'Het werd tijd voor een vrouw als voorzitter van de JOSD' 1 o 5 7 Gemeente-archief in Zierikzee geeft persoonlijke geheimen prijs In het gemeente archief zijn twee ongeopende testamenten ontdekt. De inhoud is gisteren onthuld. VIJF VRAGEN AAN MARISKA DEN HARTOG Zeven dikke rode zegels moesten voorkomen dat de envelop onge zien werd geopend. Niemand die ook maar een poging heeft gewaagd de afgelopen 147 jaar, valt af te lei den uit de onbeschadigde laklaag. Gemeente-archivaris Huib Uil laat de verzegeling intact en han teert een briefopener. Na wat ge friemel plukt hij er een handge schreven brief uit, waarin Bonifa- cius Johan van Dongen (1833-1909) tot in detail beschrijft wie wat van hem erft bij zijn overlijden. Dat va rieert van de ouderlijke hofstede tot aan een gouden horlogeketting, zijn Fabels van La Fontaine uit zijn persoonlijke bibliotheek en een mahonie houten sigarenkist. Het testament is ondertekend op 4 ok tober 1869, dus ruim voordat Van Dongen kwam te overlijden. Het document was in bewaring gege ven bij notaris Bouvin in Zierikzee. Dat het testament nooit is geopend, komt waarschijnlijk omdat er later een nieuwe versie is opgemaakt, vermoedt Uil. „Daarmee is dit ou dere exemplaar komen te verval len." Een beetje onzorgvuldig is het dan wel van notaris Bouvin dat daarvan geen aantekening is opge nomen, vindt archiefvrijwilliger en jurist André Flikweert. Hij trof het besloten document aan bij het na pluizen van de notariële akten. En Uil vond daarop tussen de paperas sen van deze notaris zelfs nog een tweede verzegelde envelop. Ook die inhoud werd gisteren plechtig aan de openbaarheid prijs gege ven. Jacoba Isabella Gudde (1829- 1904) wilde bij testament haar stiefmoeder alsnog het kostgeld ge ven dat ze bij leven niet wekelijks kon betalen. Zuslief en de kerk wer den bij haar dood evenmin verge ten. Uil heeft in zijn 44-jarige carrière als archivaris nog niet eerder onge opende testamenten ontdekt in de omvangrijke gemeentelijk collectie. „En dan nu opeens twee. Dat is toch wel heel erg bijzonder." Hij ver moedt dat er meer besloten docu menten geweest moeten zijn in de notariële akten van voor 1811. Die collectie is via de provincie en het Rijk na renovatie en conserve ring aan de gemeente overgedra gen. „Die akten zijn toen waar- Was een meid zwanger en wilde de vader daar niks van weten, dan stapte je naar de notaris om daarvan akte te laten opmaken schijnlijk geopend en zo naar ons toegekomen. Maar dat zie je niet meer." Uil heeft daarentegen wel netjes een verklaring opgemaakt, mede ondertekend door Flikweert, van hun daad. Die verklaring is bij beide aktes gevoegd. Vijf archiefvrijwilligers hebben zich sinds 2003 gebogen over 55.309 notariële akten van 85 notarissen die tussen 1584 en 1811 in Zierikzee, Brouwershaven, Haamstede en Nieuwerkerk waren gevestigd. Die megaklus wordt maandag formeel afgesloten. Oud-onderwijzer Piet Dekker heeft twaalf jaar aan het project meegewerkt. „Wanneer je nu in Atlantis (het zoeksysteem van het archief op internet) de fa milienaam intikt, krijg je met één druk op de knop alle documenten te zien waarin die naam voorkomt", verklaart Dekker het belang van het project. „Zo kan je niet alleen heel eenvoudig voorou ders opsporen, maar ook waar ze hebben gewoond en wat ze zoal hebben uitgevreten. Voor 1811 was er geen politie. Dus werd de was van de lijn gestolen of was een meid zwanger geraakt en wilde de vader daar niks van weten, dan stapte je naar de notaris om daarvan akte te laten opmaken. Met die aangifte kon je dan naar het stadsbestuur, die de al dan niet getrouwde man kon verplichten tot een bijdrage in de kosten." Tenzij de 'vader' bleef ontkennen, voegt Uil daar aan toe. „Dan had ook het stadsbestuur geen poot om op te staan. En wat deden sommige vrouwen in dat ge val dan: ze vernoemden het kind naar de vader." vrijdag 9 december 2016 Testament uit 1869 voor 't eerst open Marcel Modde Zierikzee Ton van den Nouweland Burgh-Haamstede Mariska den Hartog (35) uit Burgh-Haamstede is woensdag avond gekozen als de nieuwe voorzitter van Jong Onderne mend Schouwen-Duiveland (JOSD). Wat doe je voor de kost? „Ik ben zzp'er. Freelance journalist, onder meer voor Ons Eiland en de PZC. Mijn bedrijf heet Rappe Re dacteur. Ik ben getrouwd met Robin en ben moeder van een Mariska den Hartog. dochter van 7 en een zoon van 3 jaar." 2 Hoe word je voorzitter van JOSD? „Heel democratisch. Ik ben door de algemene ledenvergadering verkozen uit vijf kandidaten die door de leden zelf zijn voorgesteld. We moesten alle vijf pitchen. De benoeming geldt voor twee jaar en ik volg Gilbert van Heeg van Afval Service Zeeland op." „Ik vertelde dat het na tien jaar eens tijd werd voor een vrouw als voorzitter, want vrouwen zijn best ondernemend. Ik ben geen femi niste, maar dit is wel een stok paardje van me. Ik vertelde ook dat ik al vijf jaar lid ben en als journalist op allerlei plekken kom, ook bij veel ondernemers." Wat is jouw taak? „De voorzitter is medeorganisator van de ledenvergaderingen die we vier keer per jaar houden. Dan pro beren we iets leuks en leerzaams te doen. En ik leid die vergaderin gen dan, net zoals ik de bestuurs vergaderingen leid. Als JOSD-voor- zitter hou je ook contact met het bestuur van de OSD, de Onderne merskring Schouwen-Duiveland met Jan Deurloo als voorzitter." Heb je ideeën? „Ja, ik ontmoet ondernemers die bijzondere dingen doen. Die intro duceer ik bij de vereniging of ik regel dat we naar zo'n bedrijf toe gaan. Zo kunnen we elkaar inspire ren Verder vind ik werving van nieuwe leden belangrijk. Mijn idee is een commissie - al zijn het maar twee mensen - in het leven te roe pen die deze nieuwe JOSD-leden wegwijs maakt." Huib Uil opent het testament uit FOTO'S MARIEKE MANDEMAKER 1869, onder toeziend oog van André Flikweert. -Piet Dekker, archiefvrijwilliger

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 65