Geen groene vingers? Laat je kerstboom verwennen in het asiel Militair loopt straks met 'vier' benen 14 Verlaat sinterklaascadeau voor Rutte Premier Rutte krijgt een steun in de rug van de AIV. Nu is het de vraag of er een parlementaire meerderheid is voor de voorgestelde oplossing, foto evert jan daniels/anp In het kerstbomenasiel in Dor drecht staan tientallen sparren te wachten om weer opgehaald te worden. Ongeveer een jaar geleden werden ze in de grond gezet. 32 van de 56 bomen die een klein jaar ge leden werden gebracht overleefden het. „De meeste mensen brengen hun boom hier omdat ze het zonde vin den om ieder jaar een nieuwe te ko pen", vertelt Attie de Jong, die het hele jaar voor de sparren zorgde. Zo ook Lucie Muurling uit Dordrecht: „Ieder jaar weer denk ik: en nu ga ik 'Robocop' lijkt echt zijn intrede te doen op het slagveld. Het Neder landse leger houdt op dit moment proeven met een 'stalen skelet' voor militairen waardoor loodzware rugzakken ineens de helft lichter aanvoelen. De eerste soldaten heb ben de zogenoemde Exo Buddy ge test en zijn positief. Het was even schrikken, moet marinier Her jan toegeven toen hij de Exo Buddy voor het eerst zag. Weer 10 kilo extra spullen om mee te sjouwen, dacht hij. Maar toen hij eenmaal zijn 'extra benen' kreeg aangemeten, wist hij niet wat hij meemaakte. Zijn rugzak van 40 kilo voelde ineens de helft minder. „Ik had veel minder last van mijn schouders en was na 40 minuten uitgeruster dan zonder het hulpje." een kunstboom kopen. Maar ik wil die geur in huis hebben. Ik vind het slecht voor het milieu dat al die bo men ieder jaar worden gekapt en vervolgens worden weggegooid. Om de boom in mijn eigen tuin te zetten vind ik ook weer zowat. Ik heb niet zulke groene vingers dus ik was bang dat hij het niet zou over leven." Dus bracht ze haar boom, die ze voor 20 euro bij een tuincentrum kocht, naar het asiel. De bomen worden genummerd en de con tactgegevens van de eigenaar wor den opgeslagen. Maar Muurling herkende haar boom uit duizen den. Hij stak dan ook fier boven de rest uit. „Kleine bomen doen het beter", vertelt De Jong. „Dat heeft met de wortels te maken. De bo men staan hier prima. Ze hebben schaduw nodig en zanderige grond." Om de kosten hoefje het niet te laten, zegt De Jong. Alleen als de boom het heeft overleefd be taal je 7,50 euro. De Exo Buddy is het nieuwste tech nische snufje waar TNO en het be drijf InteSpring de afgelopen drie jaar in het geheim aan hebben ge werkt. Door de extra paar stalen be nen te bevestigen aan loodzware rugzakken, wordt het gewicht voor de militair aanzienlijk minder. Bij elke stap vangt de Exo Buddy de rugzak op. Vandaag toonden de bedenkers hun creatie op een legerbeurs aan generaals en commandanten. Elk jaar worden die geconfronteerd met veel uitval doordat militairen met zware bepakking moeten lopen. „Een kwart van de militairen krijgt last van zijn gewrichten", zegt on derzoeker Claudy Koerhuis van TNO. De Exo Buddy kan het aantal blessures drastisch omlaag krijgen, zo is de gedachte. Of militairen ook echt met de Exo Buddy gaan lopen, moet de komende jaren blijken. Het ratificeren van het associatie verdrag met Oekraïne door Neder land is volgens de Adviesraad In ternationale Vraagstukken (AIV) een 'noodzaak'. Het kabinet zit al ruim acht maanden met de kwes tie in de maag. Tijdens het referen dum in april zei de meerderheid van de kiezers die naar de stembus gingen nee tegen het verdrag tus sen de EU en Oekraïne. De AIV wijst