Kerstkoopavond Hulst is 'een groot succes' Kaasproducten laten nog even op zich wachten in Sint Jansteen 19 POLITIE MELDINGSBEREIDHEID BURGERS TE LAAG Als je bij een hotel woont, zie je vaak onbekende gezichten Ik zie soms 'verdachten', maar doe er niets Wat is verdacht? Om inwoners met andere ogen naar hun wijk te laten kijken, hielden politie en gemeente zaterdag het 'boef in de wijk'spel in Terneuzen. mee Als er bij ons in Hansweert een vreemde loopt, zien we het direct maandag 12 december 2016 Vrachtwagens rijden hier nooit. Zou de boef achter het stuur zit ten?", vraagt Jessie Ro- zinga (12) uit Terneu zen zich af. Iedereen is op dit mo ment verdacht, zelfs een bejaarde vrouw die de straat oversteekt of een dame die haar ramen zeemt. „We doen het spel tijdens de don kere dagen, wanneer er veel inbra ken zijn. Vooral overdag. De mel dingsbereidheid van burgers is te laag. Ze twijfelen of zijn bang", vertelt Anne Lauret, adviseur openbare orde en veiligheid. Ro- zinga heeft er zin in. Hij moet en zal de boef vangen. Als een man in lange, zwarte jas 'verdacht' naar hem kijkt, loopt hij op hem af. Net als zijn moeder, Ria de Zeeuw, vaststelt dat deze man niet de boef is, zwaait de jongen enthousiast met zijn armen. „Ik heb hem!" Hij laat een bericht achter op de Face- bookpagina van Politieteam Zeeuws-Vlaanderen. Net op dat moment loopt de man rustig weg met de vrouw waarop hij stond te wachten. Geen boef dus. „Die stil staande auto ziet er verdacht uit. En die man heeft een petje op!", merkt Rozinga op. Melden of niet? Een boef vangen, is zo makkelijk nog niet. Gelukkig geeft de politie tips via Facebook: „Zojuist verno men dat er een verdacht persoon is gesignaleerd in de omgeving van de voetbalkooi." Dit keer ziet Ro zinga de échte dief: een man met muts die staat te niksen tegen een muurtje. De jongen vraagt zich af waarom het zo lang duurt voor de politie er is. „Dat duurt altijd lang", zegt de boef, aka politie agent. Hij adviseert om een foto te maken van de verdachte persoon en goed te onthouden hoe hij eruit ziet. Even later wordt de 'boef in de boeien geslagen. De jacht naar de volgende kan weer beginnen. „Het spel maakt mij bewuster. Wij wonen echter bij het 'Hampshire Hotel', dus zien constant onbe kende gezichten. Dan is het moei lijk om te zien of iemand verdacht is of niet", vertelt De Zeeuw. Ro zinga vangt uiteindelijk ook de tweede boef. Maar gaat hij nu in het echt ook melding doen? „Ik geef toe dat ik soms 'verdachten' zie en er niets mee doe. En ik weet niet of ik dat nu wel zou doen." Je- anet Schouwenaar uit Hansweert, vriendin van moeder en zoon, heeft vooral plezier. „Bij ons in het dorp is iedereen al alert. Iedereen kent iedereen. Als daar iemand vreemd rondloopt, zien we het meteen." Na afloop krijgen de drie groepjes een prijs: een tas van ZLM Verzekeringen met zaklamp, ko- zijnbeveiliging en spelletje. De officiële evaluatie van de XMas Shoppingnight in Hulst moet nog komen, maar bezoekersmanager Monique de Bruijn spreekt alvast van 'een groot succes'. „Hier kunnen we verder mee." De kerstkoopavond, vrijdagavond in de binnenstad van Hulst, verving de reguliere kerstmarkt. De inte resse daarvoor liep al jaren terug. „Toen zeiden mensen op de avond zélf al: 'is dit het nu?"', herinnert De Bruijn zich. „De ondernemers die ik nu sprak, vonden het allemaal voor herhaling vatbaar." De koop avond trok heel wat volk naar Hulst. Ondernemers haalden alles uit de kast om zoveel mogelijk sfeer te creëren. Heel wat winkeliers rol den de rode loper uit, versierden hun etalages en zorgden voor een hapje en een drankje. Ook brand den er veel kaarsen en lantaarns. De avond verliep zelfs beter dan De Bruijn van tevoren had verwacht. Ze kijkt al uit naar volgend jaar. „We kunnen dit concept nog uit breiden. De aankleding kan nog be ter, met meer muziek en theater. Maar de basis is goed." De winkels sloten om 22.00 uur. Coverband Spank sloot de avond vervolgens af op een podium aan de Grote Markt. Niet dat er momenteel niets ge beurt in Sint Jansteen. „Op dit mo ment wordt het pand gebruikt voor opslag van grondstoffen, aan de productieplannen wordt volop gewerkt", laat woordvoerster Anke van Oosterhout weten. Ze kan dan ook nog niet zeggen wanneer de eerste kaasproducten van de lo pende band komen. Het is de bedoeling dat er in de toekomst diepvrieskaassnacks, in dustriële kaas en zogenoemde kaasalternatieven geproduceerd worden. Ook komt er ruimte voor het opslaan van droge-, gekoelde- en bevroren zuivelproducten. Tijdens de jaarvergadering van de dorpsraad van Sint Jansteen vertelde de Hulster wethouder Jean-Paul Hageman dat er 120 man aan de slag kan bij Vonku en Sint Paul, dat momenteel in Lokeren resideert. Van Oosterhout wil dat aantal niet bevestigen. Wel is zeker dat werknemers die nu nog voor Vonku op het industrieterrein in Hulst werken, in de toekomst in Sint Jansteen zitten. En er staat nog meer bedrijvig heid in Sint Jansteen op de rol. Het voormalig kantoor en distributie centrum van Neckermann staan namelijk nog in de etalage. Hage man verklaarde tijdens de jaarver gadering dat er vergaande gesprek ken lopen met een Nederlands- Belgisch e-commercebedrijf. Boeven vangen in Terneuzen - Ria de Zeeuw Een politieagent speelde zaterdag voor boef en werd gevangen, nadat inwoners hielpen de verdachte aan te wijzen, foto's ronald den dekker Gertie de Boey Terneuzen - Jeanet Schouwenaar -Jessie Rozinga Bob Maes Hulst Het duurt nog even voordat de kaasbedrijven Sint Paul en Vonku helemaal operatief zijn in Sint Jansteen. De twee zaken van de Hulster onderne mersfamilie Kuijl hebben sinds 1 juli dit jaar hun tenten opge slagen in het voormalig maga zijn van Neckermann, maar van productie van kaasproducten is nog geen sprake. Bob Maes Sint Jansteen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 83