Opgaande lucht onderzoek: face&ook maakt niet selukkiser Personeel Enduris slaakt noodkreet Lilian Janse pleit voor betere wegwijzers k De Putter: Provincie wil geen schiereiland 2 JAN VAN DAMME Column Soms heb ik keuzestress, hier links boven. Er valt ook zo veel te vertellen. Maar, waar schuwden ze in mijn naaste kring, je mag het niet weer over Wybren hebben. Je eerste kleinzoon, dat weten we nou wel. Dat 'ie de mooiste, slimste, sterkste, handig ste, knapste ter wereld is, dat heb je ook al eens gezegd. Dat je rug er een beetje naar gaat staan, als je opa bent - nee, dat wist ik zelf nog niet eens, maar ik voel het nu ik dit stukje op mijn toetsenbord ram mel. Weet u, ik wil wel weer eens naar de kust van Biggekerke. De hoogte in, want hoog zijn de dui nen daar zeker. Als je een schier eindeloze trap hebt bedwongen, kun je over het wandelpad op de kruin nog een stuk hoger komen. Met niet al te diezig weer lonken Knokke en Zeebrugge in de verte, aan de andere kant ligt Walcheren aan vroeger te denken. Ik vind die duinen een beleve nis. Vooral als er een stevige bries vanuit zee staat. Dan kijk je neer op de witgekopte, op het strand uitrollende golven. De grap is dat je als wandelaar niets merkt van de wind. De duinwand creëert een opgaande luchtstroom, die zorgt dat je gerieflijk in de luwte loopt. Alles wat vleugels heeft is ook op de hoogte van de thermiek: buite lend van plezier laten strand- en bosvogels zich meevoeren naar onvermoede hoogten. Dat is voor mij nou zo'n typisch stukje Zeeland. Je kunt er de zor gen van heel de wereld achter je laten. Misschien, beste provincie bestuurders, moet u die koppige minister Kamp maar eens naar Biggekerke uitnodigen. Positio neer hem op de rand van het hoge duinpad, laat hem zijn armen spreiden en in gesprek gaan met de jonglerende vogels. 'Geen hulp voor Zeeland' - de kop in de PZC laat me niet los. Er is zo veel onbe taalbaar Zeeuws. Dan is elke rijks bijdrage voor een kerncentrale of een bètacollege toch peanuts? Die columnist snapt er niks van. Ik hoor een reactie, typisch voor één van de vele politieke schriftge leerden. Lacht Wybren? Net een week oud, nee, dat kan niet. 1 De grap is datje als wandelaar niets merkt van de wind DESTELLING Vandaag: Concert at Sea moet zichzelf bedruipen Reageer op pzc.nl Oneens Toos Henk Paul Kusters Dwangsom voor saneerder Thermphos Collectie museum volledig online WVO Zorg en Schutse Zorg grijpen naast prijs Vrijdag vergaderen de aandeelhou ders van Delta. Ze moesten het energiebedrijf voor t december la ren weten of ze Enduris willen overnemen. Delta is verplicht het netwerkbedrijf af re splitsen. „Laat het niet in handen van anderen ko men, maar hou de regie! Hou het netwerkbedrijf in eigen hand!", schrijft de ondernemingsraad. „Wij zijn van mening dat u nu nog kunt ingrijpen. Het is vijf minuten voor twaalf!" De provincie en de gemeenten willen Enduris graag overnemen, om zo Zeeuwse banen te behou den, maar ze vinden het risico van een lening van 120 miljoen euro te groot. Het Rijk zou dan ook garant moeten staan, voor een nog hoger bedrag. De onderhandelingen hier over zijn vorige week donderdag stukgelopen. Als de aandeelhouders Enduris niet kopen, moet Delta het bedrijf verkopen aan een netwerkbedrijf buiten Zeeland - dat wil zeggen Enexis, Alliander of Stedin. Niet al leen vanwege de gedwongen split sing, de opbrengst is ook hard no dig om de kerncentrale in de benen te houden. Die draait met verlies vanwege de lage energieprijs. Als de aandeelhouders van Delta her netwerkbedrijf niet kopen, gaat dit volgens de ondernemingsraad ten koste van 200 tot 300 banen. „Over de toeleveranciers en aanne mers in Zeeland praten we dan nog niet." Daarom wordt de provincie Laat het niet in handen van anderen komen, maar hou de regie! en de gemeenten 'nadrukkelijk' ge vraagd vrijdag 'geen onomkeerbare beslissing te nemen'. Enduris is een stabiel bedrijf dat vast dividend garandeert, stelt de OR. „Onze hoop is op u gevestigd en we zien graag dat u de