Files te lijf met hulp van mobieltje 3 Het is goedkoper dan het systeem van camera's en lussen WASSILA HACHCHI OUD-KAMERLID SCHRIJFT BOEK Plots verdwenen D66-Kamerlid komt na lang zwijgen met wonderlijke verklaring voor haar vertrek uit de politiek. lk weet wie ik ben, dat mijn hart bij de samenleving ligt Het verkeer wordt zo nodig omge leid en zelfs verkeerslichten kun nen worden aangepast op basis van de mobiele data. Vanuit verkeerscentrales wordt het hoofdwegennet minutieus in de gaten gehouden, op vele video schermen. „Een beter zicht op het verkeer zorgt voor een betere door stroming. Daar gaat het uiteindelijk om", aldus woordvoerder Edward Sterenborg van de provincie Zuid- Holland. Na eerdere succesvolle experi menten gaat Zuid-Holland als eer ste over op het gebruik van tele- foongegevens van automobilisten. Zendmasten registreren continu de locatie van een mobiele telefoon en dat levert de wegbeheerder een schat aan informatie op. „Hoe meer realtimeinformatie over ons wegennet, hoe beter. Zo zien we wanneer het verkeer hard gaat en wanneer het afremt. Deze data kunnen we goed gebruiken om het verkeer te managen", zegt Bob Dodemont van de Verkeers- centrale Zuidwest-Nederland. Nu nog geven lussen in het weg dek, aangevuld met camerabeel den, een indicatie van de verkeers drukte, maar slechts op een beperkt aantal wegen, vooral Rijkswe gen. Vandaar dat de provincie heeft besloten om vanaf januari over te stappen opfloating car data. „De informatie die wij hiermee inwinnen is betrouwbaarder en wel vijf keer uitgebreider dan onze huidige meetpunten", zegt Steren- borg. „Ook is het goedkoper dan het systeem van camera's en lussen. Het is veelbelovend." Hij zegt dat automobilisten niet hoeven te vrezen voor het aftappen van privacygevoelige informatie. „Het gaat om anonieme data, waar bij de voertuigen en de mobiele ap paraten niet traceerbaar zijn", ver zekert de voorlichter. Vorige maand sloten navigatie- softwaregigant TomTom en de ge meente Amsterdam een overeen komst voor het delen van verkeers gegevens. Op basis daarvan wil Amsterdam auto's beter spreiden over de stad. Wethouder Pieter Litjens van verkeer zei toen: „Amsterdam groeit. Daar zijn we blij mee, maar als we niets doen, loopt binnen af zienbare tijd de hele boel muurvast. Daarom zijn we enorm blij met deze overeenkomst. Dit gaat een enorme bijdrage leveren. Dit gaat ons inzicht verschaffen in hoe auto's rijden en waarom." TomTom verzamelt live-infor matie over verkeersomstandighe den via de apparaten van zijn klan ten. Dat gaat bijvoorbeeld met gps, maar de softwareontwikkelaar be trekt alle mogelijkheden bij het zo scherp mogelijk in kaart brengen van de bewegingen van verkeer. Ruitenwissers bijvoorbeeld. Als TomTom-rijders die aanzetten, komt in de verkeerscentrale van het bedrijf een signaal binnen: regen. Op basis hiervan wordt de ver wachte rijsnelheid verlaagd en be rekent een algoritme of verkeer misschien toch niet beter een an dere route kan kiezen. Haar vertrek uit de Ne derlandse politiek was al opmerkelijk, haar rentree in het nieuws gisteren evenzeer. Wist voormalig D66'er Wassila Hachchi eind 2015 haar eigen partij compleet te overvallen met haar af tocht als Tweede Kamerlid - ze nam niet eens afscheid, maar stuurde een e-mail -, nu weet ze opnieuw te verassen. Het vroegere Kamerlid lanceerde gisteren totaal onverwacht een En gelstalig e-book. Het werkje van 28 pagina's ListenThink, Speakmoet vermoedelijk gelden als een ant woord op de vele vragen die ze ach terliet. Want nog altijd weet men bij D66, leider Alexander Pechtold voorop, niet écht waarom Hachchi nu ineens met de noorderzon ver trok. Na het