Geniaal: de voorloper van de zelf rijdende auto Vooruitstrevend: gratis energie uit de natuur Praktisch: spuugbakje Even thuis bij Felix Mendelssohn ZEELAND 21 m maandag 12 december 2016 In het Bizarium kunnen uitvindingen van Leonardo da Vinei natuurlijk niet ontbreken. Ze zijn vooral bizar door hun genialiteit. Zo ontwierp Da Vinei rond 1500 een ingewikkelde machine op wielen die hij zelf kon programmeren: de 'self-propelled car'. Door een radarwerk in te stel len, kon hij vooraf bepalen hoe het ding zou gaan rijden. En de mate waarin veren werden strakgetrokken, bepaalde de snelheid. Da Vinei kwam nooit toe aan de uitwerking. Pas na eeuwen werd de machine in het echt gebouwd. Ook De Jonghe en Geerinck (op de foto) maakten dit exemplaar helemaal na. "En hij werkt", verzekeren ze. Sommige uitvindingen worden als een gevaar gezien voor onze maatschappij. Ze zijn hun tijd vooruit, of leveren teveel mensen schade op. Daarin past de 'Wardenclyffe toren' van Nikola Tesla, de wetenschapper die in het Bizarium een eigen afdeling heeft. De to ren, die begin vorige eeuw zestien jaar lang in New York stond, zou dankzij het toepassen van natuurkundige wetmatigheden een enorm gebied van draadloze energie kunnen voorzien. De geldschieters van Te- sla trokken zich in 1906 echter terug. Er wordt gefluisterd dat dit ge beurde onder druk van politici en grote ondernemers. Het leveren van gratis energie die vanuit de natuur zelf komt, zou immers een ramp zijn voor de economie. „Er was en is nog steeds een algemeen belang om niet uit te zoeken of dit kan werken", zegt Mare De Jonghe. „We weten het dus nog steeds niet." In het Bizarium staat een schaalmodel van de to ren, die in het echt 57 meter hoog was. Sommige uitvindingen zijn klein, en uit nood of praktische problemen ge boren. Zo ook het speekselbakje uit de tijd dat de westerse wereld werd geteisterd door een tbc- epidemie. In die tijd spuugden mensen nog ongegeneerd op straat, maar daardoor ver spreidde de ziekte zich. Spuug- bakjes werden daarom ontwor pen en geproduceerd. De ont werptekening is op de achter grond te zien. De initiatiefne mers van het Bizarium gebruik ten dat soort schetsen om de spullen zelf na te maken. In het Mendelssohn in Zeeland Festival 2016 staat de vocale mu ziek van Felix centraal. Het was een extraatje dat in de periode van het festival Liza Ferschtman het vi oolconcert vertolkte. Ook het liedrecital dat sopraan Annegeer Stumphius samenstelde was een afwisseling. Dit pro gramma zou hebben kunnen plaats vinden ten huize van Felix Men delssohn. Robert en Clara Schu mann behoorden tot zijn vrienden kring. Voeg daarbij hun vriend Brahms en de zus van Felix, Fanny Hensel-Mendelssohn, en je hebt een speciale middag waarop wer ken aan bod komen waarin de spe cifieke facetten van deze componis ten aan bod komen. Van alle vijf de componisten liederen, en ter afwis seling de cellosonate in D van Men delssohn. Alle vijf waren het ro mantische componisten. Ieder had een herkenbare eigen stijl. De stijl van twee van hen is superieur aan die van de andere drie. En boven dien spelen de teksten een grote rol en die van Heine steken er met kop en schouder bovenuit. De speciale verhouding tussen Robert en Clara Schumann en Jo hannes Brahms zal wel een onop geloste vraag blijven. Ook Felix en Fanny hadden een speciale band. Vast staat dat ze allen bewondering hadden voor het werk van de ander. Het waren volbloed musici en ze speelden alle vijf prima piano. Solo piano spelen is één en begeleiden is twéé. Het is echt heel moeilijk om zangers te begeleiden. De bekende pianist/begeleider Gerald Moore koos niet voor niets als titel Am I Alles was technisch knap en muzikaal in evenwicht Too Loud1 voor zijn mémoires. Hij was een fenomeen op dit gebied en stimuleerde de musici die hij bege leidde. Stumphius heeft een prach tige dictie en een grote, zeker niet vibratoloze, operastem. Zij koos voor een afwisseling van sfeer in de reeks liederen: uitbundig, sereen, speels en droevig. De Ballade van Schumann bracht zij fenomenaal, haar Spechgesang techniek is sug gestief, soms theatraal en alles komt over. Ook Geistliches Wiegelied van Brahms (met cello erbij) was een toppertje. Grote verrassing was de vertol king van de Sonate in D van Men delssohn door de zoon van Anne geer; Joel Wöpke (cello) die vak kundig begeleid werd door pianist Léon Bak. Een lyrisch Allegro, een tweede deel met grillige versierin gen en een elegant trio, gevolgd door een Adagio dat een hommage aan Bach is, en een vrolijke Finale, alles was technisch knap en muzi kaal in evenwicht. Chapeau! Het re cital werd in stijl besloten met een reeks liederen van Mendelssohn. PZC ONLINE Hoe maak je een replica van iets dat nooit heeft bestaan? Of trap ik nu tegen een heilig huisje?:) PC aan de naïeve dromer De Wardenclyffe toren foto's peter nicolai Jeanette Vergouwen RECENSIE Mendelssohn in Zeeland, liedre cital. Gehoord zondag 11 decem ber in het Speelhuus Ter Reede in Vlissingen. KNALLENKAART Regelmatig worden ze in de regio gehoord: onbe kende knallen waarvan in eerste instantie niemand kan vertellen waardoor ze veroorzaakt worden. De PZC wil deze knallen in kaart brengen. Heeft u er een of meer gehoord? Meld ze bij ons, via www.pzc.nl/knallenkaart TWITTER Jan-Kees de Meester @JKdeMeester Het Terneuzens college is enthousiast over het plan een replica van de Vlie gende Hollander naar de stad te halen, schreven wij. Dan hebben we het dus over het legendarische spookschip dat met strak- gespannenzeilen tegen de wind in voer. Jan-Kees de Meester heeft nog één vraag... BESTE LERAAR De afgelopen weken heb ben weken hebben Zeeuwse scholieren hun favoriete leerkracht kunnen voordragen voor titel 'Beste leraar van Zeeland'. Daar zullen vijf genomi neerden naar voren komen. Moet jouw docent daar ook bij? Dan moet je nu in actie komen. Vandaag is je laatste kans. Kijk op www.pzc.nl/besteleraar om te zien hoe je dat voor el kaar krijgt. MEEST GELEZEN 1. Zeeuw uitvinder van het jaar 2. Gewonde bij brand in Oude- lande 3. Binnenstad Goes stroomt vol voor Kerstmarkt 4. Kwaliteit Admiraal De Ruyter Ziekenhuis op orde 5. Scheepswerf Hansweert boekt grote order Kijk op www.pzc.nl of O @pzcredactie II facebook.com/depzc @pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21