'Als je kind overlijdt, sterft ook een deel van jezelf' )LEN 19 Centrum GOES stroomt vol voor twee dagen kerstmarkt De fors uitgebreide kerstmarkt van Goes blijkt een schot in de roos. In sommige straten kan je bijna over de koppen lopen. maandag 12 december 2016 Het druiligere weer van zaterdag weerhoudt het publiek er niet van de vele kraampjes enfoodtrucks af te struinen. Alleen het kinderpro gramma op de Vlasmarkt is in het water gevallen. De gratis toegan kelijke ouderwetse draaimolen op de Grote Markt maakt vooral voor de kleintjes veel goed. Zowel rond de muzikale inter mezzo's als de korte voorstellin gen van de rijk uitgedoste leden van de Musical Vrienden en to neelvereniging Heer Hendrik blijft het winkelende publiek graag even staan. Bijvoorbeeld voor Everdien Minnaard en Corry Franse, die gekleed in Dickensstijl, luidkeels aandacht vragen voor vrouwenstemrecht. „Alle vrou wen zijn het met ons eens, al durft niet iedereen met ons een rondje mee te dansen!" De dames van Heer Hendrik hebben een dubbele agenda, want ondertussen kijken ze als 'vlie gende equipe' ook of alles op rolle tjes loopt. Op een bloedende vin ger van Everdien zelf na, loopt al les perfect. „Straks maar even laten verbinden bij dokter Bibber op de hoek!" Die dokter blijkt geen zachtzin nige te zijn. Tot plezier van het pu bliek worden patiënten verdoofd met een hamer en worden benen er zonder pardon afgezaagd. De voorstelling is nog maar net klaar of Tim, Clenda en Rick van de Mu- sical Vrienden zetten verkleed als 'de geesten van Scrooge' een sfeer volle dans in. „Vooral de lichtjes op onze pakken trekt veel aan dacht", zegt Clenda. Een stukje verderop onder de gewelven van Slot Oostende ver telt Niek de Klerk het verhaal van het meisje met de zwavelstokjes, dat wordt uitgebeeld en gezongen door Keesha Koolhoven. „Telkens is het weer muisstil. Vooral kinde ren die het verhaal niet kennen zijn onder de indruk." Veel mensen grijpen de kans aan om ook eens een kijkje te nemen in het slot. „Het is hier sfeervol", vindt Mieke van Marissing. „Ik fiets hier vaak langs en nu ik hier echt ben is het echt een openba ring." De kerstmarkt zeifis haar en vriendin Willy Dek een beetje te druk. „We kwamen voor een glas glühwein, maar komen er bijna niet door!" Dat het druk is, bewijst het bordje van de ruim 500 plek- We komen er voor een glas glühwein bijna niet door ken tellende parkeergarage Cen trum wel. Dat staat een groot deel van de dag op 'vol'. Wie er geparkeerd heeft, krijgt nog een onverwacht presentje. Door een storing in de betaalauto maten staan de slagbomen vanaf 16.00 uur open en kan iedereen gratis uitrijden. Het is voor veel mensen het ergste wat je in je leven kunt overkomen: je kind moeten verliezen. „Je kind is een stukje van jezelf, daar stroomt je eigen bloed door. Dus als je kind overlijdt, sterft ook een deel van jezelf', ervaart Monique Dom manschet. Als uitvaartondernemer weet ze dat dit de heftigste sterfge vallen zijn. Ervaringen De Wereldlichtjesdag is in het le ven geroepen voor de ouders, broers, zussen en andere nabe staanden van overleden kinderen. „Met het aansteken van het lichtje worden ze gezamenlijk herdacht, mensen kunnen als ze dat willen ook ervaringen delen." De doelgroep is breed, een ieder die zich geroepen voelt, mocht meedoen. „Er zijn ook mensen bij die in de jaren zestig een doodgebo ren kindje hebben gekregen. Toen mocht daar vaak niet om gerouwd worden. Kindjes mochten geen naam krijgen en vaak weten ouders niet wat er daarna met hen gebeurd is", weet Dommanschet. In Zeeland werd de Wereldlicht jesdag tot vorig jaar in Zoutelande gehouden. Ook doet een kerk in Zierikzee al enige jaren mee. Op initiatief van een uitvaartbe- geleidster die zelf twee kinderen is verloren, wordt de dag vanaf dit jaar ook in Goes gehouden door een speciaal voor dit doel opgerichte stichting. Warme deken over binnenstad Joeri Wisse Goes Tim, Clenda en Rick trekken de aandacht van het publiek als lichtgevende 'geesten van Scrooge', foto's johan van der heijden - Willy Dek, bezoekster Het Meisje met de zwavelstokjes, opgevoerd in slot Oostende. Medeorganisator Moninque Dommanschet steekt ook een kaarsje aan. foto johan van der heijden Voor het eerst is de Wereldlicht- jesdag gisteravond ook in Goes gehouden. In de Goederenloods staken nabestaanden om pre cies 19.00 uur een kaarsje aan voor ruim veertig overleden kin deren. Joeri Wisse Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 67