Borrelend NAC staat op punt van ontploffen a a Ajax weet nu weer hoe a u 1 2 Rotterdammers staan 'gewoon' aan kop Met de borst vooruit wandelden de Feyenoorders gisteren uit het stadion van AZ na een indrukwekkende 0-4 zege. En daar kwam even later de euforie over de misstap van Ajax nog bij. maandag 12 december 2016 Een nachtmerrie, dat was het vol gens Robbie Haemhouts. Heel naar om mee te maken. Terwijl de spelers vrijdagavond desolaat over het kunstgras dwalen, verlaten de meegereisde supporters voortijdig het uitvak. Een zelfverkozen ein de van de lijdensweg. Teleurstel ling omgeslagen in boosheid. De onwaarschijnlijke pandoering (6-2) bij FC Eindhoven slaat diepe wonden bij NAC. „Met de ervaren jongens is in de kleedkamer besloten om het geld van het kaartje (8,50 euro) terug te betalen aan onze fans. Het min ste wat we konden doen", zegt Haemhouts zaterdag. Indrukwek kend, noemt de aanvoerder de woedende menigte van zo'n 200 mensen die vlak na middernacht bij het Rat Verleghstadion de spe lersbus opwacht en uitleg wil. Nee, uitleg eist. „Ze stonden daar terecht na onze wanprestatie." Mijn hele leven heb ik overal hard voor moeten werken. Ik geef nooit op Jelle ten Rouwelaar stapt als eer ste uit de bus en gaat het gesprek aan. Voetballer af, maar nog altijd het enige echte boegbeeld van de club. De samengekomen suppor ters schreeuwen om het ontslag van trainer Marinus Dijkhuizen. Als de gemoederen bedaard zijn, praat een kleine vertegenwoordi ging van de fans in het stadion met spelers en staf. „Ik heb me geen moment onveilig gevoeld. We hebben geluisterd naar hun frustratie", zegt Dijkhuizen. „En samen een biertje gedronken en met elkaar gesproken. Logisch dat er onbegrip heerst. NAC is een be langrijk deel van hun leven." Niet opgeven Dijkhuizen op zaterdag na het cri sisberaad op het trainingscomplex in Zundert: „Mijn hele leven heb ik overal hard voor moeten wer ken. Op school, als tomatenpluk- ker en als voetballer. Ik was al 22 toen ik het betaalde voetbal haal de. Ik geef nooit op, dat zit niet in mijn karakter. Ik ga door." Vrijdagavond na het debacle in Eindhoven gaf Dijkhuizen al aan strijdbaar te zijn. „Natuurlijk is het slikken en is het allemaal klo te nu, maar we moeten verder. Hoe moeilijk ook. Mentaal zijn we erg zwak en bij de eerste de beste tegenvaller storten we in. Daar is geen tactiek tegen bestand. Het was dramatisch." De oplossing voor de korte termijn? „Vrijdag winnen van FC Emmen. En dan kijken of we ons in de winterstop via City kunnen versterken." Zaterdagochtend is het dus cri sisberaad. De spelersgroep praat al leen en later in bijzijn van de tech nische staf en technisch directeur Hans Smulders. Haemhouts: „Wij staan achter de trainer. Hij heeft onze volledige steun en staat to taal niet ter discussie. Het geloof is er dat het beter kan gaan. In eer dere wedstrijden dit seizoen heb ben we aangetoond dat we in de top vijf kunnen eindigen." Natuurlijk wilden veel spelers van Feyenoord gisteren na de zege bij AZ (0-4) voor de came ra's best even benadrukken dat al le kritiek, alle twijfels en alle on gerustheid bij de achterban volko men onnodig was geweest. Niks 'voorlopig even afhaken' in de nek-aan-nekrace met aartsrivaal Ajax. 