lezen van het schrijfsel zal het de partij nog altijd niet hele maal dagen. Hachchi schrijft dat ze al in ja nuari 2015 al de beslissing nam om te stoppen met de politiek, maar dat destijds niet deed omdat ze zocht naar 'acceptatie'. Als dochter van Marokkaanse immigranten wilde ze haar ouders trots laten zijn, fun- geren als rolmodel en zich 'Neder lands' voelen. Daarom koos ze eerst voor een carrière als militair, daarna als ambtenaar en vervolgens voor de politiek. Toch voelde ze zich juist niet ge accepteerd, verhaalt ze. Voelde zich kwetsbaar en 'raakte zichzelf kwijt'. Sterker, ze verloor het vertrouwen in de politiek. „Ik werd op een och tend wakker en was het kwijt alsof ik mijn schoenen kwijt was." Duidelijker dan dat wordt het niet, haar boekje leest vooral als een vrouw die op zoek is naar zichzelf. De directe aanleiding van haar af scheid is specifieker, maar niet minder opmerkelijk. Ze beschrijft dat ze op een ochtend tijdens het hardlopen bij haar geboorteplaats Rotterdam God aanroept en er een herdershond verschijnt. Die hond noemt ze in haar boek Killer-de echte naam herinnert ze zich niet. Als die een flinke hap uit haar on derarm neemt, ziet ze het licht. „In die momenten leerde ik voor mijn roeping te vechten. Mijn wil om te overleven kwam aan het oppervlak. Ik vond het antwoord op al mijn vragen." Niet langer zwoegen in Den Haag, besluit ze, maar ze wil ingaan op de 'uitnodiging' van de cam pagne van presidentskandidaat Hil lary Clinton, op basis van haar dis cussieplatform Dialogue Digital. „Hoewel het geen concrete baan was, was het concreet genoeg om mijn innerlijke stem luid en duide lijk te horen", schrijft ze. Dat ze niemand van haar fractie inlichtte, haar kiezers stomverbaasd achterliet en op wachtgeld zou gaan flyeren in een ander land, knaagde niet aan haar geweten. „Mijn hon ger voor acceptatie was eindelijk weg. Ik kon mezelf accepteren en niemand kon me tegenhouden." Op de vraag om verdere toelich ting zei ze gisteren 'terug te ko men'. Zo onthield Hachchi zich de afgelopen maanden steeds van commentaar. Of ze nog in New York woont, of terug is in Neder land: zelfs haar oude partijmak kers weten het niet. Zo is ook on bekend of ze nog steeds wachtgeld incasseert voor de tijd in het parle ment. Het ministerie van Binnen landse Zaken regelt dat, maar doet er uit privacyredenen geen uit spraken over. Hachchi evenmin, maar het bedrag kan al zijn opge lopen tot 72.000 euro. Ze reageert daar overigens wel summier in haar boekje: „Ik houd me aan de regels." D66-ingewijden staan versteld van het plotselinge verschijnen van het boek. Officieel wensen ze haar alle goeds, maar nog steeds kan niemand bevatten hoe een prima functionerend Kamerlid ineens met de noorderzon vertrok. Bovendien kwam de presentatie van het boek gisteren - toevallig of niet - op een pikant moment. Nota bene haar voormalige po litiek leider Alexander Pech told presenteerde krap een paar uur erna een ei gen boek, met veel passages over zijn jeugd. Niet dat welke kri tiek dan ook haar zal raken, schrijft ze. „Ik weet wie ik ben, dat mijn hart bij de samenleving ligt. Moet ik dat uitleggen of bevech ten?" vrijdag 9 december 2016 De mobiele telefoons van auto mobilisten worden volgend jaar in Zuid-Holland ingezet in de strijd tegen files. Met telefoon data krijgen de verkeerscentra- les een nauwkeuriger beeld van de drukte, zodat ze eerder kun nen ingrijpen. Antti Liukku Mare Kruyswijk Rhoon —Edward Sterenborg, provincie Verwarring blijft, ook na uitleg Hanneke Keultjes Tobias den Hartog Den Haag —Wassila Hachchi Wassila Hachchi. foto HH/JACO KLAMER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3