V- ÜM mk 15 ln Afrika wordt de giraffe de engel van de savanne genoemd. Maar het gaat niet goed met het dier. Het aantal giraffen is in korte tijd bijna gehalveerd, werd gisteren bekend. Tijd voor een ode aan de imposante langnek. M ie lange wimpers fa ^^^^^fa en gracieuze tong. Die donkere ogen, waarmee ze mij- lenver kijken." Gi raffen laten Marjo Hoedemakers hoofdverzorger van dierenpark Amersfoort zwijmelen. „Ze stralen rust uit. Het zijn een soort reusach tige bambi's. Giraffen zijn de lang ste dieren op land. Ze imponeren met hun lange nek. Ze tonen geen agressie. Kijk eens hoe de moeder zich over een pasgeboren veulen ontfermt. Hoe een jonge giraffe achter zijn moeder aanloopt. Eén en al liefde en zorg. Het past perfect bij de oorspronkelijke betekenis van de naam giraffe: charmant en zacht." Verdrukking Gisteren maakte de IUCN (Interna- tonal Union for Conservation of Nature) bekend dat het aantal gi raffen in het wilde drastisch is ge daald. De internationale natuuror ganisatie heeft de soort daarom op de zogenoemde Rode Lijst van be schermde diersoorten gezet. In dertig jaar tijd slonk de populatie met bijna 40 procent, van zo'n 160.000 giraffen in 1985 tot iets meer dan 97.000 vorig jaar. De die- Ze stralen rust uit. Het zijn een soort reusachtige bambi's. Ze tonen geen agressie. ren raken steeds meer in de verdruk king door grootschalige jacht om hun vlees en verlies van leefgebied door landbouw en mijnbouw. Er zijn nu vier keer meer olifanten op aarde dan giraffen. 'Mensen zijn zich er niet van bewust dat ze stille tjes uitsterven', schrijft de IUCN. Opgevoerde brommer Giraffen komen in de natuur alleen voor in Afrika. „Ze verdienen het om met rust gelaten te worden", vindt bioloog Midas Dekkers. „Maar laten we niet met ons vingertje zwaaien. Wij knallen hier ganzen van het weiland omdat ze voor een tientje schade aanrich ten." Dekkers noemt de giraffe 'een tover- beest'. „Neem alleen al de bloedsomloop van het dier. Hij moet al dat bloed door die enorme nek naar boven persen. Een enorme pres tatie, waarvoor hij zijn hartje heeft moeten opvoeren. Alsof het een brommer is. Nadeel daarvan is wel dat giraffen in gevangenschap vaak overlijden aan hartfalen." Toch heeft vrijwel elke dierentuin een paar giraffen. Het zijn geheide publiekstrekkers. „Dierentuinen hebben soms zelfs zoveel giraffen dat ze aan de leeuwen worden gevoerd", merkt Dekkers venijnig op. De eerste exemplaren werden aan het begin van de 19de eeuw naar Europa gehaald, zegt Dekkers. „Het was een regelrechte sensatie. Opeens liepen overal mensen rond met mutsen en jassen met giraffen- print. Tegenwoordig is het mode dat dierentuinen enorme savannes nabouwen. Je ziet nauwelijks nog een dier maar die giraffe blijft dankzij zijn hoge lijf makkelijk te spotten." Nek nekt hem In het wild heeft de giraffe nogal pech met die lange nek van hem, vervolgt Dekkers. „Jagers hebben hem onmiddellijk in de smiezen. Als hij wat wil drinken, ligt hij daar met die nek te hannesen. Eigenlijk is het bezopen zo lang als de giraffe is. Het dier heeft een foutje ge maakt in de evolutie. Hij heeft al zijn kaarten gezet op het knabbelen aan de allerhoogste boomblaadjes. Terwijl iedere aap de giraffe had kunnen vertellen dat je helemaal geen lange nek nodig hebt om bo venin de boom te kunnen. Je kan ook klimmen. Het is de tragiek van de specialisten. Als de giraffe niet oppast, kunnen niet alleen de ja gers, de landbouw of de stad de on dergang voor de giraffe betekenen maar ook die nek van hem." vrijdag 9 december 2016 De giraffe, een 'foutje in de evolutie' op rode lijst Gerben van 't Hof Amersfoort —Marjo Hoedmakers, hoofdverzorger dierenpark Amersfoort Giraffe in draf op de savanne in Amboseli National Park in Kenia. FQTO GORAN TOMASEVIC/REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15