II Nog steeds emoties om verzetsdaad 19 Kerstmarkten, eten, drinken of cadeautjes: er was van alles wat Eilandenkoor zingt in Nieuwe Kerk InOuwerkerkwerd de kerstboom in het dorp feestelijk aangestoken. Ook op de rest van Schouwen- Duiveland is de Kersttijd begonnen. maandag 12 december 2016 ^voorafgegaan door trommels trok zater- dagavond een groep van een kleine vijftig WW kinderen en volwasse nen door de straten van Ouwerk erk. Gordijnen werden opzij ge schoven en een enkeling kwam naar buiten om de optocht te zien. De meegebrachte lampionnen zorgden voor een sfeervol beeld. Het is inmiddels een traditie ge worden in Ouwerkerk om op deze manier de Kersttijd in te luiden. Na een half uurtje wandelen keerde de groep terug op de ring en toen kon het aftellen beginnen: vijf, vier drie twee, eenen de lampjes in de dorpskerstboom gingen aan. Eerder op de dag waren op ver schillende plekken op het eiland kerstmarkten, zoals in Bruinisse. Sfeerlichtjes, een olie- bollenkraam en vuurkorf voor de deur brengen de bezoeker gelijk in de stemming. Binnen worden veel spulletjes om het in huis gezellig te maken, maar ook tupperware („ik ben gestopt en wil er van af') en gereedschap. Gereedschap op een kerstmarkt? „Wat moet je een man anders geven?", reageert Jo- rina Bal. „Ik hoor vaak dat mensen het een goed idee vinden." Lotte Bosman heeft kerststukjes en ko nijnenvelletjes meegenomen. Su- perzachte velletjes, maar wat doe je er mee? „Die leg je op tafel en- dan kan je er bijvoorbeeld waxine lichtjes op zetten", legt ze uit. Sfeer, warmte en dierenvellen. Het is de trend op deze markt. Want naast de konijnen zijn ook het vel van Bambi en Rudolf het rendier te koop. Wie liever z'n geld uit geeft aan een goed doel kan te recht bij de stands van Kika, Mappa Mondo en bij Sandra Meer man voor Loop voor een huis, een stichting die huizen bouwt in Bangladesh. „We maken heel veel spulletjes zelf' legt Meerman uit. Van leren tasjes voor de snoei- schaar tot gehaakte onderzetters en wollige gebreide hoesjes die om oude groentepotten gaan en voila, een uniek waxinelicht. In Serooskerke is de sfeer totaal anders, maar niet minder gezel lig. Daar is de kerstmarkt vooral de plek om tweedehands sputjes te verkopen. Heel wat zolders en garages zijn opgeruimd en dat le vert heel veel unieke items op. Een We maken veel spulletjes zelf. Zoals leren tasjes voor de snoeischaar puzzel voor een habbekrats, oma's dekschalen en tinnen kannen of een kinderstoeltje voor 2,50. Wie een goedkoop cadeautje voor on der de boom zocht kon daar goed terecht. En zat het ideale cadeau er niet bij, dan was er in ieder geval nog een kop koffie om even bij te kletsen met dorpsgenoten. ZIERIKZEE Het christelijk ge mengd Eilandenkoor geeft op za terdag 17 december een kerstcon cert in de Nieuwe Kerk in Zierik- zee. Het koor zingt het kerstora torium van Johan Bredewout. Aan het concert werken ook kin derkoor Jedaja, Martin van Moort en een strijkorkest mee. Het or gel van de kerk wordt bespeeld door Cees van der Hart. Naast de uitvoering van het oratorium staat ook samenzang op het pro gramma en dominee A.D. Fok- kema van de christelijk gerefor meerde kerk in Kerkwerve zal de avond openen en sluiten. Het concert begint om 19.30 uur. Het verhaal van de laatste verzets daad van de tien mannen (het ver stoppen van de bevolkingsregis ters), hun poging om naar veilig ge bied te komen en hun dood roept nog steeds emoties op. De woorden 'heel indrukwekkend' vielen meer dere keren en mensen waren er stil van. Het plan van maker Tjeerd Muller om na afloop samen te pra ten en vragen te stellen viel daarom ook wat in het water. Het gros van de mensen ging snel naar huis om het daar in kleine kring te laten be zinken. De film (eigenlijk is het een documentaire) vertelt het verhaal van de laatste dagen van de tien verzetsstrijders op Schouwen-Dui- veland. Het is gemaakt vanuit het perspectief van de maker, Tjeerd Muller. Dat doet hij door zonen van de omgekomen mannen mee te ne men naar plekken die een rol speel den in het verhaal. De laan van Slot Moermond waar de mannen zijn opgehangen. Het huis waar ze zaten te wachten op de boot die hen naar het inmiddels vrije Noord-Beve land zou brengen en de bunker waar de mannen hun laatste uren Met de dvd was ik langer bezig dan met de film hebben doorgebracht. Op die plek ken gaat hij telkens op zoek naar emotie en zo wordt het verhaal stukje bij beetje verteld. Daardoor mist de film wel een breder kader. Dat wordt goedgemaakt op de dvd die zaterdag ook is gepresenteerd. „Daar ben ik misschien nog wel langer mee bezig geweest dan met het maken van de film", vertelt Muller. Op de dvd staan naast de documentaire nog zes extra film pjes met materiaal dat niet is ge bruikt in de documentaire. Daarin worden thema's uitgediept, zoals de rol van het geloof en een breder historisch perspectief. Ook is er een filmpje van de schoolkinderen van Renesse die bij het monument aan de Laone tien witte ballonnen heb ben opgelaten. Burgemeester Ge rard Rabelink kreeg de eerste dvd zaterdag aangeboden. Kerstsfeer snuiven op hele eiland Melita Lanting Ouwerkerk - Sandra Meerman, kraamhouder Kinderen bij een kerstboom in Ouwerkerk. Op 10 december 1944 werden tien verzetsmannen door de Duitse bezetter opgehangen in Renesse. Afgelopen zaterdag, exact 72 jaar na deze gebeurte nis, werd in een vol dorpshuis in Renesse de film 'De Tien van Renesse' vertoond. Melita Lanting Renesse - Tjeerd Muller, filmmaker Op de kerstmarkt in het dorpshuis in Bruinisse wordt van alles verkocht, fotos mariekemandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51