Doel? Gaat u rustig slapen Leefbaar vreest 'oorlog' in Krabbendijke Ongehuwd 2 KERNCENTRALE DOEL Atoomdeskundige Wim Turkenburg: Doel is net zo veilig als Borssele. 'Minister zaait onrust met haar verzoek de kerncentrales tijdelijk te sluiten.' ^rr Indaver water 4,. specialist Water ontharders Commentaar Wat moeten inwoners van Zeeland en Brabant denken van de veiligheid van de kerncentrales in Doel en Ti- hange? Hun bestuurders zitten niet op één lijn. Burge meester Mulder van Hulst neemt de stelling in dat de veiligheid niet in het geding is. Hij baseert zich op burgemeester Gelok van Borsele. Die houdt in de Veiligheidsregio een oogje op nucleaire kwesties. Gelok is geschokt door een brandbrief van de Belgische toezichthouder FANC. Hij zegt er meteen bij dat de veiligheid niet direct in het geding is. Maar minister Melanie Schultz van Haegen verklaart deze week tot ieders verbazing dat zij de Belgische kern centrales tijdelijk zou sluiten als zij er de macht toe had. Maar zij zet niet door. Normaal gesproken krijgt zo'n frontale aanval op een buurland snel een vervolg. De strijd escaleert, bijvoorbeeld door naar het internationaal atoomagentschap IAEA te stappen. Maar in dit geval blijft het onheilspellend rustig. De Belgen maken geen misbaar. Dan zijn er nog de drie gemeenten Bergen op Zoom, Tho- len en Steenbergen. De drie dreigen met een klacht bij de Europese Commissie omdat ze geen stem kregen in het besluit om Doel lan ger open te houden. Deze klacht komt voort uit angst voor een nu cleair ongeluk. Om het nog ingewikkelder te maken: de overige Zeeuwse gemeenten vinden het niet nodig mee te klagen. Wat moet de burger in deze mist? Hij zal constateren dat Duitsland en Luxemburg al op sluiting hebben aangedrongen. Hij zal constate ren dat in de bedrijfsvoering van Doel en Tihange een lange reeks fouten zit. Ondertussen werd Doel 3 deze week weer opgestart na de conclusie van het FANC dat onvolkomenheden in de reactorvaten 'geen onaanvaardbaar impact op de veiligheid hebben'. Dat kan klop pen. Maar het klinkt allemaal niet geruststellend. Bestuurders laten burger achter in dichte mist over veiligheid kerncentrales De gemeente wil met het verbie den van de traditionele vreugdevu ren in de hele gemeente en het in stellen van een alcoholverbod in het centrum van Krabbendijke de orde herstellen tijdens de jaarwis seling. De afgelopen jaren liep het met vuurwerkbommen, bran dende caravans en diverse vernie lingen in Yerseke en Krabbendijke flink uit de hand. Naar aanleiding van de start van een gemeentelijke voorlichtings campagne, uitten Krabbendijkena- ren massaal hun onvrede op sociale media. Vooral het verbod op het vreugdevuur in het centrum, waar al decennialang dorpelingen na twaalf uur proosten op het nieuwe jaar, viel bij velen verkeerd. In de PZC van gisteren bena drukte burgemeester Piet Zoon nog eens dat de maatregelen getroffen zijn na consultatie van gemeente raad en college. Die woorden wek ken de woede van Weststrate. „Leefbaar Reimerswaal wil abso luut niet verantwoordelijk worden gehouden voor de gevolgen van dit beleid dat is bedacht door een waarnemend burgemeester die al lang weer weg had moeten zijn." Weststrate, zelf inwoner van Krabbendijke, zegt van verschil lende dorpsgenoten te hebben ge hoord dat ze niet van plan zijn om zich maar iets aan te trekken van de nieuwe regels. ALMANAK Niemand had het ooit nog ver wacht, maar na een jaar of dertig in concubinaat geleefd te hebben leek het dan toch nog te gebeu ren. De ongehuwd samenle vende vijftiger maakte er mel ding van op Facebook: „Het zat er eigenlijk al een paar jaar aan te komen.... vanmiddag hebben we de stap dan uiteindelijk gezet! We zijn samen naar het Ge meentehuis geweest!" Een reeks aan felicitaties volgde. De één was nog meer verrast dan de ander. Onterecht, bleek later, toen de de Grijpsker- kenaar meldde een nieuw rijbe wijs gehaald te hebben. Doeken van Wolter aan de wand DAT en D-Fashion houden Mamacafé Zwerfvuil opruimactie RENESSE Moet Stichting Renessewel een sporthal runnen? Met haar verzoek aan België om de kerncentrales in Doel en Tihange tijdelijk te sluiten, zaait minister Melanie Schultz van Infrastructuur en Milieu onnodig onrust. Dat zegt atoomdeskundige en emeritus hoogleraar Wim Turkenburg. „Schultz bedrijft emotiepolitiek. Onnodig en onverstandig. Doel is net zo veilig als de kerncentrale in Borssele." Schultz zei woensdag in een Ka merdebat over nucleaire veiligheid dat