C9 Behoud het waardevolle k Sloggi 2 slips 1 gratis Nieuwe auto 16 ZE Geld wisselen wordt lastiger nu de kleinste coupure minder in omloop is. Banken zijn niet gek op vijfjes in de geldautomaten. GELD SCHAARSTE Kijk voor het laatste nieuws ook op pzc.nl Commentaar Meer dan honderd kerken die tussen 1940 en 1970 zijn ge bouwd, zogenoemde wederopbouwkerken, dreigen onge merkt te verdwijnen. De Stichting Cultureel Erfgoed Zee land (SCEZ) heeft een uitgebreide inventarisatie gemaakt van welke er in Zeeland zijn. Dat levert een indrukwekkende lijst op waarop meer dan honderd kerken staan. De onderzoekers hebben vervolgens van elke wederopbouwkerk de waarde bepaald, mede aan de hand van de architectuur- en cultuurhistorische waarde en de gaafheid. Dat levert uiteindelijk een lijst op met 28 kerken die wat de SCEZ betreft in elk geval bewaard zouden moeten blijven. Al merkt ze direct op dat dat niet betekent dat de andere kerken niet waardevol zijn. Integendeel. De onbekendheid en de betrekkelijke onderwaardering maken dat er al diverse kerken door de slopershamer zijn geveld. De ontkerke lijking vanaf de jaren zestig en zeventig van de twintigste eeuw heeft met name voor de wederopbouwkerken de grootste gevolgen. Het ontbreken van een wettelijke monumentenstatus is hier mede debet aan. Kerken zonder status zijn immers het makkelijkst te verkopen of te slopen. Het is waardevol dat de SCEZ de inventarisatie heeft gemaakt. Het is nu aan Zeeuwse gemeenten om te bepalen of gebouwen of delen ervan een gemeentelijke momentenstatus krijgen. Al kan het niet zo zijn dat gemeenten daar als enige verantwoordelijk voor zijn. Het is ook aan kerkbesturen, inwoners, maatschappelijke organisaties of on dernemers om zich sterk te maken voor behoud van wederopbouw kerken. Her en der zijn geslaagde voorbeelden waarbij kerken omge vormd zijn tot woning of horecagelegenheid. Dat vergt wel een extra inspanning van degene die erin investeert. Maar alleen dan kunnen waardevolle wederopbouwkerken behouden blijven. Het is ook aan kerkbesturen, inwoners of organisaties om zich sterk te maken voor behoud ALMANAK Opa Toon heeft net een nieuwe auto gekocht. Hij is er maar wat trots op. De auto is prachtig en nog superzuinig ook. Een Toyota die ook op elektrisch rijdt. Zijn kleindochter Esmee rijdt vaak met opa en oma mee. Toen zij voor het eerst in de nieuwe auto achter in zat, vroeg opa: „Wie heeft de mooiste auto?" Esmee zei meteen: „Opa!" „Ja?" vroeg opa trots. „Ja, Opa Hans!" zei Esmee, „die heeft een snelle BMW." Tsja... Jongen slaat stappers met riem Gewonde bij brand woning Zwinweg Jonge vrouw op straat beroofd VLISSINGEN Illegaal vuurwerk in beslag genomen et vijfeurobiljet ver dwijnt geruisloos uit de laatste geld automaten. De bil jetten worden 'uit- gefaseerd', zoals dat eufemistisch heet. De Rabobank is een van de laatste banken die nog geldauto maten met vijfjes vult, als de loca tie daar om vraagt. In Oosterland zijn de briefjes sinds kort verdwenen. Tot verdriet van Ankie van der Maas, uitbaatster van Ankie's Kadoshop. „Ik had er altijd genoeg. Nu is er schaarste", zegt de Oosterlandse. Ze heeft veel oudere klanten, en die willen vaak niet pinnen. Uit de geldautomaat komen alleen nog grotere coupu res. En dan mag Ankie wisselen, als de mensen in haar winkel-van-sin- kel annex postkantoor iets komen kopen. Aan de balie van haar win kel, die ook een sociale functie heeft, is de verdwijning van de vijf- eurobiljetten een terugkerend on derwerp van gesprek geworden. Zeker tegen de feestda gen gaan oudere klanten vijfjes sparen, is haar overtuiging, om de kinderen en kleinkinderen iets toe te stoppen. Briefjes van vijf blijven vooral in omloop als wisselgeld bij onderne mers, weet persvoorlichter Berend- jan Beugel van Betaalvereniging Nederland te vertellen. „Onze in schatting is dat de hoeveelheid contant geld die aan de toonbank van eigenaar wisselt, nog steeds af neemt. We weten vanuit Engeland dat de totale hoeveelheid contant geld die in omloop is toeneemt. Niet omdat mensen ermee betalen, maar omdat ze het onder de matras De actie duurt vun I december t/m 18 december 2016 SPECIAALZAAK OP MAROTE GEZELLIG maandag 12 december 2016 AXEL Het is in korte tijd uitgegroeid tot een jaarlijks hoogte punt in Axel: Op Marote. Zaterdagavond liepen honderd wande laars door de stad. Op drie locaties kregen ze verhalen te horen van Nadia Waumans uit Zwijndrecht, oud-dierenarts John Kop uit Axel en Sankie Koster uit Overslag. Ellen Shae zorgde in de balletschool voor muzikale omlijsting (foto). „Het was weer super gezellig", aldus Koster, foto ronald den dekker Tip? redactie@pzc.nl GOES Een 19-jarige man heeft in en bij een café aan de Grote Markt in Goes in de nacht van zaterdag op zondag om zich heen ge slagen met zijn broek riem tijdens een vecht partij. Net na 00.30 uur werd de 19-jarige man uit de gemeente Reimers- waal door omstanders aangewezen als de ver dachte. Op dat moment zagen agenten dat hij zijn riem net opnieuw om deed. OUDELANDE Bij een brand in een wo ning aan de Zwinweg bij Oudelande is zaterdag avond een bewoner ge wond geraakt. Hij is met onbekend letsel naar het ziekenhuis gebracht. De brandweer werd om half elf opgeroepen voor een schoorsteenbrand. De melder was alleen in de woning en zei dat hij naar buiten zou gaan. Daar troffen brandweer lieden later een gewonde aan. ZIERIKZEE Een 30-jarige vrouw uit de gemeente Schouwen- Duiveland is 5 december beroofd op straat in Zie- rikzee. De vrouw deed hier later aangifte van. Volgens haar liep ze rond 16.45 uur in de Lange No- belstraat, met haar zoon tje in een kinderwagen. Vlak voor de supermarkt is ze vervolgens door een onbekende man van haar tas beroofd. Daarin zaten persoonlijke spullen en een telefoon. In drie woningen in Vlis- singen is zaterdag ille gaal vuurwerk gevon den. De politie vond bij hun onderzoek in totaal 5,5 kilogram professio neel vuurwerk. Een on derzoek naar illegaal vuurwerk leidde naar drie woningen in Vlissin- gen aan de Nieuwstraat, de Irislaan en de Wilhei- mina Druckerlaan. Biljet van vijf Ondine van der Vleuten H II SOmen ondermode lingerie nachtmode badmode Klokstraat 21 Goes www.speciaalzaaksimon.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 81