II Luchtig: bril met ruitenwissers Grootjans gooit gewicht in expositie 20 2 MUSEUM BIZARRE UITVINDINGEN Van een lopende kruiwagen tot een enorm gehoorapparaat, en van zelfontbrandende sigaretten tot het eerste ruimteschip. Museum Bizarium in Sluis, dat gisteren opende, is een ode aan uitvinders, bedenkers en andere creatieve geesten. BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 File Het wordt drukker (19 novem ber) op de wegen. We rijden meer en dat is te merken aan de alledaagse files. De oplossing zou kunnen zijn om boven de be staande wegen nog een of twee wegen te maken. De vrachtwa gens blijven beneden rijden en de personenwagens gaan naar boven. Een mogelijkheid is om voor de bovenste baan tol te vra gen. Als je haast hebt neem je de bovenste baan. Heb je geen haast, dan blijf je beneden. De baan naar boven hoeft dus niet heel zwaar uitgevoerd te worden. Men hoeft dus geen grond aan te kopen of iemand te onteigenen, want die grond is er al. Kijk maar eens in de buurt van Rotterdam. Daar lopen ook behoorlijk wat wegen over elkaar. Ton Bilderbeek Mme Curiestraat 85, Terneuzen Zorg onbetaalbaar De zorgpremie is weer hoger vol gend jaar. De farmaceutische be drijven (25 november) jagen de kosten mede hoger op door op oneigenlijke gronden nieuwe dure middelen toegelaten te krij gen. Hun winstmarges varen daar wel bij. Die nieuwe midde len blijken effectief. Bij fitte mensen met kanker wel. Maar bij mensen met meer kwalen dan alleen kanker zijn ze minder ef fectief. De kostenrichtlijn wordt dan klakkeloos overschreden. De farmaceuten schermen valselijk met de kwaliteit van leven. De lobby en de macht van de farmaceutische multinationals ondervindt te weinig tegen kracht om dit proces te keren. De minister neemt halve maatrege len, die de kosten nauwelijks doen verlagen. Zo lang dit zo blijft zal de pre mie elk jaar weer stijgen. de Jonge Dolfijnstraat 12, Nieuvuerkerk Sail Met pijn in mijn hart moet ik constateren dat het over en uit is voor dat prachtige Sail de Ruyter evenement (25 november) waar ik jaren naar uitkeek. Het is be grijpelijk dat de organisatie er mee moet stoppen vanwege geldgebrek. Verderop in dezelfde krant lees ik dan weer; uithuilen en vooruitkijken. Zo voel ik dat ook. Aan terugkijken heb je wei nig. Hoewel? Terugkijken naar mooie herinneringen in het ver leden is ook fijn. Foto's bekijken en het opnieuw weer een beetje meemaken of beleven met een liedje dat door de boxen op de achtergrond klinkt als I am sailing van Rod Stewart. En nu wachten op be tere tijden. Elly van der Bliek Zeemanserve 30, Vlissingen Bushaltes Ik begrijp niet waarom maar 40 procent van de bushaltes (26 no vember) wordt aangepast. Al bijna twee jaar heb ik een OV- kaart, maar nog nooit gebruikt. Ik gebruik een rolstoel en ik weet niet of ik op de plaats van be stemming wel uit kan stappen. Ik ben dus nog helemaal aangewe zen op gesubsidieerd taxiver voer. Pas in 2030 zullen alle trein stations aangepast zijn: dan ben ik 82 - als ik het beleven mag. Meneer Van der Maas: pas zo snel mogelijk alle bushaltes aan, zodat ik in ieder geval met de bus kan reizen. Mevrouw A. Sies Weegbreepad 42, Goes Tolvrije dagen Als men de tolvrije zaterdagen (28 november) afschaft, kan de Westerscheldetunnel eerder tol vrij gemaakt worden. Nu moeten we nog bijna 16 jaar wachten voor de tunnel tolvrij is in 2033. 