Suf einde van gevecht kalmeert heethoofden December is al duur genoeg 9 De traplift van thyssenkrupp die past altijd De terugkeer van ontvoerde kinderen moet geleideliBgaan maandag 12 december 2016 De adrenaline giert zaterdag tegen middernacht door de kolkende König Pilsener Arena in de Duitse stad Oberhausen. Opwindend is het. Beangstigend ook. Rico en Badr staan stomend tegenover elkaar. Geen van de 12.000 opgefokte toe schouwers zit nog op zijn stoel. Fans bestormen de ring. Er vallen klappen. Dan begint het gevecht ineens. In een orkaan van lawaai. Ronde één gaat gelijk op. Een beuk hier, een trap daar. Bij alles schreeuwt de massa. Het lijkt superspannend te worden. Tot Rico in ronde twee een kick uitdeelt. Een halve minuut later belandt Badr in de touwen. Rico's linker knie knalt tegen Badrs rechteron- derarm. Hij waggelt een seconde, kijkt naar zijn arm en weet het al: gebroken, einde verhaal. Maandenlang leefde de kick- bokswereld naar deze partij toe. En gaandeweg die maanden half Ne derland. Omdat het weer eens om die 'vreselijke' Badr Hari draaide, die eigenlijk allang in de cel moest zitten vanwege allerlei mishande- lingen. Maar ook Rico deed precies wat er van hem werd verwacht: Badrs totale tegenpool spelen. Wél aardig zijn. Nóóit iets lelijks over zijn tegenstander zeggen. Verhoeven is al jaren wereldkam pioen kickboksen, maar in een tijd dat er nog weinig echte zwaarge wicht klasbakken zijn. Daarom móest-ie Badr verslaan, die specta culaire kickbokser van weleer, maar door zijn gevecht met justitie nog weinig in de ring te zien. Rico was het populairst in talloze internet- i Rico Verhoeven won officieel, maar Badr Hari verloor eigenlijk niet polls. Maar niet in Oberhausen, waar vooral Badr-fans zaten. Rico werd uitgejouwd. 774.000 Neder landers kropen ondertussen voor de buis voor kickboksen op Ziggo. Wie geen Ziggo had, volgde Twit ter, livestreams of liveblogs. Maar alle adrenaline ten spijt: het duel liep suf af. Rico won officieel, maar Badr verloor eigenlijk niet. Ie dereen kon gekalmeerd naar huis. We kunnen onze lol op: Badr en Rico riepen meteen nog een keer te willen. Of dat gaat lukken is de vraag. Badr moet nog steeds zo'n 6,5 maand de cel in voor mishandelin gen. Hij ging in cassatie bij de Hoge Raad en krijgt waarschijnlijk in de eerste maanden van 2017 te horen of de celstraf blijft staan. knipte rebellen van de islamiti sche sekte Boko Haram. Die ont voerde meer dan 200 meisjes van een school in Chibok. Een deel van deze scholieren wordt nog steeds gegijzeld, af en toe komt er eentje vrij. Bijna alle 'Aboke Girls' zijn inmiddels vrijgelaten, ontsnapt of overleden. Verder leven Jacky hield nachtmerries over aan haar relatief korte gevangen schap maar kon verder met haar leven. Ze is inmiddels getrouwd met een Nederlander, heeft drie kinderen en oogst internationale erkenning voor het onderzoek dat ze samen met de London School of Economics en met de Universiteit Gent uitvoerde. Ook vanuit Nigeria is ze bena derd. Hoe om te gaan met de nu terugkerende Boko Haram-meis- jes? Jacky doceert: „Eerste les: stuur ze niet meteen naar hun dorpen terug. De gemeenschap daar is zelf nog getraumatiseerd door de vele ontvoeringen en moordpartijen en moet worden voorbereid op hun thuiskomst. Alle angst voor geesten en dui- velsgebroed (de kinderen van verkrachte schoolmeisjes, red.) en alle beschuldigingen over en weer moeten eerst worden uitge praat. De terugkeer moet een ge leidelijk proces zijn, anders krijg je later brokken." Die brokken zag ze in haar eigen stad Gulu. Een aantal zonen van ontvoerde meisjes bleken recent gearresteerd in Jac ky's woonplaats omdat het huur moordenaars waren geworden. Voor omgerekend 5 euro maak ten ze iemand dood. Soms zelfs voor niets. Alsof er inderdaad iets van de LRA-waanzin in hun dna zat. De jongens waren verstoten door de samenleving, dan riskeer je dat, weet Jacky. „Het worden tijdbommen als je de waarheid verzwijgt en kinderen van ont voerde en verkrachte meisje steeds afwijst en uitsluit." Slechts 7 procent van de ont voerde kinderen die ze sprak kwam goed terecht. Het is één van de conlusies uit het onder zoek van Jacky. Dat wil zeggen dat ze een gezin konden stichten en weer min of meer werden op genomen door hun eigen ge meenschap. Jacky ziet zichzelf als een uitzondering. „Ik heb een baan en ben in staat andere men sen te onderhouden. Ik geloof in wat ik doe en kan positief om gaan met mijn ervaringen." "Een traplift? Dat had ik veel eerder moeten doen." engineering, tomorrow, together. Voor meer informatie 0800-5003 (gratis) trapliften.nl thyssenkrupp Eén zaterdag lang leek half Ne derland in de ban van een sport die anders zo wordt verguisd: kickboksen. Want het was goed tegen slecht, Rico Verhoeven tegen Badr Hari. Misschien was het maar het beste dat het suf afliep. Victor Schildkamp Oberhausen A Het gevecht tussen Rico (I) en Badr was snel afgelopen, foto anp Jackline hield nachtmerries over aan haar gevangen schap, maar kreeg haar leven weer op orde. FOTO'S EDWARD ECHWALU EN BOB VAN HUËT Jackline Atingo SOEDAN Kampala RWANDA ZUID- Dem. rep. CONGO KENIA Victoriameer 100 km TANZANIA *Actie loopt t/m 31 december 2016 en is alleen geldig bij aanschaf van een nieuwe traplift. Niet geldig i.c.m. andere aanbiedingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9