'Eindelijk eens mooie lingerie' EN TOCH ALLES HETZELFDE HOUDEN: TYPISCH NEDERLANDS 1 JOLANDA UIT SITTARDWON 1.041.UJ I LUI ,U p- 8 Jolanda en haar man hadden bijna een jaar geleden, op Nieuwsjaarsdag, net Chinees gehaald toen er aangebeld werd. Het bleken mensen van de Nationale Postcode Lote rij, de Postcodekanjer was in hun straat gevallen. Het geld kon nauwelijks een betere bestemming krijgen. Jarenlang had het stel vooral financiële tegenwind gevoeld: haar man zat langdurig zonder werk, zelf werd Jolanda getroffen door een hersenaneurysma. „Dat is allemaal goed gekomen, maar ik had weinig lol meer in mijn werk. Door deze prijs kon ik ontslag nemen en ben ik mijn eigen webshop in trendy keukenspullen begonnen. Daarvoor heb ik een Ci troen Berlingo gekocht, maar wel een tweedehandsje. Mijn man heeft een BMW uitgezocht, ook een occassion." „Onze dochter woont in Haarlem, is daar werkstudente. We hebben daar woonruimte gekocht: nu mooi voor haar, voor ons een investering voor later. We hebben ook een zoon die nog thuiswoont. Hem willen we straks ook op weg helpen met een woning. Daarnaast hadden we ruim een ton aan schulden, daar waren we in één klap vanaf. Mijn man is blijven werken, als functioneel beheerder op een grote school. Daar was hij net in dienst toen we de prijs wonnen en is hij het afgelopen jaar zelfs in vaste dienst ge komen. We kennen elkaar al 35 jaar, maar hebben nog niet zo vaak woorden gehad als de afgelopen maanden. Je moet zo veel beslissingen nemen, het over zo veel zaken eens worden. Mensen vinden je al snel afgunstig als je ze geen geld geeft. Wij vinden: alleen mensen die ook voor ons klaarstonden in slechte tijden kunnen nu op ons rekenen." Als begeleider van winnaars die een miljoen of meer opstrijken in de Nationale Postcode Loterij, raadt Bea Post aan het leven niet gelijk om te gooien. „Allebei prompt stoppen met werken is slecht voor je huwelijk." én voorbeeld herinnert Bea I Post zich nog, van loterijwin naars die hun hele leven dras tisch omgooiden: een stel, zo 1 normaal als het maar zijn kan I - ze woonden tot volle tevre denheid in een rijtjeshuis in Brabant. Totdat ze meer dan een miljoen euro wonnen in de Nationale Postcode Loterij, hun huis ver kochten en naar een villa verhuisden met een hoog hek eromheen. Post, die al vanaf het begin betrokken is bij de loterij en nieuwbakken miljonairs begeleidt: „Die mensen voelden zich daarna heel eenzaam. Ze zonderden zich af, stapten uit het leven dat ze leidden voordat ze bij ons een prijs wonnen." Voor de duidelijkheid: die Brabantse win naars zijn dus een uitzondering op de regel die de loterij nu bewijst in een onderzoek. Hoe groot het bedrag ook is dat geluksvogels winnen dankzij hun postcode en deelname aan de loterij; hun leven blijft grotendeels hetzelfde. Vrijwel iedereen blijft in het zelfde huis wonen: van alle winnaars koopt slechts 4 procent een nieuw huis, bij de mensen die een miljoen euro of meer win nen ligt dat percentage op 30. Liever verbou wen ze hun huis en lossen ze de hypotheek op hun huidige woning (deels) af. Post: „Vanuit het buitenland hoor je nog wel eens verhalen van mensen die hun le ven veranderen als ze zo'n grote geldprijs winnen in de loterij. Ik vind het eigenlijk wel typisch Nederlands dat wij dat hier nauwelijks doen, heel calvinistisch. Als je leven drastisch verandert doordat je zo'n bedrag wint is het juist goed de basis het zelfde te houden. Wij adviseren juist ook om niet alles in één keer om te gooien; echt paren raden we af prompt allebei te stoppen met werken, dat is alleen maar slecht voor je huwelijk. Daarbij: juist bij onze loterij win je vaak met je hele straat. Dat is een extra re den om te blijven wonen waar je woont. Alle andere winnaars weten hoe het is." Als begeleider van de grote winnaars helpt Post naar eigen zeggen met 'huis- tuin-en-keukenvragen'. „In de eerste dagen heerst vooral het ongeloof. Er zijn zelfs mensen die zich zorgen maken of het be drag, zo veel nullen, wel op de bankreke ning past, dat soort dingen. Ook zijn er win naars die moeite hebben om 'nee' te zeggen tegen verzoeken uit hun omgeving; vrien den en familie die hopen dat zij geld krij gen. Soms willen winnaars dat wel, maar durven ze het niet te zeggen - dan moet ik even voor boeman spelen. Dan zeg ik: 'wij hebben ze geadviseerd om dit niet te doen en die raad volgen ze.' „Winnaars die twijfelen tussen geld le nen of geven aan naasten adviseer ik altijd: bij lenen moet je maar zien dat je het terug krijgt en als dat niet gebeurt is je band stuk. Als je het geeft weet je dat je het kwijt bent, dan is dat zo. En heeft iemand een wasma chine nodig, koop die dan samen. Dan heb je iemand echt geholpen." Bea Post werkt vanaf het begin bij de Nationale Postcode Loterij, 27 jaar nu. Ze vindt dat de winnaars het er niet gemakke lijker op hebben gekregen. „In het begin leverden een lijfrentepolis of aandelen een mooi rendement op, maar dat is de afgelopen jaren natuurlijk allemaal anders geworden." vrijdag 9 december 2016 AANTAL LOTEN 1 KANJÏRPUNTEN Het eerste wat Jolanda (53) uit Sittard kocht van het mil joen dat ze op de eerste dag van dit jaar won in de Post code Loterij? Een bh. „Echt mooie lingerie: daar had ik al tijd alleen maar van kunnen dromen. Sowieso: eindelijk kan ik ook eens echt iets voor mezelf kopen. Zo heerlijk!" In één klap miljonair Jeroen Schmale Amsterdam Heeft u een andere auto gekocht? 12% 16% 62% 72% 20% 18% Ja: nieuw Ja: tweedehands Nee Alle winnaars Miljonairs Werkt u minder sinds het winnen van de loterij? winnaars Miljonairs Gestopt met werk Minder Evenveel Carrièreswitch/ omscholing Bent u gelukkiger geworden? 30% 26% 70% 74% Ja Nee Alle winnaars Miljonairs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8