II Europa pakt lidstaten aan voor gesjoemel met diesels Opgepakte Nederlander in Cambodja geeft videoverklaring 4 De gruwelijke marteling van een 2-jarige peuter in Cambodja heeft de Nederlander Stefan S. (53) in grote problemen gebracht. De beelden zijn schokkend. Een klein, naakt jongetje wordt bewerkt met een stroomstootapparaat. Op zijn nek, zijn buik. Tussen zijn be nen. Hij gilt van de pijn. Zijn armpjes worden op zijn rug gebon den. De marteling duurt minuten. De video, die begin deze week op Facebook werd geplaatst, leidde tot de aanhouding van S. en zijn Viet namese vriend Nguyen T. (25). In Cambodja runt de Nederlan der een bedrijf met palmsuiker- en cacaoplantages. In Nederland is hij bekend als organisator van Elfia, een groot fantasy- en kostuumeve nement in Utrecht. Ook gaf hij jarenlang een tijdschrift uit over mythologie, magie en spiritualiteit. Deze week opende de politie in Cambodja een klopjacht, nadat de moeder van het gemartelde kind - werkzaam op een plantage van S. - aangifte deed van mishandeling en verkrachting van haar zoontje. De beelden van de marteling zou den op de plantage zijn gemaakt. Opgepakt S. en twee van zijn medewerkers werden dinsdag opgepakt. Woens dag werd ook de Vietnamese part nervan S. gearresteerd. Hij was naar zijn geboorteland (Vietnam) ge vlucht. De politie ziet T. als hoofdver dachte, hij zou het kind hebben ge marteld en een van de makers van het filmpje zijn. De Nederlander en de twee medewerkers werden na ondervraging vrijgelaten. Volgens lokale media wordt S. er van verdacht dat hij zijn vriend na de ontmaskering zou hebben afge zet bij een taxistandplaats, zodat hij de benen kon nemen naar Vietnam. Zelf ontkent S. dat. Hij zegt dat hij wilde dat T. zich juist zou melden bij de Vietnamese politie, omdat mogelijk ook een nicht van T. bij het maken van de filmpjes betrok ken is. „Toen ik erachter kwam dat mijn vriend erbij betrokken was, wilde ik hem het huis uitzetten", ver klaarde S. gisteren in een filmpje op de Facebook-pagina van Elfia. „Maar het was laat, dus ik heb hem de volgende dag weggebracht naar de taxistandplaats. Ik pushte hem - en misschien was dat verkeerd - om zich bij de politie Vietnam aan te geven." S. zegt niets met de mar teling van de peuter te maken te hebben. „Ik zit nog met heel veel vragen. Ik wist hier helemaal niets van. Dit had ik totaal niet zien aan komen. En dat van iemand die ik dacht erg goed te kennen." Wie de video van de kinderbeul op Facebook heeft gezet, is nog on duidelijk. Een van de Cambodjanen zou tijdens zijn verhoor hebben ge zegd dat een neef van T. de beelden online had gezet. Hij zou dat heb ben gedaan uit jaloezie, omdat T. een relatie heeft met 'een rijke man'. Geruchten Ook gaan geruchten dat een Viet namese vrouw (de moeder van het mishandelde en misbruikte jon- Ik zit nog met heel veel vragen. Ik wist hier helemaal niets van. Dit had ik niet zien aankomen getje) de beelden online zette. Zij zag ze en wilde dat de daders wer den gepakt. Het jongetje is inmid dels onderzocht in een ziekenhuis en door jeugdbescherming onder de hoede genomen. Contact Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag kan de aanhou ding van S. in Cambodja nog niet bevestigen. Er is contact met de Ne derlandse vertegenwoordiging in het Aziatische land om dit uit te zoeken, aldus het ministerie. Een zwager van S. laat deze krant weten dat de familie 'ernstig ge schokt en zeer aangedaan' is. „We zijn blij van Stefan te horen dat hij er niks mee te maken heeft. We ho pen dat de echte dader snel zijn strafkrijgt." D In Europa rijden 30 mil joen auto's rond die te veel C02 uitstoten. Als gevolg daarvan overlij den elk jaar 70.000 men sen vroegtijdig. Duitsland en de zes an dere landen (Nederland zit er niet bij) moeten zich verantwoorden voor hun passiviteit en enkele voor het feit dat hun wet geving zelfs nog geen sanctiemogelij kheden kent. Duitsland en Groot-Brittannië wor den extra op de vingers getikt, omdat ze Brussel informatie onthouden uit hun eigen onderzoe ken naar softwaregesjoe- mel bij Volkswagen. De inbreukprocedures, eerder al aangekondigd door Industriecommis saris Bienkowska, kun nen leiden tot rechtsza ken en stevige boetes. Tot nu toe is in Europa geen enkele sjoemelende autofabrikant beboet en zijn zelfs nog geen terug roepacties opgelegd. De lidstaten hebben twee maanden de tijd om te reageren. Consumentenkoepel Beuc en GroenLinks in het Europese Parlement spreken van 'een zware, maar terechte stap'. „Brussel is duidelijk: Volkswagen en andere automakers moeten wor den beboet voor hun schade aan de gezond heid van mensen. Wij verwachten dat de indu strie nu ook consumen ten compenseert voor de schade", aldus Monique Goyens van Beuc. „Brus sel wordt eindelijk wak ker", stelt D66-Europar- lementariër Gerbrandy. vrijdag 9 december 2016 Vriend van kinderbeul: Ik wist echt van niets Kees Graafland Peter Winterman Phnom Penh Stefan S. is in Cambodja opgepakt. Hij zou zijn vriend Nguyen T. (r) hebben gehol pen het land te ontvluchten. —Stefan S., opgepakt in Cambodja Bergen en meren van Karinthië halfpension gegarandeerd vertrek 589 ÜSB8 I0 dagen oad.nl/BEATI6 Gezellig Zeil im Wiesental, Duitsland volpension gegarandeerd vertrek „559 8 dagen oad.nl/BEDEI7 m Praag Paradijselijk Bohemen, Tsjechië halfpension gegarandeerd vertrek 399 8 8 dagen oad.nl/BECZ02 Bretagne Normandië, Frankrijk halfpension ook per Excellent bus „649 dagen oad.nl/BEFROI Boek nu op oad.nl/bd C 0547 28 44 88 (ma-za) of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. kijk op oad.nl/voorwaarden Dieselgate krijgt een staartje. Brussel on derneemt stappen tegen zeven lidstaten, omdat zij niets deden toen hun keuringsin stanties vervuilende auto's op de weg toe lieten. Frans Boogaard Brussel tttPLUs„

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4