Gelok: Mijn blik op veiligheid Doel is niet veranderd Zwaarste strafeis in grote zedenzaak 3 Scheurtjes centrale Doel 3 zijn 'stabiel' REACTORVAT Burgemeester Jaap Gelok van Bor- sele heeft binnen de Veiligheidsre gio Zeeland de portefeuille 'nucle air'. De informatie waar hij over be schikt is dezelfde die minister Me- lanie Schultz van Haegen heeft. Maar na het lezen van het rapport van de Belgische toezichthouder FANC vroeg de minister aan haar collega in Brussel te overwegen om de kerncentrales in Doel en Ti- hange tijdelijk stil te leggen. Die conclusie deelt burgemeester Gelok in elk geval niet voor Doel. Hij vindt dat de twee locaties niet over één kam geschoren kunnen worden. „Van Tihange weet ik min der dan van Doel, maar de proble men in Tihange lijken groter te zijn. Ik ben van plan om daar een kijkje achter de voordeur te nemen en om mij een beeld te vormen van wat daar speelt." In Doel is het probleem niet van technische aard. Wat dat betreft verschillen Schultz en Gelok niet van mening, „Ook zij heeft gezegd dat er geen probleem is met de vei ligheid in Doel. De toezichthouder heeft vooral opmerkingen gemaakt over het personeel. Mensen veran der je niet door een centrale te slui ten. Over de oproep van Schultz aan het adres van haar Belgische collega Jan Jambon spreekt Gelok geen oor deel uit. „Dat is haar afweging." De gemeente Bergen op Zoom staat achter de opmerkingen van minister Schultz over de kerncen trale in Doel. Dat zegt gemeente woordvoerder Erwin Stander. „In Bergen op Zoom is grote politieke druk om de veiligheid van Doel op de agenda te houden." Hetzelfde geluid klinkt uit de gemeente Woensdrecht. Woordvoerder Jan Prop: „Ook wij delen de zorgen de minister en de Belgische toezicht houder FANC. Er is weliswaar geen direct gevaar, maar toch. We vin den de aandacht voor de veiligheid in de kerncentrale van eminent belang. We zijn blij dat de minister hiermee be zig is." De haarscheurtjes in het reac torvat van Doel 3 op het kern centralepark in Doel zijn sta biel. Dat blijkt uit ultrasone inspecties die de afgelopen weken zijn gehouden, meldt de Belgische nucleaire toe zichthouder FANC. Tussen 2012 en 2015 lagen Doel 3 en Tihange 2 stil om onderzoek te doen naar de haarscheurtjes in de reactor vaten. In november vorig jaar mocht exploitant Electrabel Doel 3 weer opstarten. Het FANC gaf toestemming op ba sis van onderzoeken van Elec trabel. Die toonden aan dat de waterstofvlokken (lees: scheurtjes) in de wanden van de reactorvaten 'geen onaan vaardbaar impact hebben op de veiligheid van de reacto ren'. Recent werden er bij een re visie ultrasone inspecties ge daan. Daaruit bleek dat de wa terstofvlokken niet zijn ge groeid. Evenmin zijn er nieuwe scheurtjes waargeno men, zegt het FANC, dat geen bezwaren had tegen herop start van Doel 3 na de revisie stop. De kerncentrale kwam woensdag weer in bedrijf. Het FANC en Electrabel houden de reactorvaten in Doel en Tihange wel in de ga ten, zoals internationale regels voorschrijven. Een soortgelijk inspectie als in Doel is ook ge pland voor Tihange 2, tijdens de geplande revisie in april 2017. Het was lekker, kom je vandaag nog eens langs. Die tekst appte novem ber 2014 een 49-jarige man uit de gemeente Veere naar een minder jarig meisje dat moest werken als prostituee. Hij had haar een dag eerder al eens gebeld en gevraagd één uur naar een hotel in Renesse te komen. Ze kreeg 180 euro, inclusief reiskosten, zo bleek gisteren tijdens de laatste dag van de rechtszaak te gen veertien klanten van het meisje. Tegen de andere klanten eiste het Openbaar Ministerie straf fen tot maximaal acht maanden waarvan drie voorwaardelijk. De Veerenaar moet, aldus officier van justitie Hannah Huizenga, echter een zwaardere straf krijgen. Ze eiste twaalf maanden waarvan drie voorwaardelijk. Ze vindt die eis rechtvaardig omdat de Veerenaar twee dagen achtereen seks had met het meisje. Bovendien moet hij, al dus de officier, geweten hebben dat ze jong was. „In een WhatsApp-be- richt schreef hij dat ze moest zeg gen dat ze zijn dochter was, als van de kant van het hotelpersoneel er vragen werden gesteld." Huizenga benadrukte, net als haar collega Ingeborg van Dorst tij dens de eerste dagen van het proces, dat mensen die seks hebben met een minderjarige prostituee er niet met alleen een taakstraf vanaf mo gen komen. „De wetgever is daar heel duidelijk in geweest. Een werkstraf in combinatie met één dag cel, zoals in de Valkenburgse zedenzaak, is in strijd met de geest van de wet." Bovendien hoeven veroordeelden een celstraf van één dag in de praktijk niet uit te zitten. „En resteert dus alleen maar een werkstraf." Raadsman Mark Rijnsburger pleitte voor vrijspraak. Volgens hem wist de man niet dat ze zeven tien jaar was en was hij ook beslist niet op zoek naar een minderjarige. Hij vertelde dat zijn cliënt niet naar de rechtbank durfde komen uit vrees voor herkenning. De man heeft sinds kort een vaste vriendin en een baan en herkenning kan na delige effecten hebben, aldus de ad vocaat. Als enige van de ver dachten beriep de man zich bij het verhoor door de politie op .zijn zwijgrecht. Rijnsburger: „Dat was op mijn advies omdat hij aanvankelijk geen idee had waarom hij bij de zedenpolitie moest ko men." Uitspraak in alle zaken is op 19 december. vrijdag 9 december 2016 PC bedrijft 'emotiepolitiek' „Geloof me, als ik aanwijzingen heb dat er echt iets mis is met de kerncentrales in Doel, gaan hier alle seinen op rood. Maar de informatie die ik heb gekregen heeft mijn blik op Doel niet ver anderd." Theo Giele Heinkenszand Jaap Gelok Frank Balkenende Doel Het Openbaar Ministerie eist de zwaarste straf tot nu toe tegen een klant van de minderjarige prostituee: één jaar cel waarvan drie maanden voorwaardelijk. „Want hij had twee dagen seks met haar." Emile Calon Middelburg Inwoner van de gemeente Veere (49) Eis: 1 jaar cel waarvan 3 maanden voor waardelijk. pekaar Kanaalweg 83 4401 PEVLAKE Tel: 0113 381662 info@pekaar.com www.pekaar.com beitratingimaterialen bv Gebakken klinkers, natuursteen, betonklinkers, tegels, grind split, schelpen zand, tuinverlichting Minister Melanie Schultz van Haegen, de Belgische minister Jan Jambon (rechts) en Jan Briers, gouverneur van Oost-Vlaanderen (links), waren in januari van dit jaar te gast bij de kerncentrale in Doel. foto jonas roosens/anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35