O. Salarisplafond van PSV 24 Peter Blangé moet als prestatiemanager het Daar was-ie dan, eindelijk: de Prestatie- en Innovatie Manager van de KNVB. Oud-volleyballer Peter Blangé stelde zichzelf gistermiddag voor in Zeist. Sagan: peloton is schoon Zaak ADO gaat toch door Boomstra dicht bij titel Quote van de dag 'Soms zie je bij ploegen waar geen druk meer op staat, dat ze de sterren van de hemel spelen. We moeten dus opletten' Als ik in mijn rol ook maar één procent bij kan dragen aan een prestatie, vind ik dat al mooi Kort Verlengd In het wielerpeloton worden nu geen verbo den middelen meer gebruikt volgens we reldkampioen Peter Sagan (26). „Wat ge beurd is, is gebeurd. Er is nu een nieuwe ge neratie", stelt de Slowaak, renner bij Bo- ra-Hansgrohe. „Jonge renners krijgen de kans om te winnen. Dat bewijst dat je geen dingen meer kunt doen, die niet kunnen." De voor morgen geplande zaak bij de Ondernemingskamer tussen United Van- sen en ADO Den Haag gaat gewoon door. Het bedrijf van eigenaar Wang Hui had om uitstel gevraagd. ADO wil af van Wang als grootaandeelhouder. De club vindt dat de Chinese eigenaar zich te veel met het bestuur bemoeit. ADO ligt ook al lange tijd in de clinch met Wang over de betalingen. Roel Boomstra (foto) is nog één remise ver wijderd van de wereldtitel in het dammen. De 23-jarige Groninger speelde gisteren in Den Haag remise in de negende partij van de tweekamp met landgenoot Jan Groenen dijk. Hierdoor staat het nu 12-6, in het voor deel van Boomstra. De tweekamp wordt morgen in Scheveningen hervat. Vandaag is er een rustdag. Bayern Oman Cocoa bhana ls Peter Blangé de pedante wijs neus zou moe ten zijn die de voetbalwereld even een lesje k komt leren, dan valt zijn entree een klein beetje te gen. Of andersom gesteld: mee. De oud-volleyballer praat veel en makkelijk, strooit af en toe met managementtaal ('key business', 'parameters') of tegeltjeswijshe den ('succes is een marathon'). Maar bovenal is Blangé de kal me redelijkheid zelve. Een man die ook in staat blijkt zichzelf te re lativeren. „Op voetbaltechnisch ge bied is mijn inbreng zo goed als nul", aldus Blangé. Of, over de le vende scepsis bij bondscoach Dan ny Blind: „Volkomen begrijpelijk. Toen ik zelf coach was, dacht ik ook vaak: waar bemoeit die betwe ter zich mee?" Derde keus Feitelijk was hij derde keus, nadat eerder Robin van Galen en Gerard Kemkers bedankten voor de eer. Blangé, die formeel op 1 februari begint, vindt het prima. „Ik weet niet op welke plek ik stond op het lijstje, maar derde is toch hartstik ke mooi, achter twee van zulke grote namen in de sport?" Nee, af en toe heeft hij even geen pasklaar antwoord op een vraag. Dan legt Blangé kalm uit dat hij nog niet eens begonnen is, en dat zijn functie zo nieuw is, dat veel nog in de praktijk moet worden uitgevonden. Of het voetbal een conservatie ve wereld is, zoals het cliché wil? „Dat is de beeldvorming, maar die indruk heb ik juist helemaal niet", zegt Blangé. „Integendeel juist: er is ongelooflijk veel kennis beschik baar, ook bij veel Nederlandse clubs. Data-analyse, voeding, in- spanningsfysiologie, mentale trai ning. Daar wórdt al ontzettend veel aan gedaan. Er is al heel veel oog voor innovatie." Maar wat komt hij precies doen dan? Waarom gaat het dan al maandenlang over de zogenoem de 'Prestatie en Innovatie Mana ger' van de KNVB, een functie waarover in de Nederlandse me dia ongeveer net zoveel is gezegd en geschreven als over het Ameri kaanse presidentschap. Waarom maakte technisch directeur Hans van Breukelen die baan, bewust of onbewust, tot zo'n zwaar thema? „Mijn taak wordt die van verbin der", aldus Blangé. „Rissen alle be schikbare kennis van wetenschap pers, artsen of data-analisten ener zijds, en coaches of stafleden an derzijds." Blangé wijst naar de modern inge richte ruimte van het nieuwe Voetbal Medisch Centrum, voor zien van geavanceerde apparatuur. „Kijk nou eens om je heen hier", aldus de olympisch volleybalkam pioen van 1996. „Dit is state of the art. Er is veel kennis, maar hoe zor gen we nu dat die in de praktijk optimaal kan worden benut? Dat coaches met een concreet vraag stuk zitten, waarbij wij ze als KN VB kunnen helpen. Als ik in mijn rol ook maar één procent bij kan dragen aan een uiteindelijke pres tatie, dan is dat al