Doel? Gaat u rustig slapen Noord-Beveland zegt nee tegen schiereiland Ongehuwd 2 KERNCENTRALE DOEL Atoomdeskundige Wim Turkenburg: Doel is net zo veilig als Borssele. 'Minister zaait onrust met haar verzoek de kerncentrales tijdelijk te sluiten.' Commentaar Wat moeten inwoners van Zeeland en Brabant denken van de veiligheid van de kerncentrales in Doel en Ti- hange? Hun bestuurders zitten niet op één lijn. Burge meester Mulder van Hulst neemt de stelling in dat de veiligheid niet in het geding is. Hij baseert zich op burgemeester Gelok van Borsele. Die houdt in de Veiligheidsregio een oogje op nucleaire kwesties. Gelok is geschokt door een brandbrief van de Belgische toezichthouder FANC. Hij zegt er meteen bij dat de veiligheid niet direct in het geding is. Maar minister Melanie Schultz van Haegen verklaart deze week tot ieders verbazing dat zij de Belgische kern centrales tijdelijk zou sluiten als zij er de macht toe had. Maar zij zet niet door. Normaal gesproken krijgt zo'n frontale aanval op een buurland snel een vervolg. De strijd escaleert, bijvoorbeeld door naar het internationaal atoomagentschap IAEA te stappen. Maar in dit geval blijft het onheilspellend rustig. De Belgen maken geen misbaar. Dan zijn er nog de drie gemeenten Bergen op Zoom, Tho- len en Steenbergen. De drie dreigen met een klacht bij de Europese Commissie omdat ze geen stem kregen in het besluit om Doel lan ger open te houden. Deze klacht komt voort uit angst voor een nu cleair ongeluk. Om het nog ingewikkelder te maken: de overige Zeeuwse gemeenten vinden het niet nodig mee te klagen. Wat moet de burger in deze mist? Hij zal constateren dat Duitsland en Luxemburg al op sluiting hebben aangedrongen. Hij zal constate ren dat in de bedrijfsvoering van Doel en Tihange een lange reeks fouten zit. Ondertussen werd Doel 3 deze week weer opgestart na de conclusie van het FANC dat onvolkomenheden in de reactorvaten 'geen onaanvaardbaar impact op de veiligheid hebben'. Dat kan klop pen. Maar het klinkt allemaal niet geruststellend. Bestuurders laten burger achter in dichte mist over veiligheid kerncentrales Op een volle publieke tribune wor den vele ogen als schoteltjes zo groot als de VVD-fractie als eerste bekendmaakt tegen het sluiten van de overeenkomst te stemmen. Di rect na dat bericht verlaat een te leurgestelde Marco Doeleman van de Zeeuwse Lagune de raadszaal. Hij hoort niet meer hoe ook coali tiepartijen SGP en CDA bekend maken het voorstel niet langer te steunen. „We hebben aan het begin van de week na urenlang overleg geza menlijk besloten om tegen het voorstel te stemmen", zegt Joop de Nooijer. De voornaamste reden om van 'ja' naar 'nee' te switchen is vol gens de fractievoorzitter van het CDA het ontbreken van steun van uit de provincie.„Tel dat bij de maatschappelijke onrust op en je kunt haast niet anders dan nee zeg gen. Er is geen draagvlak voor het plan." De Nooijer was twee weken geleden op vakantie en door zijn af wezigheid ontstond een gelijkspel met zes voor- en zes tegenstem men. Om die reden moest de raad gisteravond nog eens haar stem uit brengen. Dat resulteerde in een hele andere uitkomst dan twee we ken geleden. Wethouder Piet de Putter is enigszins verrast door het besluit van de raad, maar teleurstellend wil hij het niet noemen. ALMANAK Niemand had het ooit nog ver wacht, maar na een jaar of dertig in concubinaat geleefd te hebben leek het dan toch nog te gebeu ren. De ongehuwd samenle vende vijftiger maakte er mel ding van op Facebook: „Het zat er eigenlijk al een paar jaar aan te komen.... vanmiddag hebben we de stap dan uiteindelijk gezet! We zijn samen naar het Ge meentehuis geweest!" Een reeks aan felicitaties volgde. De één was nog meer verrast dan de ander. Onterecht, bleek later, toen de de Grijpsker- kenaar meldde een nieuw rijbe wijs gehaald te hebben. Kiwanis schenkt aan Reyntje Flinke subsidie voor Cuyperskerk Straat voor mensenrechten SLUISKIL Kanaalbrug is afgesloten Met haar verzoek aan België om de kerncentrales in Doel en Tihange tijdelijk te sluiten, zaait minister Melanie Schultz van Infrastructuur en Milieu onnodig onrust. Dat zegt atoomdeskundige en emeritus hoogleraar Wim Turkenburg. „Schultz bedrijft emotiepolitiek. Onnodig en onverstandig. Doel is net zo veilig als de kerncentrale in Borssele." Schultz zei woensdag in een Ka merdebat over nucleaire veiligheid dat ze het Belgische kabinet heeft gevraagd te overwegen de kerncen trales in dat land tijdelijk te