ze het Belgische kabinet heeft gevraagd te overwegen de kerncen trales in dat land tijdelijk te sluiten. Exploitant Engie Electrabel heeft vervolgens enkele mensen ontslagen Dit deed ze nadat er onderzoek van de Belgische nucleair toezichthou der FANC naar voren was gekomen dat de veiligheidscultuur in Doel en Tihange te wensen overlaat, met het risico dat een brand kan uit draaien op een kernsmelting. In middels zijn de touwtjes aange trokken om de veiligheidscultuur te verbeteren. Volgens de minister is het echter nog steeds niet duidelijk hoe de brandveiligheid in Doel er voor staat. Daarom adviseert ze de zui derburen de centrales tijdelijk te sluiten totdat een nieuw onderzoek van het FANC klaar is. De Belgische minister Jan Jambon van Binnen landse Zaken weigert dat. „Ik zou een andere afweging maken", zei Schultz woensdag in de Kamer. Turkenburg, die jarenlang be trokken was bij inspecties, ziet 'geen enkele aanleiding' om Doel tijdelijk te sluiten. „Doel is veilig. Schultz heeft ook geen informatie dat de veiligheid in gevaar is. Of de Nederlandse nucleaire toezicht houder ANVS moet haar iets heb ben ingefluisterd wat wij niet we ten, maar dat kan ik me niet voor stellen. Het verbaast me dan ook dat ze publiekelijk pleit voor tijdelijke sluiting van Doel en Tihange. Het is een losse flodder." Turkenburg heeft het volste ver trouwen in het FANC. Veiligheids cultuur, hoe belangrijk ook, is iets anders dan nucleaire veiligheid, on derstreept hij. „Het is continu pro ces. Er werken tweehonderd men sen bij het FANC die dagelijks toe zien op het reilen en zeilen in de Belgische kerncentrales. Toen ze signaleerden dat de veiligheidscul tuur niet snel genoeg verbetert en dat er nonchalance heerst, hebben ze hun tanden laten zien. Exploi tant Engie Electrabel heeft vervol gens enkele mensen ontslagen en een aantal op cursus gestuurd. Het FANC heeft adequaat opgetreden." In de Tweede Kamer leven niet temin grote zorgen over de Belgi sche centrales. In juni al riep een meerderheid Schultz op zich aan te sluiten bij een oproep van Duits land en Luxemburg om de Belgi sche centrales te sluiten. DELTA Kreekkraksluis Goes T 085 3030961 www.water-specialist.nl Zonne-energie Omdat duurzaam onze passie is Walhout vrijdag 9 december 2016 n Burgemeester Piet Zoon raast als 'een stier door de porselein kast' met zijn strenge aanpak van de jaarwisseling in Reimers- waal. Dat stelt Marien West- strate van Leefbaar Reimers- waal. „Hij maakt een politiestaat van Krabbendijke." Joeri Wisse Krabbendijke Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE Geschilderde stadsge zichten van Zierikzee, Veere, Middelburg en Tholen door H.J. Wolter (1873-1952) staan deze winter centraal tijdens de wisselexpositie in het Zierikzeese Stadhuismu seum. Tijdens zijn bezoek aan Zeeland liet de kunstschilder zich inspi reren door rustieke loca ties. Hij schilderde graag buiten. De werken zijn van 14 december tot en met 6 maart te zien. BURGH-HAAMSTEDE Kraamcentrum DAT en D- Fashion houden op don derdagochtend 15 de cember een Mama café. Het Mamacafé is bedoeld als ontmoetings plek voor zwangere vrou wen, moeders en hun kin deren. Ook Gerdien Janse van Yebo-Yoga aanwezig. De toegang is gratis. Het duurt van 09.30 tot 11.30 uur en is in de Noordstraat 10. ZIERIKZEE NME-centrum Schou- wen-Duiveland houdt met de WasteBagChallenge een opruimactie op za terdag 17 december in Zierikzee. Vanaf het bus station lopen de deelne mers al prikkend en ra pend via het Slingerbos naar kinderboerderij de Punt. Onderweg verzor gen 'de Asjes' de muziek. Het NME-centrum zorgt voor knijpers, vuilniszak ken en werkhandschoe nen. De actie begint om 13.00 uur. Aanmelden via terry.bom@nmesd.nl. De stichting Renesse vraagt zich af of de ex ploitatie van een sport hal wel tot haar taken behoort. Sportcentrum Westerschouwen in Burgh-Haamstede ver wacht komend jaar een verlies van 2,5 ton. ZEELAND 6 Schultz Frank Balkenende Doel - Wim Turkenburg, atoomdeskundige In de illustratie gisteren over de taartpunten die bij Delta zijn ver dwenen stond een fout. Het is niet zo dat windpark Kreekrak- sluis voor een half miljoen euro werd verkocht. Bedoeld werd dat Ide verkoop van afvalbedrijf Inda- 'i ver én het windpark samen een half miljard euro opleverde. tatert Duurzame technieken www. dt-walhout. nl Annie M.G. Schmidtlaan 52 4481 DS Kloetinge info@dt-walhout.nl +31 (0)6 -10 97 67 66

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 63