mooi." Leergierig Blangé was al manager van het zo genoemde InnoSportLab van NOC*NSF op Papendal. Hij werk te voor sportdatabedrijf Ortec. „In die hoedanigheid ben ik al veel in het voetbal geweest", zegt hij. „Ik vond de clubs heel open en leer gierig als het om de ontwikkeling van data ging." Maar de scepsis zal hij toch ook wel voelen? Die van de critici, die niet begrijpen wat een volleybal ler zou moeten toevoegen aan een sport als voetbal? Of van de trai ners en opleiders die vrezen dat het voetbal wegdrijft van de essen tie: voetbal. Dat er stilaan té veel aandacht is voor kracht en menta le kwesties. „Ik zie het als een lange ket ting", aldus Blangé. „Voetbal is een ongelooflijk complexe sport, waarbij tal van puzzelstukjes pre cies goed moeten vallen om tot succes te komen. Dat zit hem ui teraard al in het spel zelf, maar ook in alle zaken die daarmee in verbinding staan. Krachttraining, voeding, mentale weerbaarheid, coördinatie. Als één onderdeeltje van die schakel zwak is, schiet je in deze tijden al tekort." Blangé wil ook letterlijk verbin den, door mensen bij elkaar te brengen. Soms domweg om een goede discussie op gang te breng en, bijvoorbeeld over trainingsin tensiteit. Moeten we het spoor De financiële huishouding van PSV lag gisteren goeddeels op straat. Salarissen, bonussen en handgeld voor spelers, vergoedin gen voor makelaars en nog veel meer. Alle cijfers voor de komma die bijvoorbeeld Luuk de Jong bij zijn belastingaangifte moet invul len, zijn uitgelekt. Ook werd duidelijk dat er nogal wat geld aan de strijkstok blijft hangen bij zaakwaarnemers en dat PSV hen meer dan vorstelijk betaalt voor de bemiddeling bij transfers. Zo kreeg spelersagent Mino Raiola voor de overgang van verdediger Héctor Moreno van Es- panyol naar PSV (in 2015) liefst 1,4 miljoen euro. Luuk de Jong pakte in zijn eer ste jaar bij PSV (tussen 1 juli 2014 en 30 juni 2015) bijvoorbeeld twee miljoen euro. Een miljoen daar van was salaris, 500.000 was te- kengeld en 500.000 euro was een bonus. Guardado had zelfs een ba sissalaris van 1,37 miljoen euro, kreeg 300.000 euro bonus en 100.000 euro tekengeld. Uit gegevens van Football Leaks, die via het NRC Handels blad bekend werden, blijkt dat top- spelers in totaal veel meer dan een miljoen euro per jaar krijgen. Dat miljoen is in Eindhoven een eigen leven gaan leiden door toedoen van PSV zelf Begin 2011 verkondig de ex-topman Tiny Sanders dat PSV een salarisplafond in zou gaan stellen. „Spelers konden van af dat moment niet meer dan een kaal basissalaris van 1 miljoen eu ro bij ons verdienen", stelt de voor malig clubbestuurder nu. Uitzondering Hij vervolgt. „Het paste in een pro tocol waarmee we destijds ook bij de gemeente Eindhoven zijn ge weest, voor de grondtransactie die woensdag 14 december 2016 WIELRENNEN VOETBAL DAMMEN De internationale bobsleebond IBSF heeft besloten het WK bobslee en skeleton van 2017 niet in Sotsji te laten plaatsvinden, van wege het WADA-rapport over grootschalig dopinggebruik in Rusland. Tennissers Andy Murray en Angelique Ker- ber zijn door de internationale tennisbond ITF gekozen tot de wereldkampioenen van het jaar. Doelman Danilo van Chapecoense is pos tuum uitgeroepen tot speler van het jaar in Brazilië. Bij de online stemming maandag on der Braziliaanse voetbalfans kreeg Danilo 48 procent van de stemmen. Handbalster Yvette Broch over EK-duel met Spanje Honkbalclub LA Dodgers is er in geslaagd werper Kenley Jansen (29) voor nog vijf jaar vast te leg gen. De Neder landse, op Cura sao geboren in ternational te kent een con tract van 80 miljoen dollar. Aanvaller Robert Lewandowski heeft zijn con tract bij Bayern München ver lengd tot medio 2021. „Samen hebben we nog grote doelen", al dus de Pool (28), die bij Bayern zo'n 15 miljoen per jaar krijgt. Pim Verbeek gaat aan de slag als bondscoach van Oman. Ver beek (60) was eerder bonds coach van Zuid- Korea en Austra lië. Hij was ook technisch direc teur bij de voet balbond van Marokko. 1 rroio ■E o 'Noem me Peter, Sjoerd Mossou Zeist Het salarisplafond bij PSV? Door een protocol uit 2011 dachten velen aan een miljoen euro per jaar. De praktijk is totaal anders. Er blijkt nog een etage bovenop het plafond te zitten... Rik Elfrink Eindhoven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 24