Op drempel van halve finale 27 Handbalsters Oranje zijn ook dit toernooi weer een hype Ze zijn goed. Ongekend fanatiek. En ze zien er leuk uit. Het maakt dat veel Nederlanders dit EK de verrichtingen van de handbaldames alwéér nauwgezet volgen. Nee, de vrouwen van Oranje zijn niet allemaal even politiek correct, enkel pratend in cli chés of holle frasen. Neem Estavana Polman. Zaterdagavond na de overwinning op Zweden, ondanks vele zeer dis cutabele beslissingen van de arbi trage, zegt ze, breed lachend: „Lek ker voor die scheidsies." Het is misschien wel een van de verklaringen voor de populariteit van de handbalsters. Ze zijn echt. Aanraakbaar. Knuffelbaar zelfs. Ook dit EK straalt de eendracht, inzet en het spelplezier van het team af. Ze kunnen tegen een stootje, delen die zelf om de haver klap uit, zaniken niet en vechten zoals tegen Frankrijk tot het bitte re eind, om alsnog te winnen. Alweer volgen veel Nederlan ders het handbalteam op de voet. De hype rond de ploeg ontstaat eind 2015, tijdens het WK, waar een historische zilveren medaille wordt behaald. Nederland maakt kennis met Tess, Nycke, Estavana. Voornamen volstaan sindsdien om te weten over wie het gaat. Zo'n hype kan snel overwaaien, maar de vrouwen houden voorlo pig de aandacht uitstekend vast. Ze presteren in de zaal en leveren in de media. Ze kwalificeren zich voor de Spelen, waar ze afgelopen zomer vierde worden. En wan neer de ploeg vanavond Spanje verslaat, plaatst het team zich als nummer 1 van de groep voor de halve finale van dit EK. Ook deze krant merkt dat de ver halen over de handbalsters goed worden gelezen. Waarschijnlijk niet onbelangrijk: ze zien er leuk uit. „Dat speelt zeker een rol", zegt voormalig veldrijdster Daph- ny van den Brand. „Een beetje plat misschien. Maar iedereen kijkt liever naar mooie vrouwen, dan naar een ploeg vol halve ke rels die er niet uitzien. Het oog wil ook wat." Make-up Als Van den Brand vroeger ging fietsen, zaten er standaard twee vlechtjes in haar haren. De elas tiekjes, sokken, handschoenen wa ren altijd in dezelfde kleuren als haar kampioenstruitje. En ze mocht dan een uur door de mod der gaan jakkeren, van tevoren deed ze wel make-up op haar ge zicht. „Ik wilde er representatief uitzien. Vrouwelijk. Er stonden in een typische mannensport suppor ters voor mij langs de kant. Ik denk niet dat dat het geval was ge weest als ik niets aan mijn uiter lijk had gedaan." Voordat ze zich volledig op de sport stort, wordt Yvette Broch tweede bij Hollands Next Topmo del. Maar in 2013 tonen de hand balsters voor het eerst als collec tiefhun 'sexy' kant. Ze gaan uit de kleren voor het tijdschrift Helden. Niet zonder slag of stoot overi gens, herinnert de fotograaf Govert de Roos zich. „Niemand had de dames blijkbaar verteld dat de shoot naakt zou zijn. Ze waren geshockeerd." Na een uitvoerig onderhoud be slissen de handbalsters uiteinde lijk mee te werken. De Roos: „Ze vonden het toch wel een stout idee. De stemming sloeg om van negatiefin waanzinnig positief." De bond is not amused als het de foto's te zien krijgt, maar de hand balsters sturen hun fotograaf nog een positieve brief. Zonder zijn rol in de handbalhype te willen overdrijven, denkt De Roos dat die fotosessie het team misschien wel een duwtje in de rug heeft ge geven. „Ze vertelden dat het de groep bij elkaar had gebracht. Dat ze gezamenlijk een grens over wa ren gegaan." Risico Bovendien heeft de populariteit van het handbal een vlucht geno men. Op de Spelen loopt de kaart verkoop bij deze sport als een tierelier. In Nederland heeft Ziggo de tv-rechten. De sport wordt snel en spectaculair gevonden. Als je even je mobieltje pakt, loop je het risico om een doelpunt te mis sen. Polman is blij dat mensen dat nu door hebben. Na het succesvol le WK zegt ze tussen de mensen menigte op Schiphol: „We heb ben Nederland wakker geschud." woensdag 14 december 2016 Vreugde bij de Nederlandse handbalsters na de belangrijke zege op Zweden (33-30) van zaterdag, fotoafp Ongekend fanatiek, maar vooral ook erg knuffelbaar Pim Bijl Göteborg GÖTEBORG Nederland speelt vanmiddag in het Zweedse Göteborg om 16.15 uur tegen Spanje. De Nederlandse vrouwen zijn koploper in groep I, maar nog niet zeker van een plek in de hal ve finales. Spanje staat laatste met slechts één punt, en is al uit geschakeld. Wint Nederland, dan is het poulewinnaar. Frankrijk en Duitsland maken ook nog kans op een plek bij de laatste vier van het EK. In de andere poule, groep II, heeft Noorwegen zich dankzij een 24-23 zege op Tsjechië reeds verzekerd van een plek in de halve finales. Roemenië, Dene marken of Rusland voegt zich hier nog bij. De halve finales worden vrijdaga vond gespeeld, de eindstrijd en kleine finale zijn op zondag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 27