Aan de boom: warme sjaal voor dakloze Andere partijen zien Asscher als geduchtere tegenstander 7 De PvdA kiest vanmiddag Samsom of Asscher als lijsttrekker. De meeste andere partijen hopen op betweter Samsom. „Die houdt zich aan afspraken." zelfde kiezersvijver vissen. Met Asscher op de bok kan de PvdA domweg beter scoren, blijkt uit kie zersonderzoek. De heimelijke voorkeur voor Samsom heeft echter nog een reden. Dat blijkt wel uit het ant woord dat WD-frac- tieleider Halbe Zijl stra geeft op de vraag wie zijn favoriet is. „Ik heb zeker een voorkeur", lacht hij. „Maar die ga ik niet delen." Om daar ongevraagd aan toe te voe gen: „Ik houd erg van poli tici die staan voor hun zaak en met wie je af spraken kunt maken." De goede verstaan der weet genoeg. As scher staat bij andere politici bekend om zijn gewiekste karak ter. De klassieke soci aaldemocraat probeert 'als een vakbonds bestuurder' steeds weer het onderste uit de kan te ha len, klinkt het. Andere politici den ken dat ze al een deal hebben en dan komt hij er weer op terug. Dat terugonderhandelen is een 'aloude PvdA-kwaal'. De betweterige Samsom heeft ook niet het makkelijkste karakter, maar is volgens meerdere bronnen een fijnere politicus om mee samen te werken. „Samsom gaat je eerst uitgebreid vertellen dat je ongelijk hebt, maar hij houdt zich vervol gens wel aan zijn afspraak", zegt een D66'er. Conservatiever Mocht Asscher het worden, dan is dat ook geen ramp, menen de democraten. In houdelijk is er mis schien wel meer ver schil tussen de pro gressieve Alexander Pechtold en de con servatievere As scher. Het bena drukken daarvan geeft kleur op de wangen. En ook bij het CDA denken ze dat een keuze voor Asscher gunstig kan uitpakken, omdat hij net als Buma graag praat over normen en waar den. Buma is dan in het voordeel, stelt een partijgenoot. „Het CDA heeft dat normen- en waardende bat zowat uitgevonden. Kiezers gaan nu eenmaal liever voor het origineel dan voor namaak." Toch klinken achter de schermen andere ge luiden. Ook niet- PvdA'ers zijn volop be zig met de lij sttrek- kerstrijd. Zo kan het zomaar gebeuren dat niet team-Samsom maar een WD'er jour nalisten influistert dat het wel 'erg gemeen van As scher' is dat hij de PvdA-leider zo hard aanvalt. Opportunistisch De meeste partijen hopen dat Samsom vanmiddag aan het lang ste eind trekt. Dat heeft in de eerste plaats natuurlijk een opportunisti sche reden. Onder zijn leiding staat de PvdA er al jaren dra matisch voor: hij verloor drie verkiezingen op rij en de virtuele zetels zijn in middels op twee han den te tellen. Winst voor Samsom komt vooral SP, GroenLinks en D66 handig uit, die in de- Geert Wilders moet lang nadenken voor hij antwoordt wie hij liever als tegenstander heeft, Diederik Samsom of Lodewijk Asscher. Dan, honend: „Volgens mij moeten zij het met hun zeven zetels tegen de Christenunie opnemen. De echte keuze is die tussen de PVV of nog vier jaar Rutte, al dan niet met de PvdA in smurfenvorm." Ook SP-leider Emile Roemer maakt het 'he- le-maal niet uit' wie de strijd wint bij zijn electorale concurrent. „Ze zijn even verant woordelijk voor het beleid van de afgelopen jaren. Ik wacht rustig af wie onze nieuwe 'concullega' wordt; het is hun feestje", zegt hij zo onverschillig mogelijk. Drie kussen op haar wangen en een knuffel. „Dankjewel, helemaal lief. Sommige mensen hebben het echt nodig. Echt waar", zegt Ajan (34), dakloos en met een biertje in de hand. Het is 09.30 uur. Ze heeft net de rode sjaal gekregen die Na tasja van Alphen aan een lantaarn paal in het Wilhelminapark in Til burg wilde hangen. Past mooi bij haar rode jas. „For Christmas", glimlacht Ajan. Ook haar vriend, met wie ze is komen aanlopen, draagt een sjaal. Van Alphen herkent hem: „Dat is een van de eerste geweest die ik hier in het park heb opgehangen." Daarmee is ze onlangs begon nen. Elk exemplaar voorziet ze van een geel, handgeschreven briefje: 'Ik ben niet kwijtgeraakt. Neem me gerust mee als je het koud hebt, want ik hang hier om je warmte te geven!' Ajan geeft het briefje een kusje. Weer geeft ze haar weldoener een knuffel. „Sommige mensen willen niet geholpen worden", zegt ze. Van Alphen: „Daarom doe ik het op deze manier, kunnen mensen ze zelf pakken." Klein beginnen De Tilburgse las op Facebook dat mensen in Amerika sjaals op straat ophangen voor daklozen en min derbedeelden. „Mijn eerste reactie: waarom doen we dat hier niet?" Zonder pretenties ging ze aan de slag. Klein beginnen, gewoon om wat positiefs te doen. „Het mooie in de mens naar boven halen." In anderhalve week tijd hing Van Alphen ruim zestig sjaals (soms in combinatie met hand schoenen en muts) op aan palen, bomen en straatmeubilair. De eer ste keer, ook in het Wilhelmina- park, knoopte ze er zeven 'uit ei gen collectie' vast. 's Avonds wa ren ze allemaal weg. Met een tas vol overtollige kle ding ging ze vervolgens naar Tante Pollewop, een tweedehands kin- der- en dameskledingwinkel. Of ze wilden ruilen tegen sjaals? Zo geschiedde. „Toen heb ik sjaals op gehangen aan boompjes bij het station. Die waren ook zo weg." Haar conclusie: „Dit is hard no dig." Reden om haar actie op Face book te starten met als oproep 'Help je medemens de kou door'. Want daar hoopt ze vooral op, dat anderen in Tilburg of elders in het land het initiatief overnemen. Daklozen en minderbedeelden heb je overal. Bovendien: ze kan de sjaals niet aangesleept krijgen. „Met zijn allen moeten we dit voor elkaar krijgen. Het is de bedoeling dat het de hele winter doorgaat." Eigenlijk weet Van Alphen niet eens wie de sjaals meeneemt, op een enkele uitzondering na. Ze krijgt veel positieve reacties, soms negatief. Van mensen die zich af vragen of ze wel de juiste doel groep bereikt. „Moet je het dan maar niet doen? Je moet toch een beetje het goede in de mens zien." vrijdag 9 december 2016 Concurrentie slaat liever in op Samsom Deborah Jongejan Laurens Kok Den Haag Ze hangt sjaals aan bomen, be doeld om daklozen wat warmte te geven. DeTilburgse Natasja van Alphen hoopt dat anderen haar initiatief overnemen, want het is een succes. Hein Eikenaar Tilburg Ajan is erg blij met de sjaal die ze van Natasja van Alphen kreeg, foto pers bureau jbvmedia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7