f Jesus Christ Superstar 14 VINCENT LUISTERT RADIO Je kunt er staat op maken dat mijn radio elke zaterdagochtend afgestemd staat op het pro gramma dat de staat van onze taal opmaakt: De Taalstaat. De Taalstaat staat voor diverterende en verpozende, doch zeker niet voor oubollige radio; taal, het soms wrakke voertuig van ons denken, is immers van alle tijden. Taal is altijd in beweging. Woorden komen en gaan. Sommige weten zich te vestigen in onze dagelijkse vocabulaire, andere schuiven met het verstrijken der jaren naar de randen van het spreektoneel en blijven daar een zieltogend bestaan leiden, voor eeuwig veroordeeld tot de stoffige taaicoulissen. woorden bracht men zaterdag, in een feestelijke live-uitzending vanuit Dorestad, thans beter bekend als Wijk bij Duurstede, weer ten tonele, in een van de liefste theaters die ons land rijk is, Calypso. Daar verschenen ze, ondersteund door Taalstaatluiste- raars die zich om hen bekommeren, op het podium. Daar stond Panne. Panne knipperde met zijn ogen tegen het felle theaterlicht. Zijn adoptiemoeder vertelde dat ze Panne kende van de ANWB-cursus Pech Onderweg die haar vader in een grijs verleden had gevolgd. Of vader ook daadwerkelijk eens met Panne langs de weg stond, vertelde ze niet. Zwerk diende zich aan. Ach, Zwerk. Nelleke Noor- dervliet, geestelijk moeder van het vergeetwoord, zuchtte weemoedig. Ze zag een treurende jongeling voor zich, wiens vurige liefde niet beantwoord werd door zijn teerbeminde. Hij blikte omhoog en zag de wolken, waarachter een flauwe maan schuilging, drijven in het Zwerk. Aluin maakte zijn opwachting, Stokebrand, en daar had je waarempel Komboffie. Komboffie! Ik hoorde oma Bijlo's stem. „Nou zeg, wat wonen die mensen in een komboffie." Ouwe zooi, dat was het, een vervallen woninkje, Komboffie. Zo wemelt het van de vergeetwoorden. Ze werden geduid en geëerd. De verdwijnwoorden, die zelfs niet eens meer in de stoffige taaicoulissen staan, werden eervol begraven. Snuistergeld, het zakgeld van toen, daghitje, het dienstmeisje voor overdag, de halfblanksdame, ze kregen een mooi zerkje van Ton den Boom, ceo van de Dikke Van Dale. Er was muziek, er was luim, scherts: er was woordradio. Veilinghit voor Dylan Jandino Asporaat en Najib Amhali hebben dé primeur in de historie van het Nederlandse cabaret. De comedians treden zaterdag 1 juli 2017 zij aan zij op in de Kuip in Rotterdam. Met nog eens een optie op 30 juni. „Het wordt een feest voor alle Nederlanders." Het moet een waar volksfeest worden in de Rotterdamse Kuip. Voor het eerst in de historie van het vaderlandse cabaret staan er twee comedians in een voetbal stadion: op juli volgend jaar. Als de kaartverkoop stormach tig verloopt, volgt er een extra optreden op 30 juni. Jandino Asporaat (35) en Na jib Amhali (45) hebben de han den ineen geslagen om 'in een tijd waarin de verschillen steeds duidelijker worden, juist bij el kaar te komen'. Jandino: „Ieder een in dit mooie land - Neder landers, Surinamers, Marokka nen, Molukkers, Turken, Chine zen. - is welkom." En Najib: „Het wordt een feest waarmee we de saamhorigheid willen vieren." Een halfjaar geleden staken ze de koppen bij elkaar. „Als twee supergangsters en pappa's tege lijk, die één keer echt iets rock roll wilden doen", zegt Jandino. „Najib was er klaar voor. Die heeft al drie keer voor in totaal 33.000 mensen gestaan in de Ziggo Dome, vulde met gemak tien keer de Heineken Musical Hall. Maar ook voor hem is dit een droom: spelen voor ruim 51.000 mensen." Jandino Asporaat wist als eer ste cabaretier de Rotterdamse Ahoy uit te verkopen, maar De Kuip, dat is pure magie. Over de gastenlijst van Co medy Concert kunnen de comedians nog geen medede lingen doen. „We zijn nog volop in onderhandeling." Natuurlijk is er standup- comedy en maken Judeska en Gerrie, de typetjes van Jandino, hun opwachting. Najib heeft nog een type in de maak: „Ik kan wel verklappen dat het over mijn vrouwelijke kant gaat." 140 tekens Het mega-evenement moet ook nadrukkelijk bijdragen aan 'een beter Nederland' in een tijd van polarisatie. „Negativisme kun je alleen bestrijden met positi visme. Wij zien de schoonheid van dit land, herkennen ons niet in het pessimisme." Jandino: „Ik hoor negatieve verhalen van mensen die zich niet gezien en gehoord voelen. Van mensen die hier zijn geboren, maar ook van mijn 'eigen mensen'. Mijn moeder hanteerde thuis altijd het Rot terdamse credo 'Niet lullen maar poetsen'. Sta op, pakje mogelijkheden, doe het zelf." Najib: „De sfeer verhardt, he laas. Vroeger stonden mensen op hun achterste benen als Jan maat zei 'vol is vol' - nu is het door de sociale media grimmig geworden. En allemaal ano niem, hè. 140 tekens tikken en verzenden. En we praten hier echt niet uitsluitend over boze blanke mannen. Er zijn genoeg boze donkere mannen. Die ty pes, blank of bruin of zwart, mo gen niet de overhand krijgen. Boos zijn oké, maar je gedraagt je wel fatsoenlijk, hè? Ik wil graag verder met de welwil lende, opgewekte groep." Vanzelfsprekend zullen de komieken zich ook fysiek moe ten voorbereiden op één, wel licht twee spektakelstukken in Rotterdam-Zuid. Zijn de perso nal trainers al in stelling ge bracht? Jandino: „Ik train al. Na jib moet er ook aan geloven." Najib: „Man, ik ben al acht kilo afgevallen!" Jandino: „Je moet fit zijn. Anders rijd je straks in de Kuip in zo'n golfkarretje van podium naar podium..." KORTING Bestel uw tickets op pzc.nl/jcs maandag 12 december 2016 aa Dat zijn de zogenaamde vergeetwoorden. Die Reageren? vincent@persgroep.nl SHOW De door Nobel prijswinnaar Bob Dylan handgeschre ven en onderte kende tekst van Blowin' in the Wind uit 1962 is zaterdag bij So theby's in New York geveild voor 325.000 dollar (oftewel 308.000 euro). 'Groter dan dit ga je hier niet!' re. Arno Gelder ▲Jandino Asporaat en Najib Amhali gaan voor groot volksfeest in de Kuip. FOTO ROBIN UTRECHT Nog éénmaal kunt u erbij zijn. Tickets vanaf 39,- December 2016 t/m januari 2017 World Forum Theater Den Haag I Heineken Music Hall Amsterdam I RAI Amsterdam De wereldberoemde rockopera vertelt het verhaal over de laatste week uit het leven van Jezus, gezien door de ogen van zijn beste vriend en verrader Judas. *Prijzen zijn excl. servicekosten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14