De bal ligt bij PvdA en WD 17 maandag 12 december 2016 stoppen of in een oude sok. En dat doe je liever met grote coupures, niet met briefjes van vijf. Die zijn juist weer geliefd als zakgeld, als fooi, als extraatje." En waar haal je die vijfjes dan, als ze niet meer bij de bank te krijgen zijn? Op de markt bijvoorbeeld. Beugel: „Marktkooplieden zorgen dat muntjes en kleine coupures in omloop blijven. Aan het begin van de dag halen ze wisselgeld op bij de bank. Want ze weten dat klanten heel vaak met briefjes van tien, twintig of vijftig betalen." Dat klopt, zegt Peter Poppe van uit zijn kraam met huishoudelijk textiel, op de markt in Vlissingen. „Als ze 4,50 moeten betalen, krijg je een tientje. Geef maar terug, zeg gen ze dan. Maar ik heb steeds meer moeite om terug te geven. Op een gegeven moment is het op." Onder ling helpen de marktkramers elkaar vaak uit de brand, zegt Inge Tup- panwel van de Molukse hapjes. „Maar ja, de buren hebben ook niet veel." Nazir Ahmed van de medi terrane specialiteiten: „Ik heb geen pin. Vooral in de zomer is het een probleem; Duitsers komen meestal met groot geld. Gelukkig heb ik vaste klanten die speciaal voor mij vijfjes sparen. Omdat ze weten dat die vijfjes een probleem zijn." Bij de ING hebben nooit vijfjes in de automaten gezeten, verklaart woordvoerder Karin van der Pol. Reden: er is bijna geen vraag naar, zegt ook Hilbert Bredemeijer van SNS. ABN Amro laat het afhangen van de 'klantvraag', aldus Jarco de Swart. Vragen klanten bij een auto maat om bedragen als 15,25,35 dan wijst dat erop dat op die plek be hoefte is aan vijfjes. „Hetzelfde geldt voor grotere biljetten zoals 100 euro. We hebben dus wel auto maten waar vijfjes in zitten, maar niet in allemaal." Banken zijn niet gek op vijfjes. Twee vijfjes nemen twee keer zo veel plaats in als één tientje. Als het aan de bank ligt, gaan er zoveel mo gelijk grote coupures in een geldau tomaat. Dan kan er in zijn totaliteit méér geld in een automaat en is die minder snel leeg. Toch heeft met name de Rabobank nog heel lang automaten gevuld met vijfjes. Woordvoerder Margo van Wijger- den van de Rabobank: „In de omge ving van een markt, in een centrum waar af en toe een braderie is of een Ik heb geen pin. Vooral in de zomer is het een probleem kermis, willen wij eventueel nog wel die briefjes van vijf hebben. Maar we zitten in een overgangs fase. De vijfjes worden uitgefaseerd. Wij maken steeds meer gebruik van Geld Service Nederland voor de bezorging van het geld en het vul len van de automaten. En GSN heeft liever de standaardvulling van 10,20 en 50 euro. Daar vragen con sumenten het meest naar." Van Wijgerden heeft aleen heel boze oudere dame aan de lijn gehad over de verdwijnende vijfjes. „Die pinde elke maand een bedrag in vijfjes om ze weg te geven. Het is typisch een bedrag dat je aan je kinderen of kleinkinderen geeft of aan de gla zenwasser, die het weer met ande ren wisselt. Ik heb haar uitgelegd dat ze briefjes van vijf bij de bank kan bestellen. Ook telefonisch of via internet. En als je wil, kunnen ze nog aan huis bezorgd worden ook", zegt Van den Wijgerden. Het leek zo mooi, nog maar anderhalve maand gele den. Nadat minister Henk Kamp (WD, Economische Zaken) namens het kabinet een en ander maal 'nee' had gezegd op de Zeeuwse vraag om geld voor ver sterking van de Zeeuwse econo mie (Zeelandfonds) en een tweede university college (Bètacollege), greep de Tweede Kamer in. Met al gemene stemmen werd een motie aangenomen waarin het kabinet wordt opgedragen voor de kerst met geld over de brug te komen. Op basis van het advies dat oud premier Jan Peter Balkenende uit bracht over de Zeeuwse economie, verlangt de provincie van het Rijk 25 miljoen euro voor een Zeeland fonds en 20 miljoen euro voor het Bètacollege. Legt het kabinet dat niet op tafel dan doet de Kamer het zelf wel, was de dreiging in de motie. Het is een stuk moeilijker om de daad bij het woord te voegen. Ka merleden moeten dan zelf met een voorstel komen om geld op de be groting van een ministerie te ver schuiven en een meerderheid van hun collega's moet daarmee in stemmen. Dat is dan wel een wettelijk be sluit, dat het kabinet móet uitvoe ren. Maar geld willen uitgeven aan De kans dat het kabinet alsnog een potje voor Zeeland vindt, is nihil Zeeland is één, het bij een andere bestemming weghalen, is iets heel anders. Dat bleek donderdag. De SGP had 44 miljoen gevonden; 19 miljoen op de onderwijsbegroting voor het Bè tacollege en 25 miljoen op de begro ting van Economische Zaken voor een Zeelandfonds. Hoewel de eer dere motie door alle Kamerleden werd gesteund, werden deze voor gestelde wetswijzigingen wegge stemd. Veel Kamerleden waren weliswaar vóór (respectievelijk 68 en 60), maar bij beide stemmingen waren er meer tegen. De dekking voor het voorstel rammelde, be toogden de tegenstanders, het geld was helemaal niet beschikbaar. In beide gevallen stemden VVD en PvdA tegen. Beide regeringspar tijen hebben in deze kwestie een Zeeuwse woordvoerder, André Bosman (VVD) en Albert de Vries (PvdA). Zij zitten niet in de Kamer om uitsluitend de belangen van Zeeland te dienen, maar in eerdere debatten hebben ze zich (met name De Vries) wel opgeworpen als pleit bezorgers van een Zeelandfonds en een tweede university college. De Vries ziet nog volop mogelijk heden om dat geld nog voor de kerst te vinden, Bosman was na de stemmingen van afgelopen week wat gereserveerder. De kans dat het kabinet alsnog een potje voor Zee land vindt, is nihil. Het merendeel van de oppositie heeft zijn best ge daan. De bal ligt nu wel bij de WD en de PvdA. Hoe serieus was hun steun aan de motie van begin no vember? Bosman en De Vries heb ben twee weken de tijd om met een voorstel te komen waarvoor wél voldoende handen op elkaar gaan. Anders hebben ze in Zeeland iets uit te leggen. PC euro verdwijnt uit automaat WOORDJES LEZEIU Fnrsfo stappan naar Mimi A Tineke van den Adel (I) en Ankie van der Maas, van Ankie's Kadoshop, vinden het jammer dat er geen vijfjes meer uit de geldautomaat komen, foto marieke mandemaker - Nazir Ahmed, winkelier Nu het initiatief van de SGP om geld voor Zeeland vrij te maken in Den Haag is gesneuveld, ligt de bal bij de regeringspartijen PvdA en VVD. Ernst Jan Rozendaal ANALYSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17