Vakantie? Ga cruisen! Kamer: Geen extra geld voor Zeeland Eerste onderzoek Postcode Loterij onder1.800prijswinnaars TopkokJoop Braakhekke overleden Walcheren In Binnen&Buiten Klussers in huis? Vergeet het met je privacy Minister Schultz veroorzaakt onnodige onrust met haar verzoek aan de Belgen om de kerncentrale in Doel te sluiten, vindt atoomdeskundige en oud-hoogleraar Wim Turkenburg. Hij noemt het zelfs 'emotiepolitiek'. Ook burgemeester Jaap Gelok van Borsele deelt de vrees van de minister niet. Het wordt vaak gezegd, maar is nu bewezen: geld maakt niet gelukkig, zo blijkt uit een onderzoek van de Nationale Postcode Loterij. De Nationale Postcode Loterij ver richtte onderzoek onder ruim 1.800 geluksvogels die meer dan 10.000 euro wonnen. 70 procent zegt niet gelukkiger te zijn geworden door de prijs. Van de 61 respondenten die meer dan een miljoen euro won nen, antwoordt zelfs 74 procent dat het geluksgevoel niet is toegeno men. Onder de 'miljonairs' geeft 84 procent aan dat het winnen van de loterij ze wel meer vrijheid heeft gegeven. Onder alle winnaars is 43 procent het daarmee eens. Het is voor het eerst dat de loterij zo'n grootschalig onderzoek heeft uitgevoerd. Hoe mooi en welkom de meevaller ook is, het leven blijft voor de winnaars grotendeels het zelfde na hun geluksdag. 93 procent is hetzelfde aantal uren blijven werken (51 procent onder de miljo nairs). Slechts 2 procent stopt ge heel met werken; bij de mensen die meer dan een miljoen wonnen, ligt dat percentage op 15. Auto Bijna driekwart van alle winnaars koopt geen nieuwe auto, 88 procent geeft niet meer geld uit aan vakan ties, een even grote groep gaat ook niet vaker uit eten. En als ze in de kroeg komen, geven de meeste lo terijwinnaars niet vaker dan voor heen een rondje (93 procent). 45 procent zegt zelfs op zijn werk niet eens te hebben getrakteerd om de prijs te vieren. Bijna niemand (98 procent) heeft een schoonmaker in dienst geno men nadat het lot ze zo gunstig ge zind was. Wat de prijswinnaars wel met het geld doen? Vooral cadeaus ge ven of geld schenken aan familiele den en vrienden. Een kwart geeft hier allereerst geld aan uit, 30 pro cent doet dat later. Opvallend: van de winnaars van een miljoen euro of meer, schenkt slechts 21 procent eerst iets aan hun naasten. De kersverse miljonairs stappen liever eerst naar een auto dealer (26 procent). De nieuwe miljonairs krijgen vanuit de Nationale Postcode Lote rij professionele begeleiding bij het inrichten van hun nieuwe leven. „De bevindingen van dit onderzoek stroken volkomen met mijn eigen ervaringen uit de afgelopen decen nia", oordeelt 'winnaarsbegeleider' Bea Post van de loterij. „Veel men sen kunnen het nauwelijks gelo ven, maar juist als er zoiets ingrij pends gebeurt als het winnen van een miljoen, willen ze zo veel mo gelijk vasthouden aan het leven dat ze gewend zijn." P8 Kras.nl/zeecruisevoordeel of bei 0900-9097 70 cPg De Tweede Kamer trekt nu geen geld uit voor de oprichting van een tweede university college en het Zeelandfonds. PvdA en VVD stemden gisteren tegen voorstel len van de SGP om dat mogelijk te maken. Ondertussen werken de regeringspartijen aan een nieuw voorstel. De Kamer blokkeerde de twee SGP-voorstellen om bij elkaar 44 miljoen euro uit te trekken voor het Zeelandfonds en een tweede university college. PvdA en VVD stemden tegen, omdat de plannen 'financieel niet goed genoeg waren onderbouwd'. „Het geld is al be nut", zegt PvdA-Kamerlid Albert de Vries uit Middelburg. Najaarsnota PvdA en VVD willen toch geld voor Zeeland regelen. Dat willen ze vlak voor de kerst doen tijdens het debat over de Najaarsnota, een tussentijds overzicht over het lo pende begrotingsjaar. „Meestal is er nog geld te verdelen", zegt De Vries. „Het idee is om 20 miljoen euro uit te trekken voor het Zee landfonds en 10 miljoen voor het beta-college." VVD-Kamerlid André Bosman uit Middelburg is nog voorzichtig. „We moeten zien of er geld over blijft. Voorbeeld: als er geld over schiet voor duurzame energie, dan hebben we afgesproken dat we dat doorschuiven naar volgend jaar. Zo zijn er meer afspraken. Je moet de huid niet verkopen voordat de beer geschoten is." 10°C Nieuwsmedia SAAI 7EG, PIE P0CU hE>T /W/AAP NIET o ONS,WOOK. »P12 Paniek om niets »P13& ZEELAND 2 »nirtt?i| Wim Turkenburg Gouden lot niet zaligmakend Jeroen Schmale Amsterdam Heeft u wel eens aan een cruise gedacht? Kras heeft nü ruime keuze uit pakketten inclusief vliegreis en transfers, maar ook cruise-only. Zie: kras.nl/actievoorwaarden Jeffrey Kutterink Den Haag vrijdag 9 december 2016 Vaak veel pzc.nl wolken Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 258 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,00 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 1