Crowdf undingsactie Rijswijksche Huis tt Risico op aantekening op strafblad na illegaal afsteken Speelplein Wegwijzer 7 jongeren kennen dit risico niet, zegt vuurwerkcoördinator Pascal Janssen. Meteen beetje informatie kunnen wij al aan de slag Janssen wijst erop dat het bezit van illegaal vuurwerk een economisch de lict is. Daardoor kan hij alleen op basis van die informatie al iemand aanhou den, zijn tas of auto doorzoeken en zijn woning betreden. Ook op basis van anonieme informatie over illegaal vuurwerk is dat mogelijk. De vuurwerkcoördinator krijgt rede lijk wat tips en meldingen over overlast door vuurwerk. Het valt hem op dat de meldingen voornamelijk uit Vlissingen en Middelburg komen. „En niet of nau welijks uit de dorpen. Terwijl daar toch ook behoorlijk wat vuurwerk wordt af gestoken." Zo kreeg hij tot nu toe twee meldingen uit Arnemuiden. Dit is ver houdingsgewijs een gering aantal. Hij benadrukt dat de politie het moet heb- ben van tips. „We kunnen niet doelloos rondrijden en hopen dat we ze vinden." Janssen vertelt dat er momen teel behoorlijk veel vuurwerk wordt afgestoken. Cobra's 6 zijn heel populair. „Illegaal vuurwerk is nog steeds via internet te bestel len." Hij geeft aan dat heel zwaar il legaal vuurwerk momenteel ook be schikbaar is. Hij heeft het dan over bij voorbeeld de Cobra 20 en de Barracuda, die elk tweehonderd gram kruit bevat ten. „Volgens reacties op internet is de Cobra 20 niet echt goed. Maar de Barra cuda, die wel. Na ontploffing ontstaat zelfs een paddenstoelvormig wolkje dat ook te zien is na het ontploffen van een echte bom. Zó krachtig dus." De kans op een baan is kleiner als je betrapt bent met illegaal vuurwerk. Veel Illegaal vuurwerk kan grote gevolgen hebben. Niet alleen voor de gezond heid van de persoon die het afsteekt, maar ook voor zijn carrière. Want als de politie hem betrapt, loopt hij het risico op een aantekening op het strafblad. Daarmee wordt het heel moeilijk om een Verklaring Omtrent Gedrag (VOG) te krijgen of te houden. Zonder VOG zijn veel banen niet meer mogelijk. En ook verplicht stop pen met een stage behoort tot de ri sico's. „Veel jongeren realiseren zich dat totaal niet", zegt Pascal Janssen. Hij is de vuurwerkcoördinator bij de Wal- cherse politie en is momenteel druk bezig met het opsporen van mensen die illegaal vuurwerk hebben of verko pen. Hij maakt daarbij niet alleen ge bruik van de meldingen die bij de poli tie binnenkomen, maar ook van sociale media. „Ik ga straks langs bij iemand die op zijn YouTube-kanaal dozen vol illegaal vuurwerk laat zien." Maar tips van inwoners, daar heeft hij het meeste aan. „Het liefst zo volledig mogelijk. Met een beetje informatie kunnen wij al aan de slag. Een nummerbord, een adres. Dat kan al voldoende zijn." SEROOSKERKE De christelijke basisschool De Wegwijzer in Se- rooskerke verwelkomde al twee nieuwe leerlingen uit Domburg, mede omdat ze gratis van voor- en naschoolse opvang kunnen ge bruikmaken. Ook spelen scholie ren al paar weken in de pannakooi, op de hinkel- en de jeu-des-bou- lesbaan, rond de korfbalpaal en aan het duikelrek op het prachtig geoutilleerde schoolplein. De voorzieningen zijn gefinancierd door 'dorpsweldoener' Leon Over- dulve, eigenaar van OOS. Hij werd gisteren in het zonnetje gezet en kreeg een foto van scholieren, die samen de letters OOS vormen. De kosten voor juridische bijstand lopen intussen zo op dat huurders Danny en Sabrina de Boer een crowdfundingsactie zijn begon nen. Het water staat het echtpaar De Boer intussen niet aan, maar al bo ven de lippen. Daarom doet Danny op de Facebookpagina van Het Rijswijksche Huys een oproep voor financiële steun. Zijn vrouw en hij hebben nog steeds goede hoop op een voor hen gunstige uit spraak van de rechter. Maar dan moeten zij de juridische procedu res wel af kunnen maken en dus hun advocaten blijven betalen. Voor de eerste keer hebben Danny en Sabrina de Boer de huur niet kunnen overmaken. Ze wei gerden de afgelopen anderhalfjaar af en toe huur over te maken, maar dat was altijd om hun standpunten kracht bij te zetten in afwachting van een rechtszaak. Maar nu, aan het begin van de maand december, heeft het echtpaar De Boer ge woon niet genoeg geld meer in kas om de maandelijkse huur te beta len. De horecaexploitanten kregen deze week een groot aantal huur- fietsen terug, waar eerder door de eigenaars beslag op was gelegd. Maar die teruggave maakt de in komstenderving, door Danny ge schat op 25 mille, niet goed. Omdat We hopen 25 mille binnen te halen via crowdf unding er nog steeds rechtszaken lopen, blijven de juridische kosten ook doortikken. Het maximale bedrag dat hun rechtsbijstandsverzeke ring dekte, 35 mille, is opgesou peerd. De schuld aan advocaten is intussen opgelopen tot een kleine vijftien mille, waar nog zeker zo'n vierduizend euro bijkomt tot aan het vonnis van de bodemproce dure. Het Rijswijksche Huis heeft nu nauwelijks klandizie, maar Danny en Sabrina verwachten wel een goede kerst te draaien. Ze willen de juridische strijd tot het einde voe ren. „Niet alleen voor onszelf, maar ook voor andere uitbaters die, hier en elders, al eerder slachtoffer wa ren van de eigenaars van ons hotel. We hopen dan ook dat we via crowdfunding 25 mille binnenha len om de rechtszaken tot een goed einde te brengen." vrijdag 9 december 2016 Vuurwerk kan baan kosten Oosikapelle -Jty Domburg Pascal Janssen bij de kluis in de kelder van het Middelburgse politie bureau waar in beslag genomen vuurwerk in wordt opgeslagen, foto LEX DE MEESTER tapelle rnemuiden VLISSINGEN De meldingen die de politie sinds 1 november kreeg. Rood: Ongeoorloofd afsteken. Blauw: Bezit of vervaar digen van illegaal vuurwerk, bron politie Emile Calon Middelburg - Pascal Janssen, politie De onderhandelingen over de beëindiging van de huur van hotel-restaurant Het Rijswijk sche Huis in Oostkapelle mis lukten eerder dit jaar. Huurders en eigenaren wachten nu op de uitkomst van een bodemproce dure. René Hoonhorst Oostkapelle - Danny de Boer, huurder Rijswijksche Huis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39