f moet kunnen baas' Gerritsen stopt ermee 7 Kjeld Nuis pakte voor het eerst in zijn carrière de dubbel: goud op de 1.000 en de 1.500 meter. En dat na een harde botsing met een boom, vorige week. Als Nuis pech heeft met dat ongeluk, is het klaar SCHAATSEN WB HEERENVEEN maandag 12 december 2016 Hij kon zijn schaatspak niet eens eigenhandig over de schouders trek ken. Daarvoor was de linkerschouder te beurs. Een botsing met een boom tij dens een ritje op de mountainbike, vorige week op trainingskamp in Col- lalbo, had voor Kjeld Nuis een stuk slechter kunnen aflopen. „Als je pech hebt, is het gewoon klaar. Dan kan je stoppen met schaatsen", schetste coach Jac Orie de situatie. Die zag Nuis (27) het hotel binnen- strompelen en dacht: wat loopt die jongen raar. Even later volgde de be kentenis. In plaats van rustig een uur tje fietsen op de taks, was hij op de mountainbike van ploeggenoot Sven Kramer geklommen voor een rondje 'downhill'. Zo is Nuis. Soms moet hij even bui ten de gebaande paden, voor wat extra adrenaline. „Maar misschien had ik wat te veel Red Buil op", ver wees hij fijntjes naar zijn privéspon- sor. „Ik doe wel vaker iets dat niet mag. In Nederland heb je heuveltjes. Maar als je in Italië van een berg af stort, is het een ander verhaal. Over de kop, boem, tegen de boom. Fout je, moet kunnen baas." Nuis herhaalde dat 'we er nu om kunnen lachen', maar Orie kostte dat enige moeite. „Het was een domme actie. Als Kjeld zo nodig iets geks wil doen, heb ik wel andere tips voor hem. Ga iets slopen of zo. Aan de an dere kant: als hij zo'n hellinkie ziet en hij wil er vanaf, kan ik me dat nog wel voorstellen ook. Hij heeft het alleen onderschat." Met tape en paracetamol ('gewoon 500 milligram hoor, schrijf maar op') won Nuis dit weekeinde in Heeren veen voor het eerst in zijn carrière de 'dubbel'. Na de 1.500 meter van za terdag reed hij gisteren op de 1.000 meter de tweede tijd ooit in Thialf: 1.08,21. Zonder die paarse schouder was het baanrecord van zijn grote ri- BLESSURES vaal Pavel Koelizjnikov (vijf honderd sten sneller) misschien wel gesneu veld. Maar Nuis zag het glas uiter aard halfvol. Dat hij na een zwaar trainingskamp en licht gehavend zo sterk voor de dag kwam, bevestigde nogmaals zijn blakende vorm. Verstoppertje Op de 1.000 meter stond eigenlijk een rit gepland tegen Koelizjnikov. Die meldde zich echter af met een liesblessure. Zo ging het verstopper tje spelen van de Russen door. Er kwam geen reactie op het tweede rapport van WADA-onderzoeker McLaren. Dus werd aan de Nederlan ders gevraagd wat ze ervan vonden dat er onder hun nog actieve Russi sche collega's dopingovertreders zit ten. Nuis antwoordde met frisse te genzin. „Of ik extra venijn voel als ik van een Rus win? Nee. Ik wil ge woon winnen. Niet dat ik dat nieuws niet supererg vind hoor." Ireen Wüst, die zaterdag de 1.500 meter won, ging uitgebreid in op de zaak. „Ik had altijd de hoop, en dat was dus redelijk naïef, dat het in de sport die ik zo lief heb niet zou ge beuren. Dit is triest en doet pijn." Wüst vertelde op de laatste Olympi sche Spelen 21 keer gecontroleerd te zijn. „En een keer of vijf is dat ge beurd in die ruimte waar dus buisjes zijn verwisseld door een gat in de muur. Dan komt het wel heel dicht bij." Gisteren op de 1.000 meter reed Wüst in dezelfde wedstrijd als Olga Fatkoelina, die zilver won in Sotsji en nu als verdachte is genoemd. „Ik sta wat de Russen betreft in de ne- geerstand. Ik sprak ze al nooit, maar waar je normaal een knikje zou doen in de catacomben, loop ik er nu met een strak gezicht langs." Team Bertens oppermachtig in finale van IPTL Geen winnaar in zevende duel WK Bouwmeester en Badloe domineren FOUTJE ipekenbrir Heerenveen —Coach Jac Orie HEERENVEEN Na wéér een knieblessure én een cy ste in haar kaak werd Annet te Gerritsen een paar weken geleden opeens wakker met het besef: het is mooi ge weest. „Ik moet realistisch zijn: ik kan het niet meer en dus wil ik het ook niet meer." En dus maakte de 31-jarige Noord-Hollandse, winnaar van zilver op de 1.000 meter bij de Spelen van Vancouver (2010) gisteren bekend dat het klaar is met schaatsen. Ze klonk bepaald niet rouwig eerder opgelucht. „Of je te vroeg stopt of te laat, dat is heel moeilijk te bepalen. Maar het was geen moeilijke beslissing. Mijn doel was om nog een keer terug te keren naar de top. Dat gaat ge woon niet meer." TENNIS Kiki Bertens heeft samen met haar team de titel veroverd bij de International Premier Ten nis League (IPTL). De Singa pore Slammers wonnen giste ren in de finale in India al hun partijen tegen de Indian Aces. Het werd 30-14. Met winst in het enkelspel en gemengd dub belspel leverde Nederlands beste tennisster, die naarmate het toernooi vorderde steeds beter speelde, een grote bijdra ge aan de zege. In het enkel spel won ze met 6-3 van de In diase Sania Mirza, die samen met de Kroaat Ivan Dodig ook het dubbelspel verloor. Ber tens en de Braziliaan Marcelo Melo stonden één game af: 6-1. DAMMEN Roel Boomstra en Jan Groe nendijk zijn zaterdag na een spectaculair gevecht in hun zevende partij om de wereld titel dammen op remise uitge komen. In de laatste partij in Groenendijks thuisstad Wage- ningen gingen beide spelers voor de zege, maar na 41 zet ten moesten ze genoegen ne men met een gelijkspel. Daar door leidt Boomstra met 9-5. De laatste vijf partijen worden in Den Haag afgewerkt, te be ginnen vandaag in de Eerste Kamer. Er moeten minimaal drie partijen worden gewon nen voor de wereldtitel. Boom stra staat al op twee zeges, Groenendijk nog op nul. ZEILEN Zeilster Marit Bouwmeester (foto) en windsurfer Kiran Bad loe hebben in Melbourne op in drukwekkende wijze de we reldbekerfinale gewonnen. Bouwmeester stelde gisteren de titel veilig met een tweede plaats in de afsluitende medal- race. De olympisch kampioene van Rio won vijf van de tien races aan de Australische kust. Haar voorsprong op de Deense nummer twee Anne- Marie Rindom bedroeg twaalf punten. Badloe was al even do minant. Hij won vier races en eindigde op de tweede plaats in de medalrace. De Spanjaard Ivan Pastor Lafuente werd tweede, op negentien punten. 'Twee afstanden', zegt het gebaar van Kjeld Nuis, winnaar van de 1.000 en 1.500 meter. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 34