er in een gisteren uitgebracht advies op dat het een raadgevend referendum is: dat de regering de eerdere beslissing wel iswaar moet heroverwegen, maar dat er geen verplichting is om de uitslag zonder meer te volgen. Er zijn volgens de raad goede argu menten te geven om het advies van de kiezer in de wind te slaan. Rusland Zo onderschrijft de AIV het ver weer van het kabinet dat een 'nee' van Nederland Rusland in de kaart zal spelen-vooral nu op 20 januari Donald Trump in de VS als presi dent wordt ingezworen. Tegen die geopolitieke achter grond wint het associatieverdrag aan politiek gewicht, schrijft de AIV. 'Zou de nieuwe Amerikaanse president inderdaad geneigd zijn de belangen van minder machtige Europese staten op te offeren aan het streven naar een goede relatie met Rusland, dan ontstaat een di recte bedreiging van Oekraïne en andere landen in de regio.' »CDAenD66 vinden dat de wens van de kiezer gerespecteerd moet worden Ook benadrukt de AIV dat het niet gaat om een 'eigen', nationaal on derwerp waar het parlement zelf nieuwe wetgeving over kan ma ken. Omdat het een internationaal verdrag betreft, heeft Nederland niet in eigen hand wat er voor in de plaats komt als het niet wordt goedgekeurd. De AIV ziet een ge meenschappelijke verklaring, die bij het verdrag gevoegd wordt, als 'een respectabel diplomatiek re sultaat'. Voor minister-president Mark Rutte moet het advies voelen als een verlaat sinterklaascadeautje. Hij gaat de laatste kilometers in van de marathon die de uitweg uit de impasse rond het Oekraïnerefe- rendum heet. Over een week, op 15 december, hoopt hij in Europa de andere regeringsleiders van de EU-landen zover te krijgen een ju ridisch bindende verklaring bij het verdrag goed te keuren. Daarmee hoopt hij aan de zorgen van de nee-stemmers tegemoet te ko men. Onvermurwbaar Als Rutte dat voor elkaar bokst, is het alleen de vraag hoe het parle ment hierop reageert. Waarschijn lijk wordt er nét voor het kerst reces over gedebatteerd. CDA en D66 zijn hierbij cruciale partijen. De twee waren voor het associatie verdrag, maar waren na de referen dumuitslag stellig: de wens van de kiezer moest worden gerespec teerd. D66 heeft er al op gezin speeld de teugels wat te zullen laten vieren, maar CD A-leider Sy- brand Buma lijkt onvermurwbaar. Daarom is het saillant dat de voorzitter van de AIV, die vandaag ongevraagd advies uitbracht, CDA- coryfee Jaap de Hoop Scheffer is. Eerder lieten andere prominente CDA'ers al weten voorstander te zijn van ratificatie van het verdrag - ongeacht de referendumuitslag. Als Buma voet bij stuk houdt, is er voor het kabinet nog een uitweg in de Eerste Kamer. Europagezinde CDA-senatoren zouden daar als nog kunnen zorgen voor de meer derheid die Rutte nodig heeft. vrijdag 9 december 2016 Advies: zeg ja tegen verdrag met Oekraïne Gehecht aan je kerstboom? Dan laat je de fijnspar of Nordmann- spar toch gewoon overzomeren in een kerstbomenasiel! Lucie Muurling haalde deze week haar boom. Hij had een jaar in de grond van het asiel in Dordrecht gestaan. Saiwa van der Gaag Dordrecht Raymond Boere Den Haag Een flinke steun in de rug voor premier Rutte: de be langrijkste adviesraad van het kabinet als het om het buiten landbeleid gaat, stelt dat het associatieverdrag met Oe kraïne gewoon ondertekend moet worden. Hanneke Keultjes Den Haag Met een beetje hulp van anderen haalt Lucie Muurling (groene jas) haar boom uit de grond, foto rinie boon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14