Tommy Wieringa Duizenden klachten over dienstregeling NS 17 Schiphol is een tijdelijke samenleving van passanten die elegant langs elkaar heen leven „De verbinding tussen Zeeland en de Randstad is wéér trager gewor den", verzucht Sanne van Galen van Rover. „En dat is al een paar keer eerder gebeurd." De Zeeuwen staan niet alleen met hun klachten, weet Van Galen. „De nieuwe dienstregeling is voor delig voor de Randstad en nadelig voor de rest." Dit komt doordat de NS bij het samenstellen van de nieuwe reistij den rekening heeft gehouden met het aantal reizigers. „De universiteit Tilburg is ook veel slechter bereikbaar voor men sen uit het oosten", vervolgt Van Galen. „Mensen uit de richting Arnhem moeten in Den Bosch bijna een half uur wachten om richting Tilburg te gaan." De sprinter vanaf Roosendaal rijdt nog maar tot Dordrecht in plaats van Rotterdam. Het aantal klachten bij de reizigersorganisatie is in middels opgelopen tot zo'n 1.400. Daarnaast noteerde de NS ook ruim 550 klachten. „Veel reizi gers gaan er in de nieuwe dienstre geling op vooruit door kortere reis tijden of minder overstappen", ver klaart NS-woordvoerder Erik Kroeze (foto). „Maar helaas was het onvermijdelijk dat op sommige verbindingen reizigers er op achter uit gaan." En ook buiten de Randstad gaat een deel van de reizigers erop voor uit. Zo gaan er meer treinen rij den tussen Groningen en Assen en Oss en Den Bosch. Ook worden de verbindingen tussen Zwolle en Roosendaal sneller. Rover is boven dien enthousiast over de prestaties van Arriva in Limburg. Waar NS in het week end in Limburg één keer per uur reed, gaat Arriva dat één keer per half uur doen. De dienstregeling gaat zondag in. Vanaf vandaag ligt ook het papieren spoorboekje in de boekwinkel. De Oostenrijks- Joodse schrijver Joseph Roth meende dat de ideale samenleving eruitzag als een hotel. De gasten kwamen overal vandaan en ver loren, omdat het hotelwezen per definitie kosmopolitisch is, voor even de bekrompen opvattingen die ze van thuis hadden meege bracht. Niet alleen de gasten, schreef Roth, ook het hotelperso neel kwam uit alle windstreken. 'De kelner is een Oostenrijker. De portier een Fransman uit de Pro vence. De chef de réception een man uit Normandië. De oberkel ner een Beier. Het kamermeisje een Zwitserse. De tijdelijke be diende een Nederlander. De di recteur een Levantijn; en sinds jaren verdenk ik de kok ervan een Tsjech te zijn. Uit de overige de len van de wereld komen de gas ten. De continenten en de zeeën, de eilanden, de schiereilanden, de schepen, de christenen, de jo den, de boeddhisten, de moham medanen en zelfs de dissidenten zijn in dit hotel vertegenwoor digd. De boekhouder telt op, trekt af, calculeert, zwendelt in alle talen, wisselt alle muntsoor ten. Bevrijd van de beperktheid van hun liefde voor hun vader land, verlost van de mufheid van hun patriottische gevoelens, voor een poos verlost van hun natio nale hoogmoed, komen de men sen hier bij elkaar en schijnen tenminste wat zij altijd zouden moeten zijn: wereldburgers.' door mijn hoofd toen ik deze week een paar uur doorbracht op Schiphol, in afwachting van een vlucht naar New York. Het sa menleven van al die gezindten, nationaliteiten en rassen leverde ook op de luchthaven geen pro blemen op. Op lange transport banden gleden ze elkaar geruis loos voorbij. Iedereen hield z'n gemak. Niets werd betwist, nie mand maakte aanspraak op res pect. Ik zag vrome joden, belij dende moslims, sikhs, hindoes, Ethiopisch-orthodoxen en tal loos veel andere reizigers aan wie het niet meteen was af te lezen, maar die zonder twijfel weer an dere goden aanriepen in andere talen. Ze zaten verspreid in het web van vertrekhallen en namen geen aanstoot aan elkaar. Ik liep een meditatieruimte bin nen waar ik werd ontvangen door een oudere vrijwilligster. Ze was enthousiast over haar multi religieuze gebedsruimte en toonde me een boekenkast met bijbels in alle talen. 'En nog vraagt er soms iemand om een bijbel in een taal die ik niet heb', verzuchtte ze op fluistertoon. Vergenoegd ging ze de planken met thora's, Talmoedische boe ken, bhagavad gita's en andere religieuze geschriften langs. In de hoek zat een man voorovergebo gen in gebed, zijn hoofd vlakbij de windroos op de vloer die naar Mekka wees. 'Zestigduizend mensen per jaar!' fluisterde de vrijwilligster op mijn vraag hoeveel bezoekers er kwamen. 'Dat zijn er meer dan voor het Nederlands Bakkerijmuseum', fluisterde ik terug. de gebedsruimte verliet, te be schouwen als een utopische maatschappijvorm zonder ar moede en geweld, waar je kon ro ken en bidden in afzondering en je bezatten waar je maar wilde. Een steriel en aanlokkelijk ideaal, deze tijdelijke samenleving van passanten die elegant langs elkaar heen leefden. MELD JOUW VRIJWILLIGER VOOR 31 JANUARI AAN OP KNVB. NL/JOU WVRIJWILLIGERINORAN JE vrijdag 9 december 2016 Trans Reizigersorganisatie Rover en de Nederlandse Spoorwegen hebben zo'n 2.000 klachten ont vangen over de nieuwe NS- dienstregeling die zondag van start gaat. Marcia Nieuwenhuis Utrecht Deze geliefde passage spookte Schiphol was, dacht ik toen ik

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17