16 jaar x 6 dagen 96 dagen, is ruim 3 maanden, dus ruim 3 maanden eerder tolvrij als we de tolvrije dagen nu afschaffen. Guus Langeraert 't Schuttebocht 21, Oostburg Sloeweg Sloeweg splijt Staten las ik in de krant (25 november). Het dage lijks provinciebestuur heeft voorkeur voor de halve Haarlem mermeer variant. De tunneldi rectie is bereid om 5 miljoen euro bij te dragen voor de meerwerk- kosten voor de duurste variant. Dan lees ik ineens dat ze die 5 miljoen liever in een bodemloze put steken zoals Thermphos. Toen dacht ik, hier klopt iets niet. Een ander voorbeeld, ik wil de oprit voor de garage verbeteren. Kosten 3000 euro. Nu stelt de buurman voor, dat hij ook 2000 euro bij wil dragen zodat deze oprit goed aangelegd wordt. Nee zegt mijn vrouw, die 2000 euro van de buren kan je beter gebrui ken voor onze nieuwe auto. Wat klopt niet aan beide verhalen? Andre Bogerd Tapijtschelp 1, Terneuzen Kust Onze kust is het gemeenschap pelijk eigendom van alle Neder landers. Een Groninger heeft evenveel recht op de Domburgse kust als een Zeeuw. Toch zien we dat lokale wethouders met hun plaatselijke bevriende project ontwikkelaars erin slagen tel kens weer een stuk van ons ei gendom te onteigenen. Waar we eerst vrij konden wandelen ko men we nu voor een slagboom. Op ons vrije strand staan ineens honderden lelijke kratten. Op het Veerse meer (26 november) moet een woon/pretpark komen. Als we hier niet blij mee zijn worden we uitgescholden met 'Trumphiaanse dementie' (De heer Doeleman over tegenstan ders van zijn plan tot onteige ning van een stuk Veerse meer). Als we hier niets tegen doen gaat dit door tot ons Zeeland ge heel is verbelgd. Hopelijk komen genoeg raads- en statenleden tot het besef dat we zo ook de recrea tie sector ernstig beschadigen. Zeeland let op uw zaak. A. P. de Graaf Muddy Watersstraat 28, Middelburg DEN BOSCH Grote namen als Mark Manders, Michael Borre- mans, Bruce Nauman, Günther Förg en Robert Gober. Hun werk brengt op veilingen tonnen op. In de Willem II Fabriek staat en hangt hun werk naast onbekende kunstenaars als Jos Boetzkes, Ol- phaert den Otter en Erwin van Krey. Het is een expositie over het on behagen van de kunstenaar. En door de transportkosten en hoge verzekeringspremies ook meteen de duurste expositie in de nog jonge geschiedenis van de Willem II Fabriek. Mentor Het idee kwam van de Bossche kunstenaar Lars Weller (42). Hij benaderde de Zeeuwse kunstenaar Daarvoor werden oude schetsen, ontwerptekeningen, foto's en filmpjes met hypermoderne tech nieken minutieus bekeken. Bij het vervaardigen van de objecten gin gen ze juist terug naar de basis. Je kunt nooit genoeg experimenteren Het bedenksel moest immers pre cies worden zoals de uitvinder 'm ooit maakte of - als het daar nooit van kwam - in gedachten had. Dat was uiteraard geen gemak kelijke taak. „We hebben werkelijk overal ter wereld specialisten in geschakeld", vertelt Mare. „Soms kwam het ene deel van een uit vinding uit pakweg Indonesië en het andere uit Peru. Het waren enorme puzzels." Zo was voor het namaken van instrumenten van alchemisten speciaal, middel eeuws glas nodig. „We hebben enorm moeten zoeken naar dat Loek Grootjans die tijdens Wellers opleiding in Den Haag zijn mentor was. Grootjans zei meteen ja. Maar hij zei ook: „Als we het doen moe ten we het op niveau doen." Samenwerking Zo is Investigations into the Un canny een buitengewone samen werking tussen het Gentse mu seum SMAK en de Willem II Fa briek. Grootjans: „Ik vond het een goed idee en we zijn naar directeur Philippe Van Cauteren gegaan. Die ken ik, ik heb een grote expositie gehad in het