LE-T AtAAÉ NfET O? SAAI X?\l P m 00$. 0 «0 3 'De grote boodschap probeer ik op het toilet te vermijden' Vakman in huis tast privacygevoel aan Kleine spar als boom Wakker worden met Nijntje Lichtje in drijfhout KLUSJESMAN Als we een paar uur later huis waarts keerden, hoopten we dat de schilders weg waren. Er viel een last van onze schouders af als dat zo was. Waarna mijn vrouw verwoed het toi let begon te poetsen, een dagelijks routine in deze periode. Soms hing hun geur nog in huis en zetten we alle ramen open. Erger was het als we aan kwamen rijden en zagen dat ze nog aan het werk waren. Dan zakte ons humeur pijlsnel naar een dieptepunt en mon kelden we: „Nee hè?!" We lieten hen natuurlijk niets merken en gedroe gen ons zoals het een goed opdracht gever betaamt. „Nog wat drinken mannen?" Toen - eindelijk, eindelijk - het karwei waar maar geen einde aan leek te komen was afgerond en we ze voor de laatste keer uitlieten, slaak ten we een diepe zucht van opluch ting: hèhè, we hadden we ons huis weer voor onszelf. Heerlijk. Voor we daarvan konden genieten, maakten we eerst het huis van onder tot boven schoon. Toen we twee uur later uitgeteld op de bank zaten, trokken we een flesje wijn open. We vierden onze her wonnen vrijheid alsof we de loterij hadden gewonnen. ONDERZOEK vrijdag 9 december 2016 GO Klus jesman nen kun nen je hu meur aar dig beïn vloeden. ILLUSTRATIE GERRITDE JAGER Klusjesman Marcel Apontoweil (43) uit Bleiswijk is zich er al tijd van bewust dat hij te gast is in ander mans huis. „Dus ik ruim de rommel op, zet geen harde muziek aan en rook nooit bin nen. Als ik iets nodig heb, vraag ik toestem ming. Ook vraag ik of ik van het toilet ge bruik mag maken. De grote boodschap pro beer ik te vermijden. De meeste mensen bieden mij iets te drin ken aan. Maar het komt regelmatig voor dat ik tijdens de hele klus niets krijg. Ik denk daar het mijne van, zeker als ik buiten in de zon sta te zweten. Maar ik kan er niet echt mee zitten. Ik ga ook niet uitgebreid aan de eettafel lun chen, maar eet tussen het werk door. Mannen geven sneller de huissleutel aan mij. Vrouwen zijn liever thuis als ik aan het werk ben, zodat ze in de gaten kunnen hou den of ik het goed doe. Ze hebben ook vaker commentaar op het werk, soms tot op het pietluttige af. Ik werk liever in een leeg huis. Dan kan ik lekker aan de slag met mijn eigen koffie-apparaat en mijn eigen radio, zonder voortdurend met iemand rekening te hoeven houden of op mijn vingers te worden gekeken." Ruim een kwart van de consumen ten ervaart een klusjesman over de vloer als aantasting van de privacy. Bijna een kwart van de klusjesmannen probeert daar reke ning mee te hou den. Dat blijkt uit een en quête onder ruim 400 consumenten en vakmannen, op verzoek van het AD uitgevoerd door Werkspot (grootste klusbemiddelings- site van Nederland). Hoog op de erger- nislijst: rondsnuffe len in privéspullen, ongevraagd ruimtes betreden en kasten openmaken, lompe en seksistische grappen maken, binnen roken en zingen en harde muziek draaien. Van klusjesmannen wordt verwacht dat ze rommel oprui men en niet met vuile schoenen door het huis stam pen. Ook ergeren mensen zich aan klusjesmannen die zich bemoeien met gezinszaken, het toilet bevuilen, vloe ken en boeren en scheten laten. Een kleine kwart van de klusjesman nen probeert over last te beperken door zich niet-op- dringerig te gedra gen, toestemming te vragen voor toi- letgebruik, geen ge luidsoverlast te ver oorzaken en 'onop vallend te werk gaan'. Geen ruimte voor een grote kerst boom? Een kleine spar met kluit is dan een uitkomst. Ook als je het bal kon of terras sfeervol wilt aankleden. Deze tuin plant moet wel eerst acclimatiseren in bijvoorbeeld de schuur of bijkeuken, anders is de overgang naar de bin- nentemperatuur te groot. Na de kerst kun je hem in de tuin zetten. leder kind is gek op Nijntje! Daarom heeft KEK Amster dam een aantal tekeningen van haar geestelijk vader Dick Bruna verwerkt in muurstickers en posters. Uiteraard staat Nijntje erop in haar bloemetjesjurk, maar ze zit bijvoor beeld ook op een schildpad en in een vliegtuig. Er zijn meerdere versies, waaronder een stickervel met dieren. Bijzonder zijn ook de persoonlijke naam stickers: muur stickers in extra groot formaat met daarop de naam van je kindje. kekamsterdam.nl Deze waxinelichthouders zijn door Anita Hendriksen van Drijhout Creatie handgemaakt van drijfhout dat ze verzamelde. Omdat elk stuk hout dat ze bij de rivier vindt een an dere vorm en kleur heeft, is elke hou der origineel. Ze heeft ook waxine lichthouders die te gelijk een vaasje zijn. Ze zijn te koop vanaf 21 euro. Drijf houtencreatie.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 53