Veere zet leefstijladviseur in voor tevredener burgers EN 19 Sff1" SCHRIJFMARATHON AMNESTY Mensen vrijpleiten met brieven. Dat past mooi bij de kerstgedachte, vindt Amnesty International. WARME MOSKEER maandag 12 december 2016 Het kille miezerweer en de kerst boodschappentassen wonnen het zaterdag toch vaak van dé kerst boodschap, vrede op aarde. Maar desondanks schreven enkele tien tallen Walchernaren zaterdag brie ven aan de staatshoofden van Tur kije, China, de Verenigde Staten van Amerika, Indonesië of het Openbaar Ministerie in Egypte. De vierde wereldwijde schrijf marathon van Amnesty Interna tional bood mensen op Walcheren op vijf plaatsen de gelegenheid brieven en kaarten te schrijven. Drie prominenten probeerden za terdagmorgen de schrijfactie een slinger te geven: Commissaris van de koning Han Polman in de ZB/Planbureau, burgemeester Ha rold Bergmann bij de Drvkkery in Middelburg en burgemeester Bas van den Tillaar in boekhandel 't Spui in Vlissingen. Polman koos voor een oproep aan de Malinese overheid om de inwoners met albinisme, wat hun huid blank maakt, te beschermen tegen bijgelovige landgenoten die hun lichaamsdelen willen verhan delen als magisch medicijn. „Mooi Dat er ergens iemand is die zegt: ik denk aan je. Dat is een mooie gedachte dat Amnesty ook groepen mensen voor het licht brengt. De overheid in Malawi moet meer doen om donwetendheid over albinisme te gen te gaan. Ik onderteken als voorzitter van The Roosevelt Foundation. Amnesty heeft im mers in Middelburg een Four Free doms Award gekregen. Ik schrijf ook een brief op persoonlijke titel." Hij zoekt nog tussen de portret ten van de tien mensen die Am nesty uitlicht bij de actie. „Ik pro beer toch enigszins in te schatten wat er aan de hand is. Neem die petitie tegen de grondonteigening van indianen in Canada. Je zou denken, da's toch een fatsoenlijk land. Maar wat er speelt, kan ik niet inschatten." Jeltje Ratsma koos in de Drukkery juist wel voor de activisten tegen de stuwdam in Peace River Valley. „Mijn broer woonde daar en ik heb er een neef. Ik vind, afspraak is af spraak, die grond is hen gegeven. Ik wist niet dat de schrijfactie er was, maar ik werd aan mijn jasje getrok ken. Dat deden vijf vrienden van Evy Nagtegaal (29) ook in Vlissin gen, passanten aan de jas trekken voor de schrijfactie bij 't Spui. Ze be gon de actie op eigen houtje. „Ik wilde al brieven gaan schrijven. Je leest die verhalen, ik vind het best wel erg wat er gebeurt", motiveert Nagtegaal haar actie. „Mensen die vastzitten om een tweet. 43 jaar eenzame opsluiting. Toen ik hoorde van de marathon dacht ik: ik begin een projectje. Ik heb een persoon lijke kaart gestuurd, naar Jezidi- vrouwen die gegijzeld zijn door IS. Misschien hebben ze er wat aan. Dat er ergens iemand is die zegt: ik denk aan je. Dat is een mooie gedachte." De Middelburgse is voor een jaar aan de gemeente verbonden, maar als haar aanpak aanslaat, kan dat langer worden. Komende week begint ze. Hoe ze het aan gaat pakken, weet Engels nog niet. „We hebben komende week een gesprek over onze doelen. Veere heeft ook een beweegcoach, ik hoop veel samen te gaan doen, dan is het plaatje compleet." Gemeenten kunnen eigenlijk niet zonder een leefstijl adviseur, stelt Engels. „De ge meente Borsele heeft er ook één. Volgens onderzoek van de Wereld Gezondheids Organisatie vindt 75 procent van de ziekten een oor zaak in levensstijl. Om je vitaal te voelen is meer nodig dan lichame lijke fitheid, je moet je ook men taal en sociaal goed voelen." Met die boodschap stapte En gels, die een eigen bedrijf heeft als vitaliteitscoach, naar de gemeente Veere. .Het college besloot haar ne gen uur per week te gunnen voor de Veerse inwoners. Ze richt zich vooral op de mensen van 19 tot 64 jaar: de studerende, werkende en vaak zorgende bevolking. „Het hoofddoel is mensen zo zelfred- zaam te maken als mogelijk is, zo dat ze zo lang als het kan kunnen meedoen in de samenleving." Ze raakt aan allerlei problemen: „Overgewicht, eenzaamheid, psy chische problemen, stress, burn out. Ik wil het heel breed aanpak ken. Ik spreek vaak huisartsen en die zeggen dat tachtig tot negentig procent van de klachten van pa tiënten te maken hebben met stress. Ik wil mensen bij stukjes en beetjes helpen. Gezond eten, stress verminderen, misschien moeten mensen ander werk zoeken waar ze wel plezier in hebben." Ze hoopt samen te werken met sport clubs en verenigingen. „Als men sen ideeën hebben, graag. Ik wil het met de inwoners doen." Op donderdag en vrijdag is En gels niet beschikbaar voor Veere. Dan werkt ze als neonatologiever- pleegkundige voor vroege pasge borenen in het ziekenhuis. www.vitaliteitsdeskundige.nl AMNESTY'S Mensen kunnen op vijf plaatsen op Walcheren meedoen aan de schrijfmarathon voor Amnesty, onder meer bij De Drvkkerij in Middelburg, fotos rubenoreel 'Mensen zitten vast om tweet' Claudia Sondervan Middelburg - Evy Nagtegaal MIDDELBURG Uitstallingen in de voortuinen langs de Nieuwe Vlissingseweg, zaterdag. Achter de kramen en kleedjes kleu mende bewoners die zelfgemaakte soep, chocolademelk, huis- vlijtversierselen en overtollig huisraad aanboden. De tweede editie van de Winterwonderweg, waarbij de straat van Vlissingen tot Middelburg een lange braderie wordt, was door de natte kou niet zo druk bezet, maar aardig bezocht. Halverwege vormden het Leger des Heils en de Yildirim Beyazitmoskee een warm toe vluchtsoord met koffie en Turkse hapjes, foto rubenoreel De gemeente Veere heeft een leefstijladviseur in dienst. Sonja Engels geeft tips voor een te vreden leven. Claudia Sondervan Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19