II 'Niet stoppen met informatie in de krant' Aanleg van Cruyff Court in de Goese Polder is van de baan Rinus Sinke legt geschiedenis van 55 boerenbedrijven vast 7 Rinus Sinke kan honderduit vertellen over het boerenleven op Zuid-Beveland. En er ook boeiend overschrijven. Wie weet nog dat er ooit velden vol met karwij stonden en hoe dat werd ver bouwd? Dat de hoeve Oost Kilhof in Rilland afbrandde omdat jon gens in de schuur hadden gerookt? En dat in de oorlog, toen de handel plat lag, de 'petoaten' in speciale aardappelstomers werden gestopt om geschikt te maken als veevoer? Wie 'op de koffie' komt bij Ri nus Sinke, hoeft zijn boek Boerde rijen met hun bewoners in Oost- Zuid-Beveland bijna niet meer te lezen. Overal in huis hangen schil derijen en foto's aan de wanden van boerderijen uit de omgeving. En voor de tekst zorgt de geboren en getogen Oostdijkenaar zelf wel. Sinke kan honderduit vertellen over geëmigreerde boerenfamilies, de eerste machines om het zware werk te verlichten en al lang van akkers verdwenen gewassen. Op gegroeid in een boerengezin heeft hij de ingrijpende modernisering van de landbouw van heel dichtbij meegemaakt. Naast het eigen bedrijf kwam hij uit hoofde van diverse functies veel bij andere hoeves in de streek over de vloer. „Ik zat zestien jaar voor de SGP in de gemeenteraad van Reimerswaal, twintig jaar in het algemeen bestuur van het wa terschap en nog veel langer in het bestuur van de ZLTO." Voor het boek bezocht hij 55 hoeves, op een uitstapje naar Woensdrecht na allemaal in wat nu gemeente Reimerswaal is. „Overal waar ik kwam, wilde men meewerken." Hij noteerde de ge schiedenis van de boerderij, welke gewassen werd geteeld en welk vee werd gehouden en verwekte dat thuis tot ook voor 'buitenlui' boeiende hoofdstukjes. Het boek moet het voor een groot deel ook hebben van de rijke illustraties; Veel foto's kreeg ik van bewoners en hun familieleden hoofdzakelijk foto's uit de doos. Maar ook bouwtekeningen, oude nota's en pagina's uit stamboeken passeren de revue. „Veel foto's kreeg ik van de bewoners en hun familieleden. Sjaak van Loo heeft ze allemaal ingescand en be werkt." Van Loo en Sinke, die beide over een rijk fotoarchief beschikken, brachten tien jaar geleden Boven Water uit, een boek over de Wa tersnoodramp in Reimerswaal. Het was inmiddels oud-burge meester Jan Huisman die Sinke aanspoorde nog eens zo'n boek over de gemeente uit te brengen. „Nadat ik in 2014 uit de raad stapte, ben ik er aan begonnen." Hij is het er niet mee eens dat de ge meente sinds kort niet meer de vol ledige agenda's van raads- en com missievergaderingen publiceert in de gemeentelijke informatieru briek Tholenderwijs. Deze staat elke week in het lokale weekblad De Eendrachtbode. Er wordt alleen nog aangekondigd dat een vergadering eraan komt. Agen da's en eventueel stukken kunnen inwoners op het internet vinden. Burgemeester Ger van de Velde zei dat de verandering een gevolg is van de keuze om minder ruimte te kopen voor Tholenderwijs. Ze be nadrukte dat inwoners die geen in ternet hebben of de agenda niet kunnen vinden altijd mogen bel len. Ze worden dan wegwijs ge maakt op de gemeentelijke website. Als het dan nog niet lukt of als mensen geen internet hebben, wordt de agenda op papier opge stuurd. Dat was voor Slager niet vol doende. Hij vindt dat de gemeente burgers actief moet informeren, ook mensen die geen internet heb ben. „En die zijn er echt nog, hoor." Van de Velde zei dat te beseffen. „Maar we doen het nu al een paar maanden zo en we hebben nog geen klachten gekregen over het niet meer publiceren van de com plete agenda's." De gemeente gaat volgend jaar onderzoeken hoe in woners en bedrijven denken over de steeds verdergaande digitalise ring van de dienstverlening. Het initiatief voor een Cruyff Court aan de Johnsonlaan werd genomen door een groepje jonge ren uit de wijk. Aanleiding vormde de slechte staat van het bestaande trapveldje. Dat zit vol kuilen, de doelen zijn verouderd en na hevige regenval kan er lange tijd niet worden gespeeld. Door het organiseren van aller lei activiteiten, het aanschrijven van fondsen en crowdfunding hoopten de jongens een ton bij el kaar te krijgen. De CruyfFFounda- tion betaalt immers maar een deel van het veld. „We hebben altijd gezegd dat we in december de ba lans zouden opmaken", zegt jon gerenwerker Matijs Gerrits van welzijnsorganisatie SMWO, die de jongeren begeleidt. „We zijn tot de Deze nieuwe weg biedt ook weer mogelijkheden conclusie gekomen dat het niet haalbaar is. De jongens hebben met hun acties 11.000 euro bij el kaar gebracht en ook de gemeente had nog wat kunnen bijleggen uit de pot voor speelvoorzieningen, maar dan komen we nog tiendui zenden euro's tekort. Een fond senwerver heeft de zaak ook nog bekeken, maar hij ziet nauwelijks mogelijkheden." Met het geld dat ze in kas heb ben, hopen de jongens nu een an dere voetbalvoorziening te kun nen bekostigen. Onder meer de mogelijkheid voor een trapveldje met kunstgras in de wijk wordt onderzocht. Ook het opleuken van een ge pland nieuw sportveld bij sport park Het Schenge is een mogelijk heid. Waarschijnlijk wordt begin volgend jaar de knoop daarover doorgehakt. „Deze nieuwe weg biedt ook weer mogelijkheden", laat Gerrits weten. „Stel dat we vijfduizend euro tekort komen, dan kunnen we wellicht nog iets met sponso ring doen. Bij een Cruyff Court mocht dat niet." vrijdag 9 december 2016 Hoeves Beveland te boek gesteld Joeri Wisse Krabbendijke Boerderij 'De Hooge Moer' met de familie Lindenbergh. foto uit het boek - Rinus Sinke, schrijver boek MEER INFO: Boerderijen met hun bewoners in Oost-Zuid-Beveland is vanaf zaterdag voor 29,95 euro onder meer verkrijgbaar bij Van Velzen in Krabbendijke en Hoek man in Yerseke. De gemeente Tholen is hard op weg naar het maken van twee soorten burgers. Mensen met en mensen zonder internet. Dat zei SP-raadslid Kees Slager giste ren tijdens de raadsvergadering Rob Paardekam Tholen. Er komt geen Cruyff Court in de Goese Polder. De initiatief nemers zijn tot de conclusie gekomen dat de aanleg van zo'n voetbalveld financieel niet haalbaar is. Ze denken nu na over een andere voetbalvoor ziening. Rob Paardekam Goes - Matijs Gerrits, SMWO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 75