'Gewoon' koploper, met een klinkende overwinning en dus later op de dag ook nog drie punten voorsprong gepakt op de rivaal uit Amsterdam. Het geterg de Feyenoord, al 123 dagen koplo per, nam gisteren de regie op een manier die deed denken aan de periode dat de ploeg van trainer Giovanni van Bronckhorst in de eerste weken van de competitie de lakens uitdeelde in Neder land. De agressiviteit die Feyenoord aan de dag legde in Noord-Hol land was AZ al heel snel te mach tig. Van Bronckhorst had één in grijpende beslissing genomen. Aanvoerder en routinier Dirk Kuyt was gepasseerd en moest zijn plek op het middenveld af staan aan loopwonder Jens Toornstra. Dat maakte in de voor hoede de weg vrij voor Steven Berghuis, die na de serie misluk te invalbeurten van Bilal Basaci- koglu weer eens serieus werd ge nomen. En dat vertrouwen betaal de de gekrenkte rechterspits ra zendsnel terug. De combinatie met spits Nicolai Jorgensen was fraai, de afronding met de linker voet nog fraaier: 0-1. AZ stond erbij en keek ernaar. En dat bleef zo. Feyenoord zette fanatiek en collectief druk waar bij opviel dat El Ahmadi zich door de aanwezigheid van Toornstra veel meer met de orga- lk was basisspeler bij Oranje, maar bij Feyenoord zat ik op de bank nisatie mocht bemoeien in plaats van het waanzinnige aantal me ters afleggen wat hij normaliter doet. Beste halfuur Feyenoord speelde met afstand het beste eerste halfuur van de hele competitie. Jan-Arie van der Heijden (0-2) en Jorgensen (0-3) zorgden voor de ruststand, ter wijl na de pauze Tonny Vilhena het kwartet completeerde. Het was een sterk Rotterdams signaal naar de boze buitenwereld: wij deden mee om de titel, wij doen nog mee om de titel en we zullen dat blijven doen ook. Berghuis was kort voor de wed strijd blij verrast met de medede ling dat hij aan de aftrap mocht verschijnen, maar wenste na af loop juist geen lange neus te trek ken. „Natuurlijk was ik de laatste weken teleurgesteld", stelde de aanvaller. „Ik kwam terug van Oranje waar ik basisspeler was, maar bij Feyenoord zat ik alleen nog maar op de bank." De technische staf was op zijn beurt vervolgens enigszins ont stemd omdat Berghuis weinig trek had om met het tweede elf tal in Engeland tegen Jong Chel- Zo zien we Lasse Schone niet vaak. De immer ontspannen en re lativerende Deen ging in de Grolsch Veste even helemaal uit zijn plaat, omdat hij nog recht dacht te hebben op een vrije trap in de slotfase. De woede-uitbar sting van Schone stond symbool voor Ajax dat tegen FC Twente na lange tijd weer eens wind tegen had. „Dit gevoel ben ik na twintig wedstrijden op rij zonder neder laag niet meer gewend", zei Schone. „Daarom komt deze ook wel extra hard aan. Het is frustre rend en dat kwam er bij allemaal even uit. Maar dat hoort er toch ook bij: emotie en frustratie." Dat zat hem vooral in de verdedigen de opvattingen van Twente, maar geef hen eens ongelijk. De onte vredenheid moet vooral zitten in het feit dat Ajax zich er niet tegen kon wapenen, zoals het dat de laat ste wedstrijden wél kon. Ook symbolisch: het verschil tussen de Kasper Dolberg nog geen maand geleden tegen NEC (die hattrick) en zijn spel gisteren. Onzichtbaar en ongevaarlijk. Zijn vervanger Mateo Cassierra deed het overigens niet veel beter. En ook Hakim Ziyech was minder overtuigend dan we van hem ge wend zijn in een Ajax-shirt. Wrang voor hem én Ajax: precies Dit gevoel ben ik na twintig wedstrijden zonder nederlaag niet meer gewend Feyenoord rekent af met twi j felaar s Supporters wachten spelersbus op na wanprestatie. Spelers stel len meegereisde fans schade loos en vergoeden kaartje. Yadran Blanco Zundert Marinus Dijkhuizen Mikos Gouka Alkmaar —Steven Berghuis Nadat Ajax twintig wedstrijden op rij ongeslagen was, ging het gisteren op bezoek bij FC Twen te fout (1-0). Daniël Dwarswaard Enschede Lasse Schone Nick Viergever lijkt zich als een keeper op de bal te storten voor de aanstormende Chinedu: strafschop, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 29