Vaders videobeelden goud waard voor Puts 'Wereldkampioen Puts: het klinkt raar, maar wel goed' 9 Lees woensdag alles in de speciale bijlage pzc.nl/klassiek maandag 12 december 2016 WINDSOR Ruim twee jaar gele den dook zijn naam voor het eerst op bij het grote zwempubliek. Jes se Puts behaalde op zijn eerste gro te toernooi, de EK langebaan in Berlijn, de finale op de 50 meter rugslag. De destijds 20-jarige zwemmer keek in het gigantische zwempaleis zijn ogen uit en sprak journalisten aan met U. Dat laat ste doet Puts nog steeds, zwem men op zijn rug niet meer. „Mijn rugslag loopt voor geen meter meer. Ik weet gewoon niet meer hoe het moet", vertelde Puts vori ge maand op de NK in Hoofddorp. „Nee, ik vind dat niet erg. De borstcrawl is veel gaver." Puts verloor de macht over zijn rugslag tijdens het seizoen dat hij in het Nationaal Trainingscen trum (NTC) in Amsterdam train de onder Martin Truijens. Tech niekveranderingen waren er debet aan. Het NTC-jaar verliep sowieso stroef en Puts besloot terug te ke ren naar zijn thuisbasis: zwemver eniging Aquarijn in Nieuwegein. Hier traint hij iedere ochtend om half zes onder de 70-jarige zwemtrainer Herman van den Berg. Toen Jesse 12 jaar was, zag Van den Berg al dat hij een super talent was 'met een geweldige wedstrijdmentaliteit'. Zwemanalyse Puts moet het in Nieuwegein stel len zonder de dure trainingsfacili teiten van een NTC, waar zwem- oefeningen tot op de millimeter geanalyseerd worden. Team Puts doet het anders. Vader Puts filmt de trainingen van zijn zoon en stuurt deze door naar techniektrai ner Sven Jaeger. Van den Berg: „Heel fijn dat zijn vader er zoveel tijd in steekt. En in het nieuwe jaar gaat Jesse waarschijnlijk eens in de acht of twaalf weken naar Eindhoven voor zwemanalyses." Van den Berg gaat ervan uit dat Jesse ondanks zijn nieuwe status als wereldkampioen 'gewoon bij ons blijft'. „Hij zit hier best. Vol gens mij gaat het best aardig", zegt de ervaren trainer met een ironische ondertoon. ONTDE Jesse Puts balt zijn vuist als hij op het score bord ziet dat hij heeft gewonnen, fotosap WINDSOR En op eens is hij een heel grote jongen. Na zijn megastunt op de 50 meter vrije slag bij de WK kortebaan in Ca nada houdt de sprin terswereld voortaan serieus rekening met world champion Jes se Puts. De 22-jarige Utrechter kon het zelf nog amper bevat ten. „Het klinkt heel raar: wereldkam pioen Puts, maar wel goed hoor", reageert Puts vanuit Windsor. „Vooraf was ik vrij zenuwachtig. Van de zwemmers die aan de start stonden van de 50 vrij had ik de derde tijd van het sei zoen gezwommen. Dat gaf wel stress. Ik wist dat de top vijf haalbaar was en eerlijk gezegd ging ik voor brons." Toen Puts had aan getikt, kon hij zijn naam niet meteen vinden op het score bord. „Opeens zag ik een 1'tje achter mijn naam. Ik werd echt gek, snapte er geen reet van." De vraag is of Puts komende zomer ook op de WK langebaan kan meedoen om de prijzen. „Daar ga ik wel voor, maar de lan gebaan vergt een an dere focus", aldus de zwemmer die afgelo pen zomer op drie honderdsten de Spe len miste. „Vanaf ja nuari richt ik me hele maal op plaatsing voor dat toernooi."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 87