Eindelijk weer tijd voor feest 5 'Alleen geld als pillen werken' Dood De Bonte nog raadsel VLUCHTELINGEN BRUILOFT Vliegende start banenplan ver de besmetting is, hoe beter de infectie te behandelen is met hiv- remmers." „Mensen die een partner hebben met hiv bijvoorbeeld. Maar ook een risicogroep als mannen die seks hebben met mannen met veel losse contacten. Maar zo ver zijn we nog lang niet." „Dat lijkt me vooralsnog niet realistisch. Het aantal hiv- besmettingen in Afrika is zo groot, dat de eerste zorg is die mensen aan remmers te helpen om de virusinfectie te stoppen. Dat zal ook het aantal be smettin gen verla gen." Het eiwit TRIMsalpha in de zo geheten Langerhanscellen van zowel mannelijke als vrouwelijke geslachtsorganen werkt als een 'biologische virusversnipperaar'. Tot die ontdekking komen de Amsterdamse hiv-onderzoekers Theo Geijtenbeek en Carla Ri beiro. „Ja, in principe wel. Maar het lijkt erop dat het eiwit niet al tijd in staat is het hiv-virus af te breken. Dat kan een geneti sche oorzaak hebben, maar het kan ook het ge volg zijn van een seksueel overdraag bare aan doening, zoals een schimmelinfectie. Dan zijn er wellicht wondjes, en bloed cellen hebben niet hetzelfde af weermechanisme." „Jawel, maar het werkt niet in deze cellen, waarschijnlijk omdat het eiwit in die cellen op een andere plek zit. Daardoor kunnen virus sen binnendringen zonder vernie tigd te worden." „We kunnen me dicatie ontwik kelen die zorgt dat de Langer hanscellen in de geslachtsorga nen nog beter beschermen te gen hiv. Zo voor komen we dat het virus het li chaam binnendringt, want als hiv een maal de Langerhanscellen infec teert, dan verspreidt het zich ra zendsnel in het lichaam. „Ook kunnen medicijnen zorgen dat het eiwit in andere lichaams cellen wél gaat werken, zodat ook daar het virus vernietigd kan wor den." i ledereen heeft een biologische virus versnipperaar, maar die werkt niet altijd „Niet zozeer. Het is eerder bedoeld om een besmetting te voorkomen of te beperken. We we ten dat hoe minder vrijdag 9 december 2016 DEN HAAG Fabrikanten van geneesmiddelen zou den pas geld moeten krij gen wanneer de werking van het medicijn daadwer kelijk is aangetoond bij de patiënt. Het alleen maar aantonen in wetenschap pelijke studies dat genees middelen doeltreffend zijn, volstaat niet meer, stelt KPMG in een rapport. Door de krappere zorgbudgetten en de groeiende zorgvraag staan farmaceutische be drijven onder steeds gro tere druk om de waarde van hun producten aan te tonen. Volgens KPMG kun nen zo de kosten van de zorg aanzienlijk omlaag. OIRSCHOT De politie heeft deze week extra sporenon derzoek verricht in de om geving van de plek waar de Belgische kickbokser Mare de Bonte twee weken gele den dood werd aangetrof fen. Duikers hebben woensdag nog gezocht in het Wilhelminakanaal, waar de man op 24 november werd gevonden en een drone heeft luchtopnamen gemaakt. De Bonte (26) verdween op 5 november. Hij was op een feest en vertrok toen naar een vriend in Turnhout. Van daaruit stuurde hij een be richt aan zijn vriendin dat hij op weg was naar haar. De oorzaak van zijn dood is nog een raadsel. Gelukkig, er valt weer einde lijk wat te vieren in het vluchte lingenkamp van Khazir, vlak bij de Iraakse stad Mosul. Jassim Mohammed trouwt er met zijn geliefde Amena Ali. Na de hu welijksceremonie loopt het bruidspaar door het kamp, ge volgd door familie, vrienden en tal van medevluchtelingen. Het gouvernement Anbar, waarin het kamp ligt, is sinds nu een offensief uit op Mosul, de laatste grote Iraakse stad een jaar bevrijd van Islamitische die nog in handen is van de ter- Staat. Het Iraakse leger en de reurbeweging IS. internationale coalitie voeren FOTOAP/HADIMIZBAN Versnipperaar pakt hiv-virus aan BRUSSEL Het Europese plan om jongeren tussen 18 en 30 jaar in te zetten bij hulp aan vluchtelingen, milieubescherming of pro jecten in zorg, cultuur of onderwijs, kent een vlie gende start. Binnen 24 uur na de lancering woensdag meldden zich al meer dan 3.300 jongeren aan. Zij kunnen opteren voor vrij willigerswerk (met een toe lage) of een leer- of werk verband met kans op een baan, stage of leerwerk plaats, steeds voor twee tot twaalf maanden. Com missievoorzitter Juncker, bedenker van het plan, wil komend voorjaar de eerste gegadigden koppelen aan deelnemende ngo's, bedrij ven of overheden. Wie vrijt met iemand met hiv, hoeft niet besmet te raken. Het AMC weet nu dat dit komt door een eiwit in de cellen van onze geslachtsorganen. Francine Wildenborg M Onderzoekers Theo Geijtenbeek en Carla Ribeiro. Wie heeft hier baat bij? Zou het ook in derdewereldlan den kunnen helpen? Amsterdam Heeft iedereen dat eiwit? Andere cellen in het lichaam hebben dat eiwit niet? Wat kunnen we met deze ontdekking? Met die medicatie kun je dan ook een hiv-besmetting on gedaan maken?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5