16 Bij de aanleg van auto- en spoortunnels is het een sluitpost: mobiel bereik. In de A2-tunnel onder Maastricht kunnen automobilisten al vanaf de opening bellen. Deze krant kreeg een rondleiding van Vodafone, dat de wet wil laten aanpassen. A2-TUNNEL PERFECT SIGNAAL Kort Minimumtarief voor zzp'er creëert meer zekerheid voor flexwerkers Randstad Philips Lighting ABNAMRO Economie groeit verder De Nederlandse economie staat er opmer kelijk gunstig voor. Volgens het Centraal Planbureau (CPB) loopt het overheidstekort snel terug en is de economie weer op het peil van voor de financiële crisis in 2008 be land. Ook de werkgelegenheid keert terug op het niveau van voor de crisis. In de de- cemberraming voorziet het CPB een econo mische groei van 2,1 procent in 2017. On langs bleek al dat de economische groei voor aanzienlijke belastingmeevallers zorgt, waardoor het overheidstekort kleiner is dan eerder nog werd gedacht. De koopkracht blijft wel een bron van zorg, want die loopt volgend jaar met 'slechts' 0,7 procent op. Dat is veel minder dan de plus van bijna 3 pro cent die dit jaar nog werd geboekt. 60.000 leghennen geruimd Op een pluimveebedrijf in het Friese Ab- bega is gisteren vogelgriep vastgesteld. Om verdere verspreiding van het virus te voor komen, zal het bedrijf zo snel mogelijk wor den geruimd. Het gaat om meer dan 60.000 leghennen. De ruiming wordt uitgevoerd door de Nederlandse Voedsel- en Warenau toriteit (NVWA). Per direct is een vervoers- verbod afgekondigd in een zone van 10 kilo meter rond het getroffen bedrijf in Abbega. Dit verbod heeft betrekking op pluimvee, eieren, pluimveemest en gebruikt strooisel. Hogere heffing grondstoffen De EU gaat zich beter beschermen tegen dumping van goedkoop staal uit China. De lidstaten zijn het gisteren eens geworden over tijdelijk hogere importheffingen op grondstoffen die onder de kostprijs op de Europese markt worden verkocht. Ook energie valt onder het pakket maatregelen. De hardere opstelling van de EU wordt mo gelijk, omdat Nederland, Zweden en het Verenigd Koninkrijk hun eerdere verzet te gen de maatregelen hebben opgegeven. Quote van de dag Fugro e afgelopen maanden is 1 door Vodafone en Ericsson met man en macht gewerkt aan de nieuwe A2-tun- nel. 3,3 kilometer bedrading, 24 antennes en speciale 'lekkende' coaxkabels werden aangelegd. „Kijk, een Yagi-antenne", wijzen Jamal Tajaate, netwerkmanager van Vodafone en Emiel Beuken kamp (Ericsson) omhoog, terwijl we in een van de lege tunnelbui zen staan. „Die straalt de radiosig nalen richting de uitgang." Aan de andere kant lopen koperen coax kabels honderden meters de tun nel in. „Het bijzondere is dat de coating poreus is, zodat het signaal naar buiten 'lekt'. Zo blijft het be reik overal perfect." In een gebouwtje bij de zuidin gang bevinden zich de kasten waar de glasvezelkabels van ver schillende providers binnenko men. Want de dekking geldt niet alleen voor klanten van Vodafone. „Bij tunnels en projecten als Utrecht en Amsterdam CS werken alle telecombedrijven samen", vertelt Erik Verschuren, bij Voda fone verantwoordelijk voor tun nels en publieke infrastructuur. In totaal dertig infrastructurele projecten in Nederland zijn even redig verdeeld tussen KPN, Tele2, T-Mobile en Vodafone. Ingeni- eursbedrijf Arcadis fungeert in het overleg als tussenpersoon om de harmonie te bewaren. De aanbie der die het voortouw krijgt, bege leidt het project en maakt het ont werp. Kosten worden evenredig verdeeld, alleen de netwerkkasten komen voor individuele rekening. Ballotage In Maastricht heeft Vodafone de leiding. Dat betekent niet dat an dere providers werkeloos toezien. Verschuren: „Zij moeten het ont werp goedkeuren en hebben zeg genschap over de partijen die we inschakelen." Een aannemer komt niet zomaar door de ballotage. De klus is een technische uitda ging: de 850 miljoen euro kos tende onderdoorgang, inclusief bovengrondse 'groene loper', is de eerste dubbeldekstunnel van Ne derland. Er liggen vier buizen, de A2 in de onderste twee, door de bovenste de provinciale N2. In elke buis is er voor 2G, 3G en het nieuwste 4G bereik gezorgdNa intensief testen is alles twee we ken geleden aangezet. Met resul taat, ervaart deze verslaggever. Zo wel op diens werktelefoon (Voda fone) als privé-iPhone (T-Mobile) flikkeren vier balkjes. Ook alle ra diozenders blijven gewoon wer ken, zelfs midden in de tunnel. De onderlinge samenwerking verloopt dan wel soepel, maar dat geldt niet altijd voor de relatie met de bouwers. „De opleverdatum van een tunnel is met torenhoge boeteclausules vastgetimmerd", weet Verschuren. „Het aanleggen van de mobiele infrastructuur kan de bouwlieden hinderen, waar door er risico is op vertragingen. Daardoor staan wij onderaan de prioriteitenlijst." Notoir voorbeeld is de Delftse spoortunnel die in februari 2015 opende. Zodra reizigers de tunnel in gingen, viel het signaal weg. Bij de NS en ProRail regende het klachten. Pas vijftien maanden la ter was er bereik, KPN klaarde daar de klus namens providers. Het ontbreken van mobiele dek- Daling werkloosheid beroepsbevolking CNV-bestuurslid Arend van Wijngaarden O 41X De uitzender profiteerde van een adviesver hoging bij Citi group. m De sterkste stij- ger in de MidKap nadat Barclays zich positiever uitliet over het lichtconcern. m Financiële fond sen hadden gis teren last van tegenwind. woensdag 14 december 2016 MEEVALLERS VOGELGRIEP ANTI-DUMPINGMAATREGELEN David Bremmer Maastricht De bodemonder zoeker ging on deruit nadat Bos kalis zijn belang verder afbouwde. 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16