Verdachte lijkt van hof een kans te krijgen 3 GELEDEN GEVONDEN MIDDELEEUWER IS EEN MAN DICKENS KERSTMARKT IN VEERE maakt. Hij leefde in de 7e en/of 8ste eeuw na Christus en werd begra ven bij de toenmalige havenplaats Walichrum, bij het huidige Dom burg. En is daarmee de oudste Zeeuw van wie een nog betrekke lijk volledig skelet is gevonden. Doordat de kust niet stabiel was verdwenen havenplaats en begraaf plaats in zee. De overgebleven bot ten en de bodemplank van de kist werden in 1923 gevonden op het strand van Oostkapelle, bij Berkenbosch. Bijzonder aan het geheel is dat de botten, de in de doods kist gevallen aarde en de bo demplank als één geheel be waard zijn gebleven. Vroeger werden de beenderen vrijwel altijd los opgeslagen, zodat de eigenlijke begrafe nissetting verloren ging. De plank met de botten is met nog andere Dom- burgse grafresten onderwerp van een internatio naal onderzoek geworden. De SCEZ werkt daar toe samen met de Universiteit van Oxford, in het pro ject 'Investigating the Dead in Early Medieval Domburg'. Met twee pro jectleiders: de archeologen Letty ten Harkei van Oxford en Robert van Dierendonck van de SCEZ. Een aantal onderzoeken is al af gerond. In Oxford is met de radio- koolstofmethode vastgesteld dat de gevonden botten op de plank tus sen 666 en 778 gedateerd moeten worden. Onderzoek van de jaarringen van het hout wees uit dat de betreffende boom is gekapt in het Duitse Rijnland tussen 681 en 703 na Christus. Van Dieren donck: „Er zijn aanwij zingen dat het om her- ge- de grafrest. De plank met de botten krijgt op termijn een prominente plek in het Zeeuws Museum. Onderzoekers hopen met verder archeologisch onderzoek meer te weten te komen over Walichrum. Die nederzetting zou - volgens ar cheologen als Van Dierendonck - wel eens net zo groot en belangrijk geweest kunnen zijn als de interna tionale handelsplaats Dorestad. Het is nog een vermoeden: Dorestad bij het huidige Wijk bij Duurstede kon worden opgegraven, Walichrum verdween in zee en liet behalve de botten op een plank en vier andere graven weinig menselijke resten na. bruikt hout gaat. We vermoeden dat de plank eerst onderdeel is ge weest van een schip." De tanden zijn ook onder de loep genomen. Dat onderzoek maakte duidelijk dat de begravene niet uit Zeeland af komstig is. Misschien wel uit de handelsnederzetting Dorestad, Brabant of Vlaanderen of elders in het Noordzeegebied. De CT-scan van gisteravond kost niets - een cadeautje van het ADRZ. Het is een uitgelezen mogelijkheid om alle resten van het skelet in kaart te brengen. Tot nu toe zijn al leen de botten van de boven- en onderbenen te zien en een stuk van de bovenarm. In de aarde op de plank kunnen nog meer resten ver borgen zitten. Van de schedel zijn alleen drie tanden zichtbaar. Van Dierendonck verheugt zich op alles wat de scan gaat onthullen. Die heeft al wel duidelijk gemaakt dat het om een man gaat, maar leeftijd, doodsoorzaak, mogelijke ziek ten en andere aandoenin gen moeten nog boven water komen. Het Domburgse skelet is langzamerhand één van de best onderzochte in Zeeland en ook ver daarbuiten. Volgens Van Dierendonck heeft de provin cie goud in han den met Vindplaats skelet Eén van de hoofdverdachten in de zaak rond de Dauwendaelegroep lijkt goed weg te komen. Het Open baar Ministerie (OM) eiste gisteren in hoger beroep een jaar celstraf waarvan 114 dagen voorwaardelijk. Dat zou betekenen dat de 21-jarige M. de J. uit Middelburg niet meer terug hoeft naar de gevangenis. De politie hield in het voorjaar van 2014 zeven mannen aan die werden verdacht van een reeks in braken en diefstallen, voornamelijk in de Middelburgse wijk Dauwen- daele. Enkele leden van deze 'Dau wendaelegroep' gingen in hoger beroep tegen hun veroordeling Sorry dat ik het zo zeg mevrouw, maar dat slaat naar mijn mening nergens op door de Middelburgse rechtbank. De zaak van drie verdachten werd gisteren behandeld door het ge rechtshof in Den Bosch. Van deze drie kreeg De J. de hoogste straf. De rechtbank in Mid delburg legde hem begin vorig jaar 24 maanden gevangenisstraf op. Behalve voor diefstallen, heling en inbraken is hij veroordeeld voor ge weldsdelicten. Zo sloeg hij tijdens het uitgaan in Middelburg een an dere stapper een gebroken neus. Van de 24 maanden die hem zijn opgelegd, heeft De J. er ruim acht uitgezeten. Sinds zijn vrijlating lijkt het lang zaam maar zeker de goede kant op te gaan met de 21-jarige Middelbur ger. In colbertjasje en geflankeerd door een medewerker van de ver- slavingsreclassering en zijn nieuwe werkgever, kwam hij de zittingzaal binnen. Beleefd gaf hij antwoord op de vragen van het hof. Over het feit dat hij is veroordeeld voor deel name aan een criminele organisatie zei hij: „Sorry dat ik het zo zeg me vrouw, maar dat slaat naar mijn mening nergens op." Hartstochtelijk pleidooi Zijn begeleider van de verslavings- reclassering hield een hartstochte lijk pleidooi voor niet méér gevan genisstraf dan De J. in deze zaak al heeft uitgezeten. Terug naar de cel zou kunnen betekenen dat de jonge Middelburger alsnog voor een cri minele carrière kiest, terwijl hij nu juist goed bezig is. De aanklager van het OM bleek gevoelig voor dit ar gument. Aanvankelijk had hij twee jaar gevangenisstraf willen eisen, maar hij kwam daarop terug. Tegen de 32-jarige R. V. uit Vlissingen eiste de advocaat-generaal vier maanden gevangenisstraf. De 28- jarige N. D. krijgt, als het aan hem ligt, 60 dagen gevangenisstraf waarvan 31 voorwaardelijk. Uitspraak op 27 december. woensdag 14 december 2016 ontfutselt skelet geheim Joost van den Berg, depotbeheerder van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, bij het dertien honderd jaar oude skelet van Domburg. De plank meet 225 bij 37 centimeter, foto's ruben oreel Detailfoto van een kaak van het skelet met kie zen. De hoofdrolspeler in de zaak rond de Dauwendaelegroep, de 21-jarige M. de J. uit Middelburg, stond gisteren in Den Bosch in hoger beroep voor het gerechts hof. De eis tegen hem was mild. Caroline Moerland Den Bosch -M. de J., verdachte A.s. weekend t zat. 17dec.11.00-18.00u zon. 18 dec. 11.00-17.00u Gratis toegang en gratis parkeren!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31