparken op zee snel meer duurzame energie opwekken, want Nederland loopt achter in Europa. Dong Energy heeft in 2020 Borssele 1 en 2 klaar. De bouw van Borssele 3 en 4 begint in 2019/2020. In 2023 moet 16 procent van de energie productie duurzaam zijn. Dat is afgesproken in het Energieakkoord dat minister Kamp van Economische Zaken in 2013 sloot met milieu organisaties en energiebedrijven. De bouw van vijf windparken voor de Nederlandse kust maakt dat mogelijk. Als alle windparken (Bors sele en Hollandse Kust zuid en noord) draaien, leveren ze groene stroom aan vijf miljoen huishoudens. Na 2023 moeten er nog zeven windparken van elk 1000 Megawatt in de Noordzee verrijzen, zegt mi nister Kamp. Om de omslag naar duurzame energie te maken, heeft Nederland begin juni afspraken gemaakt met acht landen rond de Noordzee. Ze zullen nauwer samenwerken bij aanleg van windparken op zee. Samen willen de negen landen zo de kostprijs van de parken verlagen. Windenergie op zee moet er mede voor zorgen dat in 2050 de uitstoot van C02 met 95 procent is verminderd. Elodie Kint Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32