sluiten. Exploitant Engie Electrabel heeft vervolgens enkele mensen ontslagen Dit deed ze nadat er onderzoek van de Belgische nucleair toezichthou der FANC naar voren was gekomen dat de veiligheidscultuur in Doel en Tihange te wensen overlaat, met het risico dat een brand kan uit draaien op een kernsmelting. In middels zijn de touwtjes aange trokken om de veiligheidscultuur te verbeteren. Volgens de minister is het echter nog steeds niet duidelijk hoe de brandveiligheid in Doel er voor staat. Daarom adviseert ze de zui derburen de centrales tijdelijk te sluiten totdat een nieuw onderzoek van het FANC klaar is. De Belgische minister Jan Jambon van Binnen landse Zaken weigert dat. „Ik zou een andere afweging maken", zei Schultz woensdag in de Kamer. Turkenburg, die jarenlang be trokken was bij inspecties, ziet 'geen enkele aanleiding' om Doel tijdelijk te sluiten. „Doel is veilig. Schultz heeft ook geen informatie dat de veiligheid in gevaar is. Of de Nederlandse nucleaire toezicht houder ANVS moet haar iets heb ben ingefluisterd wat wij niet we ten, maar dat kan ik me niet voor stellen. Het verbaast me dan ook dat ze publiekelijk pleit voor tijdelijke sluiting van Doel en Tihange. Het is een losse flodder." Turkenburg heeft het volste ver trouwen in het FANC. Veiligheids cultuur, hoe belangrijk ook, is iets anders dan nucleaire veiligheid, on derstreept hij. „Het is continu pro ces. Er werken tweehonderd men sen bij het FANC die dagelijks toe zien op het reilen en zeilen in de Belgische kerncentrales. Toen ze signaleerden dat de veiligheidscul tuur niet snel genoeg verbetert en dat er nonchalance heerst, hebben ze hun tanden laten zien. Exploi tant Engie Electrabel heeft vervol gens enkele mensen ontslagen en een aantal op cursus gestuurd. Het FANC heeft adequaat opgetreden." In de Tweede Kamer leven niet temin grote zorgen over de Belgi sche centrales. In juni al riep een meerderheid Schultz op zich aan te sluiten bij een oproep van Duits land en Luxemburg om de Belgi sche centrales te sluiten. DELTA Indaver Kreekkraksluis water specialist Water- ontharders r Zonne-energie vrijdag 9 december 2016 n Een verrassend, maar unaniem besluit van de Noord-Beve- landse gemeenteraad. Alle der tien raadsleden stemden gister avond tegen de komst van een schiereiland in het Veerse Meer. Twee weken geleden wilden co alitiepartijen SGP, CDA en VVD de overeenkomst nog tekenen. Ellen Jobse Wissenkerke Tip? redactie@pzc.nl HULST Kiwanis Zeeuws-Vlaan- deren doneert 10.500 euro aan Stichting Reyntje. Die houdt speel middagen voor kinderen in een isolement. De drie Kiwanisafdelin- gen in Zeeuws-Vlaande- ren zamelden allemaal geld in. Wie het meeste bij elkaar sprokkelde, mocht het totale bedrag besteden aan een zelf gekozen doel. De Oost- Zeeuws-Vlaamse afde ling won en koos Reyntje. SAS VAN GENT De vlag ging gisteren uit bij de Stichting Cuypers kerk in Sas van Gent. De provincie had een super- bericht gestuurd: de res tauratiesubsidie van 750.000 euro is toege kend. De stichting moet een deel van de restaura tie nog wel zelf bekosti gen, maar de grootste horde is genomen. De ka rakteristieke Cuypers kerk (1892) staat sinds eind 2012 leeg. OOSTBURG Het Raadhuisplein in Oostburg verandert mor gen in een 'Mensenrech- tenstraat.' Ontmoetings centrum Jota, de Wereld winkel, atelier De Schelp van Tragel Zorg en Am nesty International beste den gezamenlijk aan dacht aan de Internatio nale Dag voor de Men senrechten. Porthos Sluis steunt de actie. Vanaf 11.00 uur is er van alles te doen, zoals een schrijf- marathon tegen onrecht. De brug bij Sluiskil over het Kanaal van Gent naar Terneuzen is zater dag en zondag tussen 8.00 uur en 16.00 uur gesloten voor verkeer. Rijkswaterstaat voert onderhoud en herstel uit. Automobilisten kun nen door de Sluiskiltun- nei. Voor (brom)fietsers wordt het pontje bij Sluiskil ingezet. Schultz Frank Balkenende Doel - Wim Turkenburg, atoomdeskundige In de illustratie gisteren over de taartpunten die bij Delta zijn ver dwenen stond een fout. Het is niet zo dat windpark Kreekrak- sluis voor een half miljoen euro werd verkocht. Bedoeld werd dat de verkoop van afvalbedrijf Inda- ver én het windpark samen een half miljard euro opleverde. Goes T 085 3030961 www.water-specialist.nl Omdat duurzaam onze passie is www, dt- walhout. nl Annie M.G. Schmidtlaan 52 4481 DS Kloetinge info@dt-walhout.nl +31 (0)6 -10 97 67 66 Duurzame technieken Walhout

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 83