aandelen in bezit krijgt. Wij vragen u een uiter ste inspanning te verrichten om dit te realiseren." ANWB-borden in Zeeuws-Vlaan- deren wijzen automobilisten de weg naar Middelburg en Goes, maar een verwijzing naar Vlissingen ont breekt. Toeristen en beroepschauffeurs op de Tractaatweg (N62) moeten op die weg al kunnen zien dat ze via de Westerscheldetunnel ook in bad- stad Vlissingen en haven- en indu striegebied Vlissingen-Oost kunnen komen, vindt Lilian Janse (SGP). Het Vlissingse raadslid vindt ook dat beroepschauffeurs die in regio's rond Antwerpen en Gent rijden al moeten weten welke richting ze op moeten om in Vlissingen-Oost te komen. Ze roept B en W dan ook op niet alleen de ANWB op omissies te at tenderen, maar wil dat het college ook aandringt op verbetering van de bewegwijzering over de grens. Een toekomstige fusie tussen de havens van Zeeland Seaports en Gent maakt bewegwijzering naar de Vlis singse haven nog noodzakelijker, betoogt Janse. Ze wiJ snel horen welke acties het college onder neemt om verkeersdeelnemers de weg naar Vlissingen te wijzen. Het ontbreken van draagvlak bij de provincie is de reden dar de Noord- Bevelandse coalitiepartijen plotse ling hun steun voor het schierei land in het Veerse Meer hebben in getrokken. Dat zegt wethouder Piet de Putter. Afgelopen donderdag stemden alle dertien raadsleden tegen het sluiten van een overeenkomst met de Zeeuwse Lagune. Dat was volko men onverwacht, want twee we ken eerder waren er nog zes voor- en zes tegenstanders. De afwezig heid van raadslid Joop de Nooijer zorgde voor uitstel. De provincie heeft tot nu toe ge zegd zich voorlopig niet te be moeien met her project, maar ach ter de schermen is volgens De Put ter een meerderheid tegen de komst van het eiland. „Provinciale steun is essentieel, dus het heeft weinig zin om a te zeggen als b er niet komt." Als Noord-Beveland de overeen komst had getekend, zou het plan in een later stadium bij de provincie terecht zijn gekomen. Die toetst het plan vervolgens. De Putter zegt dat de kans groot is dat de Zeeuwse La- guna dan alsnog 'nee' te horen zou krijgen. woensdag 14 december 2016 Gisteren: Alle fietsers moeten een helm dragen 501 stemmen Eens mm WOW.' JE HEBT 23 UKES VOOR JE NIEUWE PROPIELPOTO.'! ^28 VRIENBEN HEBBEN HEM BUS NIET SEUKEE» 'S-HEERENHOEK Van Cittersbeheer, dat de sanering van het ver vuilde Thermphosterrein bij 's-Heerenhoek regelt, krijgt een dwangsom op gelegd van de provincie. Bij inspecties is afgelo pen zomer vastgesteld dat de procedures voor het werken met fosfor niet allemaal zijn nage leefd. Voor januari moet er orde op zaken zijn ge steld. Anders loopt VCB het risico van 10.000 euro boete per week, met een maximum van 50.000 euro. MIDDELBURG Het Zeeuws Museum in Middelburg heeft zijn vol ledige collectie online toegankelijk gemaakt. De voorwerpen worden op een aantrekkelijke manier gepresenteerd op de ver nieuwde website (zeeuwsmuseum.nl), waarbij het beeld cen traal staat. Het is ook mogelijk om op verschil lende manier te zoeken in de collectiedatabase. De collectie is gefotogra feerd door onder ande ren Koen Hauser, Pim Top en Ivo Wennekes. VLISSINGEN De verpleeghuizen van WVO Zorg in Vlissingen en Schutse Zorg in Sint Annaland grijpen naast de Patiëntvriendelijk- heidsprijs 2016. De zorg instellingen waren geno mineerd op basis van waarderingen van patiën ten op ZorgkaartNeder- land.nl. Het meest pa tiëntvriendelijke verzor gingshuis van 2016 is Stichting WarmThuis in Oterleek. O.a. verkrijgbaar bij: AKO, Attent, Blz., Bruna, Cigo, Libris, Plantage, PLUS, Primera, Spar, The Read Shop en Vivant Deze bon is geldig t/m 16 december 710114 003423 De ondernemingsraad van net werkbedrijf Enduris smeekt de aandeelhouders van Delta (pro vincie en gemeenten) in een laatste noodkreet om het bedrijf voor Zeeland te behouden. Ernst Jan Rozendaal Middelburg -Ondernemingsraad Enduris René Hoonhorst Vlissingen Ellen Jobse Wissenkerke Deel 5: Zwaan kleef aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2