SMAK en we zijn be vriend geraakt." Dat was aan het begin van het jaar. Maar toen Grootjans een paar maanden geleden op de muse umsite keek, zag hij dat een bruik leen aanvragen in Gent al snel ze- glas, en daarna nog eens naar ie mand die dat op ambachtelijke manier kon blazen." Een aantal uitvindingen in het museum doet de term 'bizar' veel eer aan. Zo is er een 'aarstrompet' - en ja: daarvan stop je het uit einde echt op de plek die de naam al doet vermoeden. De eerste vi brator ooit ligt er ook. Daarin wer den bijen opgesloten. Hun driftige gezoem zorgde voor een aange name trilling van het apparaat. Maar veel vaker waren beden kers er door de eeuwen heen op uit de wereld echt vooruit te hel pen. Het museum is dan ook een ode aan 'de naïeve dromer, de gro teske verliezer, de onverschrokken idealist die niet in de wereld past of voor wie de wereld nog niet klaar is', verklaart Mare. „We bren gen de boodschap dat je nooit ge noeg kan experimenteren, dat de wereld altijd behoefte heeft aan creativiteit." Sommige van de getoonde uit vindingen waren complete mis lukkingen. Andere werkten wel, maar werden vergeten omdat er een beter alternatief kwam. Als bezoeker stel je jezelf echter ook regelmatig de vraag waarom een idee nu eigenlijk geen succes werd, of waarom we daar nu geen gebruik meer van maken. Ann wijst naar een strijkijzer met een rol, in plaats van een platte on derkant. „Dat lijkt me prakti scher", geeft ze aan. „Maar fabri kanten hebben ooit anders be slist." ven maanden vergt. „Gelukkig deed Philippe niet moeilijk. Met Lars ben ik naar Gent gereden en samen met Philippe hebben we in een middag tijd twaalf kunstwer ken uitgezocht die we konden le nen." 'Unheimliche' „Zonder Loek was me dit niet ge lukt", zegt Weller die sinds 2012 in Den Bosch woontWeller voelt zich aangesproken door het 'un heimliche' in het werk van kun stenaars en filmmakers zoals Lu- cian Freud en David Lynch. Hij wilde ook zijn eigen werk tonen in die context, samen met Grootjans zocht hij andere kunstenaars uit. Expositie: Investigations into the Uncanny, Willem II Fabriek, Den Bosch. Tot en met 8 januari. Naast min of meer 'serieuze' uitvindingen zijn er in het Bi zarium ook veel luchtige bedenksels. Zoals deze motorbril met ruitenwissertjes. De wind doet het molentje tussen de ogen draaien, en die drijft de wissertjes aan. Een filmpje op de achtergrond van de uitvinding in het Bizarium toont de werking in de praktijk. Het Bizarium is een initiatief van Vlamin gen Mare De Jonghe en Ann Geerinck. Marc is industrieel ontwerper, Ann grafisch vorm geefster. „We lopen al een jaar of zes rond met het idee om vergeten ideeën nieuw leven in te blazen. Dit is zulk mooi erfgoed." Sluis kwam min of meer toevallig op hun pad. „Dit gebouw was ge schikt", wijzen ze om zich heen in het totaal verbouwde, voormalige 'Zoute Vestje', dat eerder diende als school en gemeenschapscen trum. Het museum zou al bijzonder zijn als De Jonghe en Geerinck verzamelaars waren geweest, maar het gaat nog veel verder. Alles werd immers opnieuw gemaakt. Ideeën en ontwerpen die alleen bestonden op papier of het niet verder schopten dan de productie van een prototype dat allang niet meer bestaat, bouwden ze opnieuw maandag 12 december 2016 PO Bizarium is een ode Martijn de Koning -Mare De Jonghe Het Bizarium aan de Hoogstraat in Sluis is van woensdag tot en met zondag open tussen 13 en 18 uur. Meer info: bizarium.com.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20