S wrM wMmSKt i. 0 'Jacky's verhaal is aangrijpend' wf» 1 8 OEGANDA KINDSOLDATEN lÉtlfe gü Twintig jaar geleden werd de Oegandese Jackline 'Jacky' Atingo ontvoerd om als kindsoldaat te vechten. Vandaag presenteert ze bij de Europese Unie haar onderzoek naar ontvoerde kinderen. .rtS«S Si e kan vergeven, zegt ze. Moorde naars en ver krachters die ze aanhoort vertel- llen haar vaak dat ze bezeten waren door boze geesten. Of dat ze or ders uitvoerden van sadistische commandanten. Jacky Atingo (33) voert moeilijke gesprekken. Ze begrijpt de extreme omstandighe den waarin slachtoffers extreem wrede daders konden worden. Heftige emoties komen los bij confrontaties met nabestaanden. „Ie moet kunnen vergeven, anders kun je dit werk niet doen", zegt 'the tough one', zoals ze ook wel wordt genoemd. Een harde dame kan ze zijn. Tegelijk is ze meevoe lend en wijs. Atingo doet haar verhaal onder de tropenzon in het Noord-Oe- gandese Gulu, vlak voordat ze af reist naar Brussel. Daar, bij de EU, gaat ze vandaag haar vijfjaar du rende studie naar ontvoerde kin deren in Oeganda presenteren. Bijna 500 voormalige pubersolda ten en -bruidjes (seksslavinnen) sprak Atingo daarvoor. Ze spoorde ook 'schoonfamilie' op van ont voerde en verkrachte meisjes die zwanger of met kinderen uit de jungle terugkwamen. En soms kon Jacky verzoenen wat onver zoenbaar lijkt. Grootouders die een kleinkind omarmen waarvan de vader als rebel van het losgesla gen Weerstandstandsleger van de Heer (LRA, volgens de Engelse af korting) massamoord heeft ge pleegd. Rebellen Jacky was één van de zogenaamde 'Aboke girls.' Op ro oktober 1996 ontvoerde de LRA 139 meisjes van een middelbare school in Aboke. Grootschalige ontvoering van kin deren door rebellen gebeurde eer- WAR CHILD v- - V/ - S - sfec V - WtmM der in Afrika. In Mozambique, Siërra Leone en in Soedan. En nog steeds in Nigeria. Na haar ontvoe ring werd Atingo liefdevol opge vangen door haar hoogopgeleide en begrijpende ouders. Dat geluk hadden niet al haar lotgenoten die vaak kwamen uit achtergebleven dorpen waar bijgeloof en vervloe kingen nog heel gangbaar zijn. Jacky ging studeren en werd opge pikt door de Nederlandse ngo War Child voor wie ze zes jaar werkte met door de oorlog getraumati seerde en ontvoerde kinderen. In middels is ze specialist op het laat ste gebied. Op het hoogste niveau wordt er naar haar geluisterd. Door een heroïsch offer kon Jacky ontkomen aan de moor dende waanzin van het LRA. Dat offer werd gebracht door Judith, haar beste vriendin. Judith nam vrijwillig Jacky's plaats in toen ze na drie nachten gevangenschap dreigde te bezwijken. De ontvoer ders wilden een aantal meisjes la ten gaan en selecteerden de knappe Jacky samen met 39 ande ren als oorlogsbuit. Jacky was ver zwakt door een nierziekte, haar vriendin bood zich aan als plaats vervanger. Jacky werd vrijgelaten en overleefde. Judith bleef en werd gemarteld. Ze stierf - zo bleek later-na dagen lijden, vast gebonden aan een boom, achter gelaten in het oerwoud. Jacky moet leven met dat drama. Net als die andere naar schatting 60.000 Oegandese kinderen die in de loop der jaren werden meege nomen door het LRA, een van de wreedste rebellenorganisaties ter wereld. De moorddadige sekte is verjaagd uit Oeganda maar nog steeds actiefin het wetteloze Zuid-Soedan of het ondoordring bare grensgebied met Congo. De organisatie wordt nog steeds ge leid door de beruchte Joseph Kony, een ex-misdienaar en zelf verklaard tovenaar. Hem worden tienduizenden doden en ver minkte en verminkte slachtoffers verweten. Een van Kony's com mandanten, Dominique Ongwen, staat sinds vorige week terecht voor het Internationale Strafhof in Den Haag. Jacky's ontvoering kreeg twee jaar geleden een Nigeriaanse 're make' door de niet minder ver maandag 12 december 2016 oe Bob van Huët Gulu Vanavond is War Child-ambassa- deur Marco Borsato te gast bij RTL Live om te praten over de af sluiting en doorstart (vanwege de recente stroom vluchtelingen uit Zuid-Soedan) van War Child in Oeganda. De zanger kent Jacky Atingo van zijn reizen naar het Afrikaanse land. „Haar verhaal heeft me ontzettend aangegre pen. En als je weet dat haar zus sen ook allemaal actief zijn voor mensenrechten, dan zegt dat iets over hoe sterk die vrouwen zijn. Kun je het je voorstellen? Als je vriendin jouw plek inneemt en dan... Ik heb me weieens afge vraagd hoe ik me in zo'n situatie zou voelen en hoe zich dat dan bij mij zou ontwikkelen. Dan moet je :.V0 fi't--' r ongelooflijk sterk zijn om overeind te blij ven." Oeganda gaat de zanger aan het hart. „Dat was het land waar War Child de leer- curve begon over wat werkt en wat niet. Wij trainen inmiddels ook mensen van andere hulporganisa ties." De afgelopen twaalf jaar hebben honderduizenden kinde ren en volwassenen aan de pro gramma's van War Child meege daan." De oorlog met het LRA in Noord-Oeganda is voorbij. Maar War Child blijft. Borsato: "Het is belangrijk om de vluchtelingen stroom uit Zuid-Soedan nu